פרסום ראשון: יהדות התורה צפויה לטרפד את "חוק ירושלים רבתי"

פרסום ראשון: יהדות התורה צפויה לטרפד את "חוק ירושלים רב

במפלגה מאיימים לטרפד את החוק שיידון בוועדת השרים בשבוע הבא, בין היתר משום שהוא עלול למנוע בעתיד בחירה של ראש עיר חרדי לירושלים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ משה גפני והשר יעקב ליצמן מיהדות התורה
צילום: צילום: קובי גדעון, פלאש 90

יהדות התורה מתנגדת לנוסחו הנוכחי של החוק המכונה "חוק ירושלים רבתי", ועלולה לטרפד אותו בוועדת השרים לחקיקה - כך פורסם היום (חמישי) לראשונה ביומן הצהריים בכאן ברשת ב'. שר הבריאות יעקב ליצמן וח"כ משה גפני הודיעו כי יתנגדו להצבעה, שתעלה להצבעה בוועדה של הכנסת ביום ראשון הקרוב.

הנוסח הנוכחי של הצעת החוק כולל סיפוח מוניציפלי של התנחלויות לירושלים. הסיבה להתנגדות של יהדות התורה היא החשש מפני השלכותיו על כוחן הפוליטי של המפלגות החרדיות. בין היתר, חוששים החרדים כי צירוף של תושבים חילונים ודתיים מהרשויות הסמוכות לשטחה המוניציפלי של הבירה עלול למנוע בעתיד בחירת ראש עיר חרדי לירושלים.

הסיפוח המוצע בחוק, שהעלאתו בפני ועדת השרים התעכבה עד כה, כולל רשויות הסמוכות לירושלים ונמצאות מעבר לקו הירוק. ברשימה נמצאות, בין היתר, מעלה אדומים, גבעת זאב וביתר עילית.

בהסבר להצעת החוק, שאותה הגיש ח"כ יואב קיש (הליכוד), נאמר כי "בשנים האחרונות, על רקע התפתחויות דמוגרפיות, תרבותיות ומדיניות, נחלש מעמדה של ירושלים כעיר החשובה בישראל והחלה נטישה של אוכלוסיה חזקה ומובילה לערי השפלה.

"החוק המוצע יאפשר לשנות את המגמה האמורה, להחזיר לירושלים את מעמדה כסמל וכליבו של העם היהודי". כמו כן, נטען כי סיפוח מוניציפלי של התנחלויות סמוכות "יוסיף לירושלים אוכלוסיה שתאפשר לשמור על איזון דמוגרפי". יחד עם זאת, בנוסח ההצעה צוין גם כי ליישובים המדובר "תישמר אוטונומיה מסוימת" והם ייחשבו לעיריות בת של ירושלים. מי שיקבע את חלוקת הסמכויות המוניציפלית, לפי ההצעה, יהיה שר הפנים.

הפופולריים