רגב לכאן רשת ב': "החוק הצרפתי חוק נכון, הוא לא יפרק את הקואליציה"

רגב לכאן רשת ב': "החוק הצרפתי חוק נכון, הוא לא יפרק את

שרת התרבות והספורט אמרה לקראת העלאת החוק להצבעה: "לא ייתכן שעל כל סיגר ייקחו לחקירה". הבוקר: ביטן הסיר הצעת חוק של הבית היהודי מסדר היום
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרת התרבות מירי רגב
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, העריכה הבוקר (ראשון) בראיון לכאן רשת ב' כי המשבר הקואליציוני סביב ההצבעה על "החוק הצרפתי" לא יפרק את הקואליציה. "כבר חווינו משברים קשים יותר סביב תאגיד השידור ומינוי השופטים. לא רואה את זה כמשבר שיכול להשפיע", טענה רגב ב"הבוקר הזה".

"החוק הצרפתי הוא לא חוק פרסונלי שמדבר על ראש הממשלה. זה חוק נכון שאומר דבר פשוט – מדרג והבחנה בין עבירות", הצהירה רגב. לדברי השרה מהליכוד, "לא יכול להיות שעל כל סיגר ייקחו כאן ראש ממשלה לחקירה. כולנו מחוייבים לטוהר המידות, ושאף אחד לא ילמד אותנו מה זה. לחוק הזה אין פוטנציאל לסכן את הקואליציה".

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט עם ח"כ דוד ביטן ושרת התרבות והספורט, מירי רגב (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

בתוך כך, הבוקר נמשך העימות בין הליכוד לבין הבית היהודי בכנסת. יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, הסיר מסדר היום את הצעת "חוק חוות בודדים בנגב" של ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי, שהייתה אמורה לעלות מחר להצבעה במליאה בקריאה שנייה ושלישית. גם בשבוע שעבר הסיר ביטן שתי הצעות חוק של הבית היהודי מסדר יומה של הכנסת, על רקע העימות המתמשך בין הסיעות סביב חוק החקירות.

מנגד, בכירים בבית היהודי החריפו את הטון כלפי יו"ר הקואליציה ואמרו היום: "מבחינתנו, אפשר להמשיך ככה עוד שבועות ארוכים ושאף הצעת חוק לא תעלה להצבעה כל שבוע. איילת שקד כבר אמרה בעבר שכמה שפחות הצעות חוק זה יותר טוב, ולכן האיום של ביטן שאף הצעת חוק לא תעלה להצבעה לא מרתיע אותנו. בדיוק להיפך". שרת המשפטים, איילת שקד, הודיעה כי תדון היום בכל מקרה בחוקים והוסיפה: "אם הליכוד רוצה להטיל וטו, שיעשה את זה".

ח"כ מועלם רפאלי: "אם ביטן יביא את החוק, נצטרך להצביע נגדו"

גם יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי, טענה בראיון ל"הבוקר הזה" בכאן רשת ב' כי אין סכנה לשלמות הקואליציה למרות המשבר סביב החוק הצרפתי. "החוק לא מאיים כי כולנו חתומים על הסכם קואליציוני, שדורש את הסכמת כל הסיעות לשינוי חוקי יסוד", הסבירה מועלם רפאלי. "הסברנו שבסיעת הבית היהודי אין הסכמה לגבי החוק, ולכן הבקשה שלנו היא לא להביא אותו".

"אם ביטן יביא את החוק, נצטרך להצביע נגדו", הצהירה חברת הכנסת מהבית היהודי. "אנחנו לא בודקים עכשיו מי יותר חזק. גם דוד ביטן, על 30 המנדטים שלו, לא יכול להקים קואליציה לבד ולכן יש הסכמים. החוק צריך לרדת מהשולחן לחלוטין, או להיות מבא בהמשך אחרי דיון רציני ומשמעותי בתוך הקואליציה. הדברים היו ברורים מאוד".

"מקווה שתהיה התעשתות". יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם רפאלי (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

ח"כ מועלם רפאלי מתחה ביקורת על כוונת הליכוד למנוע לחלוטין העלאה של הצעות חוק בוועדת השרים לחקיקה בעקבות עיכוב ההצבעה על החוק הצרפתי: "יש לנו בעיה עם זה שכבר שבוע שני לא דנים בחוקים ולא מתקדמים. זה קצת שיתוק. הפתרון הזה שאם אין חוק צרפתי אז אין כלום הוא פתרון גרוע, ויש לי ציפייה מסיעת הליכוד שאם יש חוקים שמאמינים בהם, אז צריך להביא אותם. אני מקווה שתהיה התעשתות".

אמש הודיע יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן, כי החוק שאמור למנוע חקירת ראש ממשלה מכהן יעלה להצבעה בוועדת השרים לאחר שנדחה גם בשבוע שעבר, ולמרות התנגדות הבית היהודי. לדברי ביטן, סיעת הבית היהודי הפרה את הסיכומים בדבר דחיית ההצבעה בחודש משום שאנשיה התבטאו נגד החוק הצרפתי. 

בשבוע שעבר דרשה סיעת הבית היהודי מיו"ר הקואליציה לעצור את קידום חוק חקירות ראש הממשלה. במפלגה הסבירו כי ההסכמים הקואליציוניים מחייבים הסכמה מלאה של כלל הסיעות סביב שינוי של חוקי יסוד, וטענו כי התגלעו מחלוקות סביב החוק בתוך הסיעה. "לאור חילוקי הדעות המהותיים – אני מבקשת לא להעלות את הצעת החוק בשלב זה", כתבה יו"ר הסיעה, ח"כ מועלם רפאלי, במכתב לביטן.

בחדשות הערב בכאן 11 נחשף ביום שלישי שעבר כי במפלגתו של שר החינוך, נפתלי בנט, הוחלט להציע לליכוד הצעת פשרה סביב החוק הצרפתי - החלת חסינות אוטומטית לראש הממשלה וגם לחברי הכנסת מפני העמדה לדין. משמעות ההצעה היא שכדי להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה, הכנסת תידרש להסיר קודם את חסינותו. 

הפופולריים