דרעי ניסה לקדם חוק המאפשר חלוקת קנסות לעסקים בשבת – ועוכב

דרעי ניסה לקדם חוק המאפשר חלוקת קנסות לעסקים בשבת – ועו

בעקבות פסיקת בג"ץ, ביקש שר הפנים להפיץ תזכיר חוק שעות עבודה ומנוחה חדש, אך נעצר אצל משרד המשפטים. דרעי ידרוש מרה"מ להתערב
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שר הפנים, אריה דרעי
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר הפנים, אריה דרעי, ביקש להפיץ בשבוע שעבר תזכיר חוק שעות עבודה ומנוחה חדש בעקבות פסיקת בג"ץ על פתיחת המרכולים בשבת, אך נחסם אצל משרד המשפטים. כך פורסם הבוקר (ראשון) לראשונה בקלמן-ליברמן בכאן רשת ב'.

דרעי פעל להפיץ את תזכיר החוק החדש באופן שאמור היה לאפשר לפקחי רשות האוכלוסין וההגירה, הפועלים תחת אחריות משרד הפנים, לחלק דוחות לעסקים שמפעילים עובדים יהודים בשבת בניגוד לחוק המנוחה. עם זאת, הגורמים המקצועיים במשרד המשפטים עצרו אותו וטענו כי הנושא נתון לאחריות שר העבודה והרווחה, חיים כץ.

סניף AM:PM בתל אביב (צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90)

בעקבות הסירוב ממשרד המשפטים, מתכוון יו"ר ש"ס לדרוש מראש הממשלה, בנימין נתניהו, להעביר חלק מהסמכויות לאכיפת חוק שעות העבודה והמנוחה גם לאחריותו.

ח"כ גפני: "באיזו זכות השופטים דנים בשבת?"

הבוקר השמיע ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ביקורת קשה כלפי פסיקת בג"ץ בראיון לקלמן-ליברמן בכאן רשת ב'. "המציאות היא שישבו שבעה שופטים כדי להכריע בעניין השבת - חמישה חילונים פסקו לחלל את השבת ושני דתיים פסקו נגד לחלל אותה. אם זה הולך לפי האג'נדה האישית של השופטים, אז למה נותנים להם בכלל לדון בזה?", תהה גפני.

לדבריו, "חוק השבת", שיאפשר לשר הפנים להחליט אם להפעיל את חוק העזר העירוני לפתיחת עסקים בשבת, יעבור היום בפגישת ראשי הקואליציה. "גם אנחנו סותמים את האף ומצביעים על חוקים שלא לרוחנו", הסביר גפני. "אנחנו חתומים על הסכם ומכבדים אותו, ואני לא מאמין שאחרים ינהגו אחרת".

ביום חמישי קבעה נשיאת בית המשפט העליון היוצאת, מרים נאור, כי עיריית תל אביב תוכל לאפשר למרכולים בעיר להיות פתוחים בשבת. פסק הדין, שאותו בחרה הנשיאה להקריא ביומה האחרון בתפקיד, עסק בעתירה נגד חוקי העזר לפתיחת בתי עסק בשבת בתל אביב. "יש לאפשר לכל אחד לכבד את השבת בדרכו", כתבה נאור בנימוק ההחלטה.

בפסק הדין הדגישה הנשיאה נאור כי מלאכת האיזון שהוטלה על הרשות המקומית אמנם אינה פשוטה, אך היא הכרחית לקיום חיים משותפים בחברה רב-גונית כמו זו הישראלית. בסיום דבריה, הדגישה הנשיאה נאור כי הכרעתה אינה מבקשת לבטא השקפה "חילונית" או "דתית", אלא משקפת את פרשנותו הנכונה של החוק לפי מיטב הכרתה.

דרעי מיהר להגיב לפסיקת בית המשפט העליון וטען כי הוא מבצע הפיכה: "ברגע עצוב זה אין לי אלא להיתלות באילנות גבוהים, בנשיא ראובן ריבלין, שאמר השבוע 'לא מהפכה עושה בית המשפט, אלא הפיכה. ומדובר בהפיכה של ממש'".

שר הפנים הוסיף כי הגיע לסיכום עם ראש הממשלה בנימין נתניהו על קידומם המהיר של שני חוקים שיעניקו לשר הפנים את הסמכויות הדרושות לשמור על צביונה של השבת היהודית. בשבוע שעבר הגישו משרדי הפנים והמשפטים תזכיר חוק המציע כי חוקי עזר לפתיחת בתי עסק בשבת יותנו באישור של שר הפנים, שייודא כי הם נועדו "לצרכים חיוניים" ובפעילות המנימילית הנדרשת.

הפופולריים