נתניהו יוזם הפרדת שכונות פלסטיניות מירושלים

נתניהו יוזם הפרדת שכונות פלסטיניות מירושלים

ראש הממשלה מקדם המהלך ברקע "חוק י-ם", שנועד לספח יישובים במטרה להבטיח רוב יהודי. גורם בארה"ב: לא מעודדים פעולות המסיחות את הצדדים מהמו"מ
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שכונת ג'בל מוכבר במזרח ירושלים, ארכיון
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מקדם תכנית להפרדת שכונות פלסטיניות מהעיר ירושלים לישות נפרדת - כך פורסם הערב (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.

יוזמת הפרדת השכונות הערביות מגיעה ברקע הצעת חוק "ירושלים רבתי", שמבקשת לספח יישובים יהודיים לבירה על מנת להבטיח את הרוב היהודי. אם תצא לפועל, תקטין התכנית לראשונה מאז 1967 את שטחה המוניציפלי של העיר. בין השכונות שעלו במסגרת התוכנית: שועפט וכפר עקב.

נתניהו אמר היום לכמה שרים כי בכוונתו להציג בפני הממשל האמריקני את תכנית ההפרדה יחד עם חוק "ירושלים רבתי". גורם אמריקני רשמי התייחס הערב להצעת החוק ואמר כי ארצות הברית אינה מעודדת פעולות שיסיחו את הצדדים מתהליך השלום.

בשבוע שעבר פורסם בכאן 11 כי הממשלה משקיעה מיליוני שקלים בפיתוח תוכנית להקמת שכונה חדשה ליהודים בעטרות, ובה כעשרת אלפים יחידות דיור מעבר לקו הירוק בירושלים, סמוך למחסום קלנדיה. בירושלים לא הוקמה שכונה חדשה מעבר לקו הירוק מאז שנות ה-90. העברת הכספים ממשרד האוצר מרמזת שהממשלה רואה בתכנית משהו רציני ששווה להשקיע בו. עם זאת, גורמי תכנון בירושלים קוראים לה לא פחות מ"פנטזיה".

"בנייה של עשרת אלפים במרחב עטרות היא מעשה ציוני, התיישבותי חשוב ממדרגה ראשונה", אמר לכאן שר הבינוי יואב גלנט, שהוסיף כי "משקיעים היום את הכספים הראשונים בתכנון כדי שזה ייצא לדרך".

הפופולריים