ח"כ בהלול לכאן רשת ב': "העבודה מתקשה להכיל דעתן ערבי"

ח"כ בהלול לכאן רשת ב': "העבודה מתקשה להכיל דעתן ערבי"

חבר הכנסת השיב לביקורת על אמירתו שהוא "אינו חש בן חורין בישראל": "לא יוציאו לי כרטיס צהוב". גבאי: "אני נגד קיצוניות"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ זוהיר בהלול
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ח"כ זוהיר בהלול האשים הבוקר (שלישי) בראיון לקלמן-ליברמן כי מפלגת העבודה "איננה מסוגלת להכיל דעתן ערבי". בהלול הגיב בכאן רשת ב' לביקורת שהטיח בו יו"ר המפלגה, אבי גבאי, בעקבות התבטאותו שלפיה הוא אינו חש בן חורין בישראל והכריז כי "איש לא ישלוף לי מהכיס כרטיס צהוב".

"זה אחד מהמבחנים הקריטיים של מפלגת העבודה", קבע בהלול. "כיצד המפלגה הזו מסוגלת להכיל קול אחר, נרטיב של כ-20% מאזרחי המדינה. כרגע המסר שהמפלגה מעבירה הוא מי שציוני אין, ומי שאיננו במדד הציונות והקיצוניות אאוט. זה צומת רגיש כדי לראות אם המפלגה מסוגלת להתמודד עם המציאות נכוחה".

"אף אחד לא ישלוף לי מהכיס כרטיס צהוב", תקף ח"כ בהלול. "כבר הראו לי את הדרך החוצה מהמפלגה. אני נבחרתי באופן דמוקרטי, ואני עצמאי להחליט מתי אנטוש את הפוליטיקה. מפלגת העבודה פשוט מתקשה להכיל דעתן ערבי. כנראה ערבים לא יכולים להיות דעתנים בעיני אנשים. הם צריכים להיות מתונים בתוך קווי המתאר ששרטטו להם".

"אני אמביוולנטי", המשיך חבר הכנסת את דבריו. לטענתו, "אני שמח על כינון מדינת ישראל, כי יש לכם זכות לחיות כשאר העמים בעולם. אבל מצד שני אני בכמיהה גדולה ובכיסופים לראות לפני שאפרד מהיקום את בני עמי מקבלים את חירותם ועצמאותם, לצד מדינת ישראל, כששתיהן משגשגות יחדיו. מה פסול בכך? מה פסול בלדרוש שוויון מלא ל-20% מאוכלוסית ישראל? מי שמבקש ממני להפיל את זכותי לדבר ולשוחח ללא גבולות - מבקש ממני לא להיות אני".

גבאי: "יש לי ויכוח עצום עם בהלול"

עוד לפני כן הכחיש יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, בשיחה עם קלמן-ליברמן את הטענה שהוא מבקש להוציא את בהלול משורות המפלגה. "אני רואה את העבודה כבית של כל הישראלים - יהודים, ערבים, חילונים, דתיים, כאלה שהם קצת ימין וכאלה שהם קצת שמאל. אבל היא לא בית לאנשים קיצונים שמעוררים שיח שלילי", אמר גבאי.

"בהלול אמר שהוא לא בן חורין. אני לא חושב שהערבים בישראל הם לא בני חורין", המשיך גבאי. "לא אמרתי שאני לא רוצה אף אחד בכנסת, אבל אישית אני לא בעד אמירות קיצוניות של חברי כנסת. אני מבין את המורכבות שבלהיות ערבי במפלגה ציונית, אבל אני נגד אמירות שמכעיסות כל כך הרבה אנשים.  זו לא הדרך הנכונה שלנו ואני לא מאמין בזה".

גבאי הודה כי "אם חבר כנסת, שנבחר לכנסת ישראל במסגרת רשימה לא קיצונית, חושב שהוא אינו בן חורין - אז יש לי ויכוח עצום איתו. אני אני מעריך את בהלול כסמל לישראליות, לשילוב ולדו-קיום. הוא האחרון שיכול לומר שהוא לא חש בן חורין בישראל. יש הרבה מאוד ישראלים ערבים שירצו להיות חלק ממפלגת העבודה ולעסוק במה שחשוב באמת, במה שחשוב לציבור, ופחות בנושאים שרק מעוררים מתח בתוך האוכלוסיה".

הפופולריים