אלשיך: "חושבים שהפרקליטות מסוגלת לנהל את החקירות?"

אלשיך: "חושבים שהפרקליטות מסוגלת לנהל את החקירות?"

המפכ"ל התייחס לראשונה להצעת החוק לאסור על המשטרה לפרסם את עמדתה בסיום חקירות: "אי אפשר לספק משהו שאיננו מוצר"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
המפכ"ל רוני אלשיך
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, הגיב הבוקר (שלישי) לראשונה על הצעת החוק לאסור על המשטרה לפרסם המלצות בנוגע להעמדה לדין בסיום חקירות. "המשמעות היא שהפרקליטות תצטרך לנהל את החקירה", אמר אלשיך ביציאה מדיון בוועדת הפנים של הכנסת ותהה: "חושבים שהפרקליטות מסוגלת לנהל את החקירות האלה במשאבים שמושקעים?".


לדברי המפכ"ל, "ככל שמדובר בהחלטת פרקליטות, המשטרה איננה מעבירה המלצות - אלא סיכום של התיק, על מה יש תשתית ראייתית ועל מה לא". על כך שהחוק החדש יאסור על המשטרה להעביר או לפרסם את סיכום תיק החקירה, אמר אלשיך: "אני לא יודע מה החוק החדש. כאשר אדע מה החוק החדש אדע להתייחס.

"אי אפשר לפרסם חקירה בלי לסכם אותה, כי המשמעות היא שהפרקליטות תצטרך לנהל את החקירה. חושבים שהפרקליטות מסוגלת לנהל את החקירות האלו במשאבים שמושקעים? אי אפשר לתת משהו שאיננו מוצר. המוצר אומר ככה - אלו המסקנות שהגעתי אליהן, מדוע יש ראיות או מדוע אין, ובנוסף תו תקן להגיד שהחקירה הסתיימה".

"הרי השאלה לגבי ההמשך נשאלת עשרות פעמים במהלך החקירה", המשיך המפכ"ל. "כאשר חושבים אם צריך לעשות עוד פעולה או לא צריך עוד פעולה, זו שאלה של דלות הראיות".

החוק, המכונה "חוק ההמלצות", אמור להיות מקודם לאחר שהמשבר בתוך הקואליציה סביב החוק הצרפתי ככל הנראה חלף. אתמול הצהיר שר האוצר, משה כחלון, כי החוק הנוגע לחקירות ראש ממשלה מכהן לא יעלה בקרוב להצבעה בוועדת השרים לחקיקה של הכנסת. בישיבת סיעת כולנו אמר יו"ר המפלגה כי "ככל שאני יודע, החוק הזה לא יעלה והמתיחות בקואליציה מאחורינו. ראש הממשלה אמר שוויתר עליו". 

גם ראש הממשלה עצמו השבוע בישיבת שרי הליכוד על הסערה הפוליטית סביב החוק הצרפתי, וטען כי הוא כלל אינו מעוניין בחוק הקשור לחקירות שמתנהלות נגדו. "אני אומר כאן באופן ברור: אני לא מעוניין בשום חוק הנוגע בחקירות המתנהלות עכשיו שקשורות בי, או שמתנהלות עכשיו ואינן קשורות בי", הצהיר נתניהו בפתח הישיבה.

הפופולריים