פרסום ראשון: עיריית ירושלים תאשר כ-300 יחידות דיור מעבר לקו הירוק

פרסום ראשון: עיריית ירושלים תאשר כ-300 יחידות דיור מעבר

במקביל ללחץ האמריקני, תאשר השבוע העירייה 292 יחידות דיור ברמת שלמה, נווה יעקב וגילה. חלק מן הדירות הן במסגרת תכנית ביידן, שהובילה בעבר למשבר
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנייה ברמת שלמה, בשנה שעברה
צילום: צילום: שבי ברנס, פלאש 90

עיריית ירושלים צפויה לאשר ביום רביעי הקרוב היתרי בנייה ל-292 יחידות דיור מעבר לקו הירוק - כך נודע היום (שני) לכאן חדשות. זאת, בזמן שראש הממשלה בנימין נתניהו דחה את חוק ביטול ההתנתקות בצפון השומרון בגלל לחץ אמריקני ובשל רצונו להגיע להבנות עם ארצות הברית.

היתרי הבנייה ניתנו בשלוש שכונות. חלק מן הדירות הן בשכונות גילה ונווה יעקב. היתר הן מתוך תכנית ביידן ברמת שלמה, שאישורה הראשוני לפני שבע שנים יצר משבר חריף בין ישראל לארצות הברית. אז, ב-2010, בעת ביקורו בישראל של סגן נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, פורסם כי החלו אישור ראשוניים לתכנית הרחבת שכונת רמת שלמה עם יותר מ-1,500 יחידות דיור. התכנית ועיתוי פרסומה יצרו משבר עם האמריקנים. 

אביב טטרסקי, חוקר בעמותת עיר עמים, אמר כי "הרחבת השכונות הישראליות מעבר לקו הירוק בירושלים לא נותנת מענה לבעיה העיקרית איתה מתמודדים אזרחי ישראל ובפרט תושבי עיר הבירה שלה. רק הסדר מדיני שיכיר גם בזכויות של הפלסטינים בירושלים יאפשר לעיר לשגשג".

בשבוע שעבר פורסם בכאן 11 כי נתניהו מקדם תוכנית להפרדת שכונות פלסטיניות מירושלים לישות נפרדת. יוזמת הפרדת השכונות הערביות מגיעה ברקע הצעת חוק "ירושלים רבתי", שמבקשת לספח יישובים יהודיים לבירה על מנת להבטיח את הרוב היהודי. אם תצא לפועל, תקטין התכנית לראשונה מאז 1967 את שטחה המוניציפלי של העיר. בין השכונות שעלו במסגרת התכנית: שועפט וכפר עקב. נתניהו אמר לכמה שרים כי בכוונתו להציג בפני הממשל האמריקני את תכנית ההפרדה יחד עם חוק "ירושלים רבתי".

שבוע לפני כן פורסם כי כי הממשלה משקיעה מיליוני שקלים בפיתוח תכנית להקמת שכונה חדשה ליהודים בעטרות, ובה כעשרת אלפים יחידות דיור מעבר לקו הירוק בירושלים, סמוך למחסום קלנדיה. בירושלים לא הוקמה שכונה חדשה מעבר לקו הירוק מאז שנות ה-90. העברת הכספים ממשרד האוצר מרמזת שהממשלה רואה בתכנית משהו רציני ששווה להשקיע בו. עם זאת, גורמי תכנון בירושלים קוראים לה לא פחות מ"פנטזיה".

הפופולריים