"המבחן למזכר ההבנות על סוריה יהיה הרחקת האיראנים מהגבול"

"המבחן למזכר ההבנות על סוריה יהיה הרחקת האיראנים מהגבול

בעקבות ההסכם בין ארצות הברית לרוסיה שמשרטט את היום שאחרי מלחמת האזרחים בסוריה אומר פקיד ישראלי בכיר: "המבחן הוא לא הנייר, אלא הפעילות בשטח"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רמטכ"לי סוריה ואיראן בפגישה בדמשק
צילום: צילום: אי-פי

בישראל אומרים כי המבחן למזכר ההבנות על סוריה יהיה יישום הרחקת האיראנים מהגבול  - כך פורסם הבוקר (שני) ביומן הבוקר בכאן רשת ב'. "המבחן הוא לא הנייר, אלא הפעילות בשטח", אמר פקיד ישראלי בכיר בעקבות חתימת ההסכם בין ארצות הברית לרוסיה בנוגע לעתיד סוריה.

בישראל מודאגים במיוחד מהחלל שייווצר במדינה, אליו, כך נטען, נכנסת איראן. מזכר ההבנות המשרטט את היום שאחרי מלחמת האזרחים בסוריה. הוא כולל נספח שמגדיר במפורש את המרחב הגיאוגרפי באזור רמת הגולן - ולפיו האיראנים יורחקו מהגבול, בנוסחה מסוימת, עד לכ-20 ק"מ. החשש הישראלי נוגע לשאלה כיצד אותו הסכם ייושם.

לא כל דרישותיה של ישראל נענו במלואן. כך למשל, נקבע כי יורחקו גורמים "לא סורים" מהגבול, דבר המעלה פתח לשאלות בעתיד. בנוסף, נראה כי למורת רוחם של גורמים ישראליים, מי שיהיה אמון על הפיקוח על המתרחש בקרבת הגבול יהיו הרוסים. 

לכן בישראל קיימו מספר מפגשים בתקופה האחרונה בניסיון להשפיע על פרטי ההסכם. מאיר בן שבת, ראש המועצה לביטחון לאומי, ביקר בארצות הברית וברוסיה. כך גם ראש החטיבה האסטרטגית בצה"ל, תא"ל רם יבנה ששהה ברוסיה. 

בישראל צפויים לעלות את סוגיית יישום ההסכם בפגישות העבודה שמתקיימות בין הצבאות ובתיאום בין המערכות הביטחוניות. לכן, בעיניים ישראליות, החשיבות של השחקן הרוסי צפויה לעלות הילוך בתקופה הקרובה.

שר הביטחון לשעבר, ח״כ עמיר פרץ (המחנה הציוני), אמר כי ״ההסכם המשולש בין ארה״ב, רוסיה וירדן מציב כוחות איראניים חמישה ק״מ בלבד מהגבול. מדובר בסכנה ממשית לביטחון ישראל וליציבות האזורית בכלל. על ראש הממשלה להשתמש בכל הכלים המדיניים והאחרים להרחקת הציר השיעי מגבולות ישראל״.

ח"כ האלוף (במיל') ‏איל בן ראובן (המחנה הציוני), חבר ועדת החוץ והביטחון אמר כי ההסכם "אינו נותן מענה לתהליך האיראניזציה שמתפתח בגבולנו הצפוני. איראן בסוריה וחזבאללה ברמת הגולן הם מתכון למערכה מיותרת בצפון".

ח״כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) אמרה כי ״לאיראן אינטרסים ארוכי טווח בסוריה - ואחד מהם הוא פגיעה בביטחון הקיומי של מדינת ישראל. בעתיד לא נוכל להסתמך על ההסכם הזה ולהתעלם מהסכנה. השאלה הגדולה היא האם ההסכם החתום יגביל את פעולותיה של ישראל על אדמת סוריה״

הפופולריים