השר ליצמן לנתניהו: אתפטר ביום ראשון אם יהיו עבודות ברכבת השבת

השר ליצמן לנתניהו: אתפטר ביום ראשון אם יהיו עבודות ברכב
מחר אמורות להתבצע עבודות נרחבות להחלפת מסילה בנגב. מסתמן: הן יתקיימו כסדרן אך על ידי עובדים לא יהודים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כץ, נתניהו וליצמן בכנסת, בשנה שעברה
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שר הבריאות, יעקב ליצמן, הודיע היום (שישי) לראש הממשלה בנימין נתניהו כי יתפטר מתפקידו ביום ראשון אם יתבצעו השבת העבודות המתוכננות ברכבת ישראל. גורמים בסביבת נתניהו משוחחים עם ראשי יהדות התורה ועם ליצמן על מנת להגיע להבנות ומסתמן כי העבודות יתקיימו - על ידי לא יהודים. 

לדברי ליצמן, "הפיכת השבת ליום השיפוצים הלאומי של רכבת ישראל מנוגדת לסטטוס קוו ופוגעת פגיעה חמורה במסורת ישראל ובקדושת השבת". הוא אמר את הדברים בשיחה שקיים עם ראש הסגל יואב הורביץ ועם שר העבודה והרווחה חיים כץ, שמשרדו אחראי על אישור העבודות בשבת. שלשום פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי ראשי יהדות התורה, השר ליצמן וח"כ גפני, איימו שיפסיקו להצביע עם הקואליציה החל מהשבוע הבא – אם לא יבוטלו העבודות בשבת הקרובה. בכך, הם לא יאפשרו לקואליציה לאשר הצעות חוק והחלטות אחרות.

ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה אמר בראיון בתוכנית "בחצי היום השישי" בכאן רשת ב' כי "הגיעו מים עד נפש. חודשים ארוכים מתעלמים מהטענות שלנו בנושא השבת". לדבריו, "השר ליצמן הבין שלא נותרה לו ברירה. אם אין לנו השפעה כשאנחנו יושבים בממשלה, אז מה זה משנה מי יהיה ראש הממשלה, אם זה לפיד או מישהו אחר". אייכלר הוסיף: "הוועדה שבה אני חבר שאמורה לאשר עבודות בשבת שכונסה לאחר המשבר הקודם - לא התכנסה ולא אישרה את העבודות המדוברות".

עבודות ברכבת בתל אביב, בשנה שעברה (צילום: פלאש 90)

העבודות המתוכננות למחר הן החלפת מסילת הרכבת בקו דימונה-באר שבע. עבודות אלה, שהחלו לפנות בוקר, נחשבות נרחבות ולצורך כך נסגרו תחנות הרכבת בשתי הערים עד ליום ראשון בבוקר. עם זאת, עבודות מסוג זה התבצעו בשבתות האחרונות ללא מחאה מצד החרדים. ברכבת ישראל משתדלים כי העבודות יבוצעו בצורה שתפגע כמה שפחות בקדושת השבת, כולל העסקת לא יהודים. אם יחליט השר כץ לבטל את האישור לעבודות משמעות הדבר היא שהן יתבצעו בימי חול ויגרמו שיבושים בתנועת הרכבות. 

מרכבת ישראל נמסר: "אנו חברה ביצועית ולא חברה פוליטית, ועובדים על פי אישורים שניתנו כחוק. אין מדובר בעבודות של שש שעות אלא עבודות של תחזוקה ותשתית של ימים ארוכים. רכבת ישראל פועלת ותפעל לפי ההנחיות שיתנו לה".

הבוקר פורסם בכאן רשת ב' כי חברי הכנסת גפני ויואב בן צור (ש"ס) מתכוונים להעלות ביום ראשון הקרוב לוועדת הפנים בכנסת הצעת חוק שקובעת שאף גוף מלבד הרבנות הראשית לא יוכל לקבוע שעסק מסוים הוא כשר.

הצעת החוק מבקשת למעשה לעקוף את פסיקת בג"ץ מלפני כמה חודשים שקבעה שבתי העסק עצמם יוכלו להעיד שהם כשרים, באמצעות פירוט מרכיבי המזון והפעולות שביצעו בהם, אך מבלי להשתמש מפורשות במילה "כשר". הצעת החוק המדוברת מבקשת לבטל פסיקה זו.

אלא שלטענת סיעת כולנו, קידום ההצעה מנוגד לסיכומים הקואליציוניים ובכוונתה להיאבק נגד היוזמה. ח"כ רחל עזריה אמרה כי ההצעה עברה לפני כשנה וחצי בקריאה טרומית ואז סוכם שהיא לא תתקדם יותר. לדבריה, הניסיון לקדמה עכשיו ייתקל בהתנגדות נחרצת של מפלגתה.

הפופולריים