נפתר משבר הרכבת: העבודות יבוצעו בשבת - על ידי פועלים לא יהודים

נפתר משבר הרכבת: העבודות יבוצעו בשבת - בידי פועלים לא י

נתניהו וכץ סיכמו עם יו"ר יהדות התורה כי פקחים לא יהודים יוודאו שאין חילול שבת, וכי הקואליציה תקדם חקיקה בנושא
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עבודות ברכבת בתל אביב, בשנה שעברה
צילום: צילום: אבי דישי, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר העבודה והרווחה חיים כץ סיכמו בצהריים (שישי) עם שר הבריאות יעקב ליצמן כי עבודות התשתית של הרכבת ליד דימונה, יתקיימו השבת - אבל יתבצעו בידי פועלים שאינם יהודים. בכך הוסר איום ההתפטרות של יו"ר יהדות התורה.

גורמים ביהדות התורה אומרים כי ליצמן מסרב להתייחס לסיכום מפני שהחרדים מתנגדים בתוקף לכל חילול שבת - גם כזה המתבצע בידי גויים. פקחים שאינם יהודים יגיעו לאזור העבודות כדי לוודא שלא מתבצע חילול שבת בידי יהודים. עוד סוכם כי הקואליציה תמשיך לקדם חקיקה שתאפשר עבודות בשבת תוך התחשבות במורשת ישראל וקדושת השבת.

מטעם השר כץ, שאחראי על אישור העבודות בשבת, נמסר כי "השר החליט להתחיל לבדוק באופן הדוק יותר את האישורים הניתנים לרכבת מעתה". 

הבוקר איים ליצמן להתפטר מתפקידו ביום ראשון הקרוב אם לא יופסקו העבודות המתוכננות. "הפיכת השבת ליום השיפוצים הלאומי של רכבת ישראל מנוגדת לסטטוס קוו ופוגעת פגיעה חמורה במסורת ישראל ובקדושת השבת", אמר. ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה הוסיף בראיון בתוכנית "בחצי היום השישי" בכאן רשת ב' כי "הגיעו מים עד נפש. חודשים ארוכים מתעלמים מהטענות שלנו בנושא השבת".

העבודות המתוכננות למחר הן החלפת מסילת הרכבת בקו דימונה-באר שבע. עבודות אלה, שהחלו היום לפנות בוקר, נחשבות נרחבות ולצורך כך נסגרו תחנות הרכבת בשתי הערים עד ליום ראשון בבוקר. עם זאת, עבודות מסוג זה התבצעו בשבתות האחרונות ללא מחאה מצד החרדים. ברכבת ישראל משתדלים כי העבודות יבוצעו בצורה שתפגע כמה שפחות בקדושת השבת, כולל העסקת לא יהודים. לו היה מחליט השר כץ לבטל את האישור לעבודות משמעות הדבר היא שהן יתבצעו בימי חול ויגרמו שיבושים בתנועת הרכבות. 

הבוקר פורסם בכאן רשת ב' כי חברי הכנסת גפני ויואב בן צור (ש"ס) מתכוונים להעלות ביום ראשון הקרוב לוועדת הפנים בכנסת הצעת חוק שקובעת שאף גוף מלבד הרבנות הראשית לא יוכל לקבוע שעסק מסוים הוא כשר.

הצעת החוק מבקשת למעשה לעקוף את פסיקת בג"ץ מלפני כמה חודשים שקבעה שבתי העסק עצמם יוכלו להעיד שהם כשרים, באמצעות פירוט מרכיבי המזון והפעולות שביצעו בהם, אך מבלי להשתמש מפורשות במילה "כשר". הצעת החוק המדוברת מבקשת לבטל פסיקה זו.

שלשום פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי ראשי יהדות התורה, השר ליצמן וח"כ גפני, איימו שיפסיקו להצביע עם הקואליציה החל מהשבוע הבא – אם לא יבוטלו העבודות בשבת הקרובה. בכך, הם לא יאפשרו לקואליציה לאשר הצעות חוק והחלטות אחרות.

הפופולריים