ארדן: ארגוני הסיוע משקרים, דואגים לאינטרסים לא ברורים

ארדן: ארגוני הסיוע משקרים, דואגים לאינטרסים לא ברורים
השר לביטחון הפנים תקף את טענות הארגונים המתנגדים להצעה לסגור את מתקן חולות. שר הפנים לשעבר סער: "ניצחון ענק למתנגדי הגירוש". האזינו לראיונות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
השר גלעד ארדן
צילום: צילום: פלאש 90

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן תקף הבוקר (ראשון) את ארגוני הסיוע לפליטים המתנגדים להצעה שלו ושל שר הפנים אריה דרעי לסגירת מתקן חולות בתוך שלושה חודשים. "אלו אנשים שבמקום להסתכל על האינטרסים של אזרחי מדינת ישראל, מסתכלים כל הזמן על אינטרסים לא ברורים", אמר ארדן בראיון לכאן רשת ב'. ההצעה של ארדן ודרעי צפויה לקבל את אישור הממשלה היום.

ארדן התייחס לסעיף המתנה את סגירת המתקן בהפעלת תכנית גירוש המסתננים לרואנדה. "המדינות שאיתם חתמנו הן לא מדינות מסוכנות", אמר. "אלו מדינות שהאו"ם עצמו מגדיר כמדינות בטוחות, וגם בג"ץ בדק את ההסדר הזה ואת היכולות של הממשלה לפקח לאן הם יוצאים ושחייהם לא יהיו בסכנה". לדבריו, "כל הטענות של ארגוני הסיוע, או ארגוני שמאל בתחפושת, הן טענות שקריות".

עורכת הדין רעות מיכאלי, מנכ"לית המוקד לפליטים ומהגרים, אמרה בשם ארגוני זכויות הפליטים: "המחשבה שמדינה יכולה להעלות אנשים בכוח על מטוסים ולגרש אותם היא מחשבה פסולה, שנועדה למרר את החיים שלהם ולשלוח אותם למקום שמסוכן להם. לכן הם יעדיפו להישאר בכלא". 

ארדן ציין בראיון כי עלות מתקן השהייה בחולות היא 240 מיליון שקל בשנה. לדבריו, ההחלטה להקים את המתקן הייתה נכונה, ונועדה לתמרץ את המסתננים לעזוב את ישראל. אולם בגלל החלטות שקיבל בג"ץ, קיומו כבר לא מהווה תמריץ ליציאה מהארץ.

"כל מי שמבקר בדרום ת"א ובפתח תקווה מבין שיש כאן בעיה אמיתית של אוכלוסיה שמייצרת בעיות ועוולות כלפי אוכלוסיות חלשות שלנו, ועניי עירך ועניי עיר אחרת – עניי עירך קודמים", אמר. "אנחנו כמובן צריכים לוודא שאנחנו לא פוגעים בשלומם ובטחונם של המסתננים, אבל באיזונים הנדרשים: או לשבת בכלא כי הם הפרו חוק והסתננו לישראל או לחזור חזרה ולצאת מכאן".

האזינו לראיון עם גדעון סער: "ניצחון ענק למתנגדי הגירוש"

מנגד, שר הפנים לשעבר גדעון סער תוקף את ההחלטה. לדבריו, זהו "ניצחון ענק למתנגדי הגירוש. מי שלא יהיה בחולות, יהיה בפתח תקווה או בתל אביב או באילת".

בראיון לאריה גולן בכאן רשת ב' אמר סער כי מספר המסתננים שיגורש למדינות זרות יהיה חלק קטן בלבד ממספרם הכולל. "אם המסתננים יהיו ברואנדה גם אני אתמוך בסגירת מתקן חולות, אבל אם נדבר עוד שנה תראה שרובם ככולם נשארו בישראל".

"מתקן חולות הוא בעל משמעות אדירה, גם בהרחקה של מסתתנים ממרכזי הערים וגם תמריץ ליציאתה מהארץ", הוסיף סער. "צריך לעשות את ההיפך ולהכפיל את המתקן. להוציא אותם מהערים ולהביא אותם לשם". לדברי שר הפנים לשעבר, ההחלטה על סגירת המתקן תהיה נכונה אם גירוש המסתננים למדינות באפריקה יצליח. "אני הראשון שימחה כפיים אם זה יעבוד, אבל בינתיים - למה לשמוט מידי הממשלה את הכלי הזה?"

לפי הצעתם של דרעי וארדן, לאחר סגירת מתקן חולות ייכלאו המסתננים ללא הגבלת זמן, או יגורשו מהארץ, בתנאי שתוכנית הגירוש לרואנדה של רשות האוכלוסין תתחיל לפעול כמתוכנן.

שני השרים אמרו עם הגשת ההצעה: "כדי להגביר את קצב היציאה מהארץ, לא נאפשר עוד למסתננים את הנוחות שבמרכז חולות, שנגרמה בעקבות החלטת שופטי בג"ץ. עלינו לעשות הכל כדי להקל על תושבי מדינת ישראל".

הפופולריים