שקד לכאן רשת ב': "יגאל עמיר יישב בכלא עד סוף חייו"

שקד לכאן רשת ב': "יגאל עמיר יישב בכלא עד סוף חייו"

שרת המשפטים תקפה את היוזמה לערוך משפט חוזר לרוצח ראש הממשלה. על ההצעה לצמצם את סמכויות מבקר המדינה: "הוא לא אמור לנהל את משרדי הממשלה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שרת המשפטים, איילת שקד
צילום: אוהד צוויגנברג, פלאש 90

שרת המשפטים איילת שקד התייחסה הבוקר (ראשון) בכאן רשת ב' ליוזמה של אשת רוצח ראש הממשלה יצחק רבין, לריסה טרימבובלר, לקיים משפט חוזר ליגאל עמיר, ופסלה את הרעיון על הסף. לדבריה, אין שום סיכוי שהדבר יקרה ועמיר יישאר בכלא עד יומו האחרון.

"זה אפילו קצת מגוחך. יגאל עמיר רצח את ראש הממשלה, על זה אין ספק, הוא גם לא מכחיש ולכן הוא צריך להישאר בכלא עד סוף חייו", אמרה שקד בראיון. "אין שום סיכוי שמישהו יעז לאשר דבר כזה. מי שרוצח ראש ממשלה הוא לא רוצח רק אדם אלא רוצח את הדמוקרטיה שלנו".

על הצעת החוק של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', שנועדה לצמצם את היקף סמכויות פעילותו של מבקר המדינה, ואמורה לקבל אישור היום בוועדת השרים לענייני חקיקה, אמרה שקד כי "מוסד מבקר המדינה הוא מוסד מאוד חשוב ובמשך שנים רבות המוסד הזה פעל כפי שמתווה הצעת החוק של סמוטריץ. מתפקידו של לינדנשטראוס המוסד החל לפעול על דעת עצמו, גם בביקורת בזמן אמת".

לדבריה, השרים והדרג המקצועי אמורים לנהל את המשרדים, ומוסד מבקר המדינה אמור לתת ביקורת ולשפר את העבודה - ולא לנהל את התהליכים בזמן אמת. "הרבה גופים מקצועיים בשירות המדינה, בהם מוסד מבקר המדינה, הלכו ולקחו לעצם עוד ועוד סמכויות עם השנים. הממשלה לא צריכה לעמוד נגד כשהיא רואה גופים שלוקחים על עצם עוד ועוד סמכויות בנושאים נרחבים".

על חקירות רה"מ אמרה שרת המשפטים כי "מערכת אכיפת החוק זו מערכת טובה וחזקה והם לא נרתעים מביקורת משום כיוון – לא מתייחסים לא להפגנות מול בית היועץ המשפטי לממשלה שמנסות ללחוץ עליו להגיש כתב איושם נגד ראש הממשלה ללא שום ריאות, ולא לצד השני".

שקד גם התייחסה לענייני דת ומדינה ומצב הסטטוס-קוו, ואמרה כי "הקואליציה הנוכחית רוצה לשמר את הסטטוס-קוו ולא להסיט אותו לשום צד – לא לכיוון החרדים ולא לכיוון חילוניות יתר. בסופו של דבר כל חקיקה בתחומי דת ומדינה באה כתשובה להליכים שהתבצעו בצד השני, או אם זה בעקבת פסיקות בג"ץ או הליכים אחרים".

"שוברים שתיקה - ארגון קיקיוני, בזוי ומלא שנאה עצמית"

על סערת ההטרדות המיניות, אמרה שרת המשפטים כי "הקמפיין הזה של 'MeToo' הוא התרופה הטובה ביותר למיגור תופעת ההטרדה המינית. אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר וזה דבר שיכול להילחם בצורה אפקטיבית בתופעה הזאת". אולם, הדגישה השרה כי "צריך להיזהר מהאשמות נגד אנשים מתים או על דברים שהיו לפני 30 או 40 שנה. בעבר היו סטנדרטים אחרים לגמרי – פעם הורים היו מרביצים עם סרגל על ידיים של ילדים. מה שהיה מקובל בעבר לא מקובל היום".

 כשנשאלה האם הוטרה מינית בעצמה, ענתה שקד: "אני לא הוטרדתי פיזית. בצבא מ"פ אחד הציע לי הצעה מגונה, הלכתי ודיווחתי למג"ד ובזה נגמר הסיפור".

בכל הקשור להחלטת הפרקליטות שלא להגיש כתב אישום על הכאת פלסטיני נגד דובר "שוברים שתיקה", לשעבר, דין יששכרוף, בשל אי-אמירת אמת, וטענתו של יששכורף כי המשטרה לא חקרה את הפלסטיני הנכון, אמרה שרת המשפטים כי "מדובר בשקרנים פתולוגים. הם הולכים ומסתבכים בשקרים שלהם. הם משנים את גרסתם כל יום. צר לי שנותנים במה לאנשים השקרנים ומלאי השנאה העצמית האלה".

שקד הוסיפה כי קראה את דו"ח הפרקליטות לאחר שהוא פורסם וכי היא בטוחה שהיא עשתה עבודה מקצועית: "עוד יותר מגוחך שארגון זכויות אדם מנסה להוכיח שהם הכניסו מכות רצח לפלסטינים והכל כדי להכפיש את חיילי צה"ל ואת מדינת ישראל. זה ארגון קיקיוני ובזוי".

הפופולריים