אחרי הסערה: היועץ למשטרה ליאור חורב עוזב את תפקידו

אחרי הסערה: היועץ למשטרה ליאור חורב עוזב את תפקידו
חורב, שהיה נתון לביקורת מתמשכת מצד ראש הממשלה ובכירי הליכוד, ביקש להפסיק את עבודתו: "מתנהלת מערכה חסרת תקדים נגד המשטרה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
היועץ המפוטר, ליאור חורב
צילום: צילום: אורי לנץ, פלאש 90

ליאור חורב, היועץ החיצוני למשטרה, הודיע היום (ראשון) כי הוא מפסיק את עבודתו עם הארגון. זאת, לאחר הביקורת של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובכירי הליכוד, ברקע החקירות בפרשות 1000 ו-2000. במכתב ההתפטרות, כתב חורב כי "כנגד משטרת ישראל והעומד בראשה מתנהלת מערכה יזומה, מתוכננת וחסרת תקדים במטרה להחליש את המשטרה".

חורב שיגר את מכתב ההתפטרות לממונה על תחום התקשורת במשטרה, תנ"צ יובל גת, ופירט את הסיבות להחלטתו לעזוב את התפקיד. לדבריו, למערכה המדוברת נגד המשטרה "שותפים גורמים, חלקם בעלי זיקה ישירה לעבודת המשטרה, המופעלים על ידי בעלי עניין במטרה לפגוע בארגון תוך יצירת דה-לגיטימציה".

"לצערי", המשיך חורב, "בתוך המערכה הזו נעשה שימוש גם בתפקידי כיועץ לארגון ככלי לניגוח המשטרה והעומד בראשה. החלטתנו שלא להגיב נבעה מתוך אחריות לארגון. אבל, המוטיבציות למתקפה הזו אינן הדאגה מפני אופן השימוש בחופש הביטוי והבעת העמדה. זוהי מערכה מתוכננת לתלפיות, רצופה ונמשכת. ידענו לזהות אותה ולתחם את העומדים מאחוריה, בגלוי ובסמוי".

אחד מהציוצים הפוליטיים שכתב חורב ושהוצגו בדיון בכנסת (צילום: פלאש 90)

בשבוע שעבר פנה חורב לראש חטיבת אוכלוסייה ותקשורת וביקש להסיר עצמו מרשימת היועצים מטעמה של חברת "גולדפינגר תקשורת", שזכתה במכרז למתן שירותים למשטרה. מהמשטרה נמסכ כי "ראש חטיבת אוכלוסייה ותקשורת אישר את בקשתו והודה לו על תרומתו הרבה למשטרת ישראל במגוון הנושאים שבהם עסק".

ב-8 בנובמבר פורסם בכאן רשת ב' כי היועץ המשפטי של המשרד לביטחון הפנים, עו"ד יואל הדר, קבע בחוות דעת שחורב, שמונה ליועץ חיצוני במשטרה, הפר את תנאי החוזה שלו, מאחר שביקר את הממשלה בציוציו בטוויטר.

חוות הדעת הוגשה לבקשת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לקראת דיון היום בוועדת הפנים בנושא, לפי בקשת יו"ר הוועדה ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), ובעקבות בדיקת מבקר המשטרה והמשרד לביטחון הפנים. לצד זאת, בחוות הדעת מצוין כי מבקר המשטרה והמשרד לביטחון הפנים קבעו כי לא נפלו פגמים בהליך המינוי של חורב. 

ב-14 באוקטובר תקף ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את ההדלפות המגמתיות שלדבריו יצאו תחת ידיה של המשטרה. "כשהמפכ״ל אלשיך נכנס לתפקידו, הוא קיבל שתי החלטות חשובות: שלא יהיו יותר הדלפות מהחקירות ולא יהיו יותר המלצות של המשטרה", כתב ראש הממשלה בדף הפייסבוק שלו. "מאז שהיועץ הפוליטי ליאור חורב מונה ליועץ חיצוני של המשטרה בעלות של מיליונים על חשבון משלם המיסים וללא מכרז, ההדלפות הלא חוקיות הפכו לצונמי, וההחלטה להימנע מהמלצות נעלמה כלא הייתה".

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) - שהיה ממבקריו של חורב, הגיב על הפסקת עבודתו במשטרה ואמר: "מלכתחילה, ליאור חורב לא היה צריך להיות מועסק על ידי משטרת ישראל בשל מעורבותו הפוליטית והתנהגותו הבוטה כלפי פוליטיקאים ונבחרי ציבור, שזה כשלשעצמו חסר תקדים במשטר דמוקרטי. מדובר בשכיר חרב המייצג כל המרבה במחיר. אני שמח שהמערכת הבינה בסופו של דבר כי היא טעתה וסיימה את ההתקשרות עימו".

הפופולריים