ראש ממשלה בחקירה: נתניהו נשאל איך היטיב עם מילצ'ן

ראש ממשלה בחקירה: נתניהו נשאל איך היטיב עם מילצ'ן

פרסום ראשון: החקירה השישית של רה"מ התמקדה בתיק 1000, כמעט לא עומת עם עדותו של הרו. עו"ד דוד שמרון נחקר בתיק הצוללות ביומיים האחרונים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מימין: ראש הממשלה נתניהו ואיש העסקים ארנון מילצ'ן
צילום: צילום: פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שנחקר אתמול (ראשון) בפעם השישית בפרשות 1000 ו-2000, נשאל על ידי חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) איזו תמורה סיפק לאיש העסקים ארנון מילצ'ן – כך נודע לכאן חדשות. קרוב משפחתו ואיש סודו, עו"ד דוד שמרון, נחקר ביומיים האחרונים בפרשת הצוללות.

החקירה התמקדה רובה ככולה בתיק 1000, פרשת טובות ההנאה, במסגרתה חשוד ראש הממשלה בקבלת מתנות בשווי מאות אלפי שקלים במשך שנים, שניתנו לו על פי דרישתו ודרישת רעייתו שרה. החקירה כמעט לא כללה התייחסות לתיק 2000, שבו נחקר ראש הממשלה על העסקה שרקם עם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, במסגרתה הוא יקדם חוק להגבלת תפוצת העיתון "ישראל היום" בתמורה לסיקור אוהד.

לכאן חדשות נודע כי באופן מפתיע, נתניהו לא עומת עם עדותו של ראש לשכתו לשעבר, ארי הרו, שמשמש עד מדינה. ראש הממשלה נשאל על כך, אך זה לא היה מרכז החקירה. גם עדותו של מילצ'ן לא הייתה במוקד החקירה. החוקרים, כאמור, התמקדו בשאלה אילו תמורה העניק נתניהו – ולא אם אכן הגיעו מתנות ובאיזה היקף. ההסבר המשפטי פשוט: מדובר בניסיון להבין אם יש ראיות להמליץ על כתב אישום בעבירות שוחד או הפרת אמונים, אם בכלל. לפי הערכות, ראש הממשלה לא הופתע מהשאלות. הוא השיב בחקירה כי שיקוליו היו עניינים.

בתוך כך, עו"ד שמרון נחקר אתמול והיום בפרשת 3000. זאת, לאחר שהוצעה לו עסקה, כפי שפרסמה חברת החדשות, ולפיה ישמש עד מדינה בעבור מידע בפרשה.מנגד, לצוות ההגנה של ראש הממשלה הצטרף כיועץ עו"ד ז'ק חן, סניגור צווארון לבן ולשעבר בכיר בפרקליטות המדינה. חן ומשרדו מייצגים את אבריאל בר יוסף בפרשת הצוללות, ואת שאול אלוביץ' בפרשת בזק. בעבר ייצג חן את היועמ"ש עצמו, כשנחקר בשל תפקידו כפצ"ר בפרשת הרפז. חן אישר כי הצטרף כיועץ לצוות הפרקליטים בהובלת עו"ד יעקב וינרוט. "רהמ ביקש ממני להצטרף ולייעץ לו יחד עם צוות פרקליטיו בהובלת עוה"ד וינרוט", מסר.

הבוקר נחשף בכאן חדשות כי המשטרה מחפשת אחרי המיליארדר האוסטרלי ג'יימס פאקר, חבר של משפחת נתניהו, שלפי החשד העניק לה טובות הנאה במאות אלפי שקלים. כך פרסם הפרשן הבכיר מוטי גילת ביומן הבוקר של כאן רשת ב'.

בין היתר הגיעו חוקרי משטרת ישראל לבצע חיקור דין של פאקר במקסיקו, אך הוא הצליח להימלט ללב ים ביאכטה. בנוסף, הוא חמק מהחוקרים גם בברזיל ובארגנטינה. עם זאת, ההערכה בקרב גורמי אכיפת החוק היא כי מתגבש תיק ראיות חזק, שיאפשר הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה בתיק 1000 - "תיק המתנות" - גם ללא עדותו של פאקר.

בשבוע שעבר פורסם בחדשות הערב בכאן 11, כי העוזרת האישית של  מילצ'ן העידה כי הדרישה למתנות בפרשה הגיעה גם מנתניהו עצמו. לדברי הדס קליין, הפניות כללות בקשות מפורשות לשמפניה ולסיגרים. העוזרת האישית העידה כמה פעמים במשטרה במסגרת תיק 1000. לפי עדותה, נתניהו ורעייתו שרה נהגו להשתמש בווילה של המיליארדר ג'יימס פאקר, שנחקר במסגרת הפרשה. עוד עולה מעדותה כי ההזמנות של בני הזוג נתניהו הועברו אליהם באמצעות נהגו של מילצ'ן. כמו כן, פורסם כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע כי אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו, תעמוד לשימוע בחשד לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות מרמה והפרת אימונים, בינואר הקרוב.

גורמי משפט בכירים טענו בשיחה עם כאן חדשות בשבוע שעבר כי קו ההגנה של ראש הממשלה בתיק 1000, המתבסס על חוות דעת של עורך הדין יעקב וינרוט, לפיה מותר לקבל מתנות, צפוי להיתקל בקשיים. לדבריהם, התיק שונה מתקדימי עבר, בהם זוכו נאשמים מעבירות בנימוק שהתייעצו קודם לכן עם גורמי מקצוע, נימוק המכונה "טענת ההסתמכות". כך, נתניהו היה צריך לפנות ליועץ משפטי ממשרדי הממשלה ולא עורך דין פרטי. "אם היה עושה זאת היה מונחה לא להתעסק בעניינים עסקיים הקשורים למילצ'ן", ציינו.

הפופולריים