נתניהו בדיון המיוחד בכנסת: "עוד לא פגשתי סאדאת פלסטיני"

נתניהו בדיון המיוחד בכנסת: "עוד לא פגשתי סאדאת פלסטיני"
בדיון לציון 40 שנה לנאום נשיא מצרים בכנסת אמר רה"מ: "אין מנהיג פלסטיני שרוצה בקץ הסכסוך". בשל נוכחות ח"כים דלה, הוא דרש דיון נוסף בשנה הבאה
נתניהו בכנסת
צילום: צילום: פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח היום (שלישי) את הדיון בכנסת לציון לציון 40 שנה לנאומו של נשיא מצרים אנואר סאדאת במשכן, ואמר כי "עוד לא פגשתי בסאדאת פלסטיני, שיכריז על רצונות בקץ הסכסוך, ויכיר בישראל בגבולות כלשהן". לדברי נתניהו: "סאדאת אמר כאן שהוא הכריז יותר מפעם אחת שישראל היא עובדה קיימת, בניגוד לפלסטינים שמסרבים להכיר בקיום ישראל". בדיון נכח גם שגריר מצרים בישראל חאזם ח'ירת ונציגים נוספים מהשגרירות המצרית.

נתניהו נפגש עם השגריר המצרי לפני הדיון.  צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

עוד אמר ראש הממשלה: "היתה התרגשות שאחזה בי כשסאדאת הגיע לארץ, כמו שהייתה בנחיתה הראשונה על הירח. זה היה פריצה מהשגרה. סאדאת שינה את ההיסטוריה. הטיסה שלו ממצרים לכאן, הייתה הרבה יותר קצרה מנדודי בני ישראל ממצרים, אבל לא פחות דרמטי".

בתחילת דבריו התייחס נתניהו לנוכחות הדלילה באולם המליאה, לאחר שרק כ-20 חברי כנסת ושני שרים בלבד הגיעו לדיון, ואמר: "עצוב לי לראות לראות נוכחות דלה של ח"כים ושרים באירוע כל כך חשוב. אנחנו נצטרך לתקן את זה לקראת אירועי היובל לשלום". בשל מיעוט המשתתפים ביקש נתניהו מיו''ר הכנסת יולי אדלשטיין לקבוע ישיבה מיוחדת במליאה גם בשנה הבאה.

"עדיף שלום קר ממלחמה חמה"

נתניהו התייחס למצב הנוכחי בין המדינות ואמר: "אולי זה לא שלום מושלם, אבל זה שלום שבהחלט משתלם לשתי המדינות. ולא רק לנו. ולמרות המשברים שבדרך הוא שלום בר קיימא". ראש הממשלה הדגיש כי "יש תנאי מרכזי לשלום - עוצמתה של ישראל. גם סאדאת השתכנע שישראל היא בעלת כוח רב. רק כשישראל חזקה ניתן להגיע לאי לוחמה ואחר כך גם לשלום. שלום שמוביל להכרה במדינת ישראל ומונע שפיכות דמים בעתיד".

"חלקים נרחבים מהעולם הערבי מבינים היטב את מה שיכול להתרחש פה בזכות השינויים שמתרחשים באזור. מדינות רבות יודעות שישראל היא הגורם המתון והאחראי, אך גם התקיף, שנאבק יחד איתן באיום שקיים באזור. האיום הוא האסלאם הקיצוני שרומס כל מה שניצב בדרכו", הוסיף ראש הממשלה בהתייחסו להתפתחויות האזוריות.

נתניהו אמר כי ישראל מחויבת להרחבת מעגל השלום, גם כלפי הפלסטינים. "המכשול הגדול לשלום הוא דעת הקהל ברחוב הערבי שנשטפה במשך שנים על ידי הצגה מוטית של ישראל. ואחרי שנים קשה להציג את ישראל באור האמיתי שלה באותן מדינות. ולכן השלום הוא קר, אבל עדיף שלום קר ממלחמה. אבל עדיף שלום חם משלום קר". עוד הוסיף נתניהו: "אני מקווה שאנחנו בתחילתו של תהליך כזה, השינוי צפוי לקחת עוד זמן. אבל אין ספק שאנחנו נמצאים בשעת כושר להרחבת שיתופי הפעולה ולשבירת סטריאוטיפים. ביקורו של סאדאת לימד אותנו שהבלתי ייאמן יכול להפוך למציאות".

"צריך גם בגין ישראלי"

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג קרא בנאומו לנתניהו לפתוח בהסכם שלום עם הפלסטינים. "אדוני ראש הממשלה אסור להיות מקובעים בקונספציות מאף צד ואסור לדחות אפילו חרך צר לשלום", אמר הרצוג. אסור לחשוב שאנחנו יודעים הכל, שאנחנו הכי חזקים, שכולם שונאים אותנו. אני קורא לך - תתגבר על חרדותיך, תתעלם מפחדיך ותנסה לשנות את ההיסטוריה".

בדבריו התייחס יו"ר האופוזיציה לפרסומים על התנגדותו של נתניהו להסכם השלום עם מצרים, ואמר "כבר כאן במליאה שלו אתה היית ניצב במקומו של בגין ספק בעיני אם היית מגלה את אותו אומץ לב. אמרת שלא פגשת סאדאת פלסטיני, אבל לצורך שלום צריך גם בגין ישראלי".

הפופולריים