מנדלבליט: ניתן להלבין אלפי בתים ביו"ש ללא חוק ההסדרה

מנדלבליט: ניתן להלבין אלפי בתים ביו"ש ללא חוק ההסדרה

היועץ המשפטי לממשלה טען בתשובתו לבג"ץ כי ניתן להשתמש בכלים משפטיים שונים כדי להלבין יותר מ-2,000 בתים בהתיישבויות, ללא צורך בחוק ההסדרה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, לצד שרת המשפטים, איילת שק
צילום: צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, טוען כי ניתן להלבין אלפי בתים בהתיישבויות, שנבנו על קרקע פרטית פלסטינית, ללא צורך בחוק ההסדרה. הדברים נחשפו היום (רביעי) ב"חדשות הערב" בכאן 11.

מתשובת היועץ המשפטי לבג"ץ, שניתה היום, ומפרטים נוספים שהגיעו לידי "כאן חדשות", עולה כי לשיטת מנדלבליט, ניתן להשתמש בכלים משפטיים שונים, שהושמעו שבאחרונה לראשונה, על-מנת להלבין לכל הפחות 1000 בתים ואולי אף למעלה מ-2000 בתים שנבנו על קרקע פרטית. מכך יוצא כי מספר הבתים שלהם לא ניתן יהיה למצוא פתרון, לשיטת מנדלבליט - ושלכאורה רק חוק ההסדרה עשוי להביא לפתרונם - עשוי לנוע סביב האלף בלבד.

בין האמצעים שלפי מנדלבליט עומדים לרשות המדינה כבר היום, ניתן למנות את ״תקנת השוק״ - עליה דווח לראשונה ב"כאן חדשות" - המתבססת על תום הלב, ואפשרית לשיטת היועץ המשפטי במצבים בהם הקרקע נגרעה מהכרזה על אדמות מדינה, משום שהתגלה בדיעבד שהיא פרטית; טענות של שיהוי והתיישנות במקרים של בניה ותיקה; וכלים נוספים.

בנוסף, על-פי מנדלבליט, ניתן יהיה להלבין לדוגמא כבישי גישה להתיישבויות שנבנו על קרקע פרטית, כפי שנעשה לדוגמא לאחרונה במקרה של המאחז חרשה. מה שתרם יותר מכל לשינויים האחרונים בתפיסת מערכת המשפט בנושא קרקעות פלסטינים, היה ככל הנראה פסק דינו של שופט העליון היוצא ג׳ובראן בעניין שימוש בקרקעות פרטיות.

הפופולריים