נתניהו נגד חוטובלי: "מגנה את דבריה הפוגעניים כלפי יהדות ארה"ב"

נתניהו נגד חוטובלי: "מגנה את דבריה הפוגעניים כלפי יהדות
ראש הממשלה הגיב לדברים שאמרה סגנית שרת החוץ, לפיהם יהודי ארה"ב לא מבינים את החיים בישראל משום שלא נלחמו על ארצם. "אין מקום להשתלחות כזו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו וחוטובלי בישיבת סיעת הליכוד
צילום: צילום: פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו גינה הבוקר (חמישי) את מה שהגדיר "דבריה הפוגעניים של ציפי חוטובלי כלפי יהדות ארצות הברית". נתניהו התייחס להתבטאותה של סגנית שרת החוץ בראיון בערוץ האקטואליה i24news לפיה יהדות ארה"ב "לא נלחמה עבור המדינה שלה" ולכן לא מבינה את המורכבות של החיים בישראל.

נתניהו הוסיף ואמר כי "יהודי התפוצות יקרים לנו והם חלק בלתי נפרד מעמנו. אין מקום להשתלחות כזאת, ודבריה אינם משקפים את עמדתה של מדינת ישראל".

גם יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, התייחס לדבריה של חוטובלי ובהודעה מטעמו נכתב: "דברים אומללים ומביכים של סגנית השר (הלא קיים) חוטובלי, הלוחמת הגדולה, מטיפת המוסר שהעבירה את שירותה הצבאי באטלנטה. נתניהו אמנם כבר הספיק לגנות את דבריה, אבל לא להתבלבל - היא מבטאת יפה קו של ממשלה שהחליטה להקריב את היחסים עם יהודי ארה"ב עבור פוליטיקה קטנה. ביום שני אצא לסבב פגישות עם בכירים וראשי ארגונים בקהילה היהודית בארה"ב עם מסר מאוד פשוט: נחזור לשלטון ונתקן את כל מה שהממשלה הזו לקחה על עצמה לקלקל - כולל הברית הקריטית עם יהודי ארה"ב".

גבאי מגיב לחוטובלי:

בריאיון בערוץ הטלוויזיה המשדר בשפה האנגלית התייחסה חוטובלי ליהדות ארה"ב ואמר כי מדובר ב"אנשים שמעולם לא שלחו את ילדיהם להילחם עבור המדינה שלהם, למרבית היהודים אין ילדים שמשרתים כלוחמים, הולכים למארינס, הולכים לאפגניסטן".

דבריה עוררו ביקורת בקרב גורמים ביהדות ארה"ב, בטענה כי לאורך השנים יהודים אמריקנים השתתפו במלחמות רבות ואיבדו את חייהם. כחצי מיליון יהודים לחמו בצבא ארה"ב בזמן מלחמת העולם השנייה, וגם כיום ישנם יהודים בעמדות בכירות בצבא אמריקני, כמו למשל מפקד חיל האוויר האמריקני, דיוויד גולדפיין.

חוטובלי הגיבה לסערה שעוררו דבריה ואמרה כי רוב הראיון דיבר על החשיבות שהיא רואה בקשר בין ישראל ליהדות ארה"ב, ולכך שישראל היא הבית של כל יהודי העולם. "חבל שחלק זה נזנח מהחלק שפורסם ברשת", נמסר בהודעה מטעמה של חוטובלי.

בהודעה של סגנית שרת החוץ נאמר כי היא מבהירה שליהדות ארה"ב תרומה גדולה מאוד, אבל לא ניתן להתנות את הקשר לישראל במדיניות הממשלה. "הקושי בהבנת המציאות במזרח התיכון של אנשים שאינם חווים את המציאות היומיומית של ישראל הוא גדול. הפער נובע ממציאות חיים שונה. זה הבסיס למרחק בין יהדות ארה"ב לישראל", אמרה חוטובלי.

ח״כ ציפי לבני, יו״ר התנועה, הגיבה גם היא להתבטאות של סגנית שרת החוץ ואמרה: "״במקום לכסות את הקרע עם יהדות התפוצות צריך לאחות אותו. לא די בהתנערות מדברי חוטובלי. צריך מדיניות נכונה ומדינה יהודית ודמוקרטית עם יהדות מקבלת ומחבקת את כל זרמי היהדות.״

הפופולריים