הפלסטינים: "האיום לסגור משרדי אש"ף - סחטנות פוליטית"

הפלסטינים: "האיום לסגור משרדי אש"ף - סחטנות פוליטית"

בכיר אש"ף, סאאב עריקאת, תקף את הממשל האמריקני לאחר האיום לסגור את משרדי הארגון במדינה: "ארה"ב לא מתווכת הוגנת, נבחן מחדש את היחסים עמה"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בכיר אש"ף, סאאב עריקאת
צילום: צילום: אי-פי

בכיר אש"ף, סאאב עריקאת, התייחס היום (שישי) לאיום מצד הממשל האמריקני לסגור את משרדי אש"ף בארצות הברית, אם לא יקודם המשא ומתן המדיני עם ישראל. לדבריו, משרדי אש"ף פתוחים ופעילותם נמשכת כרגיל, אך עם זאת, אין מנוס מלבחון מחדש את היחסים עם הממשל האמריקני.

בראיון לעיתון "אל-ערביה", אמר עריקאת, השוהה בארצות הברית, כי "לא הגיוני שהנשיא טראמפ ידבר על הסכם שלום היסטורי, ואחר כך יקבל החלטות שמשמען סחטנות פוליטית".

לדברי בכיר אש"ף, הפלסטינים הופתעו מהצעד האמריקני, כאשר בשעה שקיים שיחות חיוביות בוושינגטון על תהליך השלום עם יועצי הנשיא, ג'ארד קושנר, וג'ייסון גרינבלט, הגיע האיום של מחלקת המדינה לסגור את משרדי אש"ף. "זה הוא ניסיון להעניש אותנו, והדבר מראה שאמריקה לא רוצה להיות מתווך הוגן", אמר.

עריאקת הוסיף כי "יש גם 27 הצעות חוק נגד הפלסטינים בקונגרס - כולל השעיית הסיוע כלכלי לרשות הפלסטינית - שאותן מניע נתניהו והלובי היהודי בארצות הברית". בנוגע להדלפות פרטי תכנית השלום שפורסמו בתקשורת, אמר בכיר אש"ף כי "אלה תחזיות בלבד וכי הממשל בינתיים לא הביא כלום ובניגוד לממשלים קודמים, לא הכריז על תמיכה במתווה שתי המדינות". הוא טען כי "העיקרון המנחה היחיד שעליו צריך להישען תהליך השלום, הוא שתי מדינות על בסיס גבולות 1967 ופתרון סוגיות הקבע לפי החוק הבינלאומי".

ביום שבת האחרון הזהיר הממשל האמריקני את הפלסטינים כי ישקול לסגור את משרדיהם בוושינגטון אם לא יפתחו במשא ומתן של ממש עם ישראל להשגת שלום. לפי הדיווח שפורסם ב-AP, שר החוץ האמריקני, רקס טילרסון, הבהיר לפלסטינים שניסיונותיהם לתבוע מנהיגים ישראלים בבית הדין הפלילי הבינלאומי יובילו לסגירת המשרד של אש"ף בוושינגטון, משום שאינם עולים בקנה אחד עם סעיף בחוק האמריקני.

בתגובה לדיווח אמר דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רדינה, כי "מדובר בצעד חסר תקדים ביחסים בין רמאללה לוושינגטון ויהיו לו השלכות מסוכנות על תהליך השלום". בהמשך אמר ל"כאן" בכיר הרשות סאיב עריקאת כי הפלסטינים הודיעו רשמית כי אם יסגרו משרדי אש"ף בוושינגטון, הם ישעו את הקשרים עם הממשל.

הפופולריים