השר חיים כץ לכאן רשת ב': "העבודות בשבת - פיקוח נפש"

השר חיים כץ לכאן רשת ב': "העבודות בשבת - פיקוח נפש"

שר העבודה והרווחה התייחס להתפטרות ליצמן: "מיותר. נפגשנו ברוח טובה והוא הבין שזה פיקוח נפש", על העבודות: "אין לנו עניין לפגוע בציבור הדתי"
שר העבודה והרווחה, חיים כץ
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, התייחס היום (שישי) בראיון ל"בחצי היום השישי" בכאן רשת ב', להחלטת שר הבריאות, יעקב ליצמן, להתפטר מתפקידו בשל משבר עבודות הרכבת בשבת, ואמר כי הוא לא רואה כל סיבה שליצמן יתפטר. לדבריו, הוא ניסה לשמור מצד אחד על קדושת השבת, אך מצד שני על בטיחות וביטחון תושבי ישראל.

השר כץ אמר כי "כל העבודות הכרוכות בבטיחות ובפיקוח נפש – יבוצעו. לעבודות האלה יש משמעות ביטחונית וחלקן דורשות אישור ביטחוני מיוחד לעובדים". הוא הוסיף כי לדעתו "ליצמן לא היה צריך להתפטר. נפגשתי איתו ברוח טובה בימים האחרונים, יותר מפגישה אחת. מצד אחד הוא חרדי שקדושת השבת מעל הכל עבורו, אך גם הוא הבין שיש צרכים של פיקוח נפש. אין לנו עניין לפורר את הקואליציה, ובלי קשר, אין לנו עניין לפגוע בציבור הדתי. אבל אנחנו חייבים לשמור על ביטחון אזרחי ישראל".

שר העבודה והרווחה אמר עוד כי "אם לא היינו מאשרים את העבודות, תנועת הרכבות הייתה מושבתת והיה נגרם עומס בכבישים. אמבולנסים לא היו יכולים לנסוע במקרי חירום. למדינה יש צרכים". כץ ניסה להרגיע את שותפיו החרדים בקואליציה: "ניסיתי למנוע את המשבר הזה - שנה שלמה אני בודק כל סוף שבוע את צרכי הרכבת מול קדושת השבת. נעשיתי מומחה לעבודות הרכבת. בדרך כלל זה עובר בשקט. לא יודע מה קרה השבת הזאת".


השר כץ התייחס גם לאפשרות ההשפעה של החקירות על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בכל הקשור לטיפול במשבר, ודחה את הטענות על הסף: "ישבתי איתו בלילות וראיתי ראש ממשלה שמתפקד כמו מנהיג ומקבל החלטות, בלי שום שיקולים זרים".

מוקדם יותר היום הודיע השר ליצמן כי לאור משבר עבודות הרכבת בשבת, הוא יתפטר מהממשלה ביום ראשון הקרוב, אך מפלגת "יהודת התורה" תישאר בקואליציה. השר חיים כץ פרסם הודעה בעניין, בה נאמר כי ״לאחר בדיקה מעמיקה שערכתי, אישרתי לביצוע רק עבודות חיוניות לשמירה על בטיחות תנועת הרכבות ושאי ביצוען יכול להוביל לפיקוח נפש. החלטה זו משקפת התחשבות מלאה ברגשות הציבור הדתי מחד ושמירה על שגרת הנסיעה של משתמשי הרכבת ביום ראשון מאידך״.

המשבר החל ביום רביעי שעבר, אז איימו ראשי מפלגת יהדות התורה, שר הבריאות, יעקב ליצמן, וח"כ משה גפני על שר העבודה והרווחה, חיים כץ, כי יפסיקו להצביע עם הקואליציה אם לא יבוטלו עבודות ברכבת שהיו מתוכננות לשבת, ונועדו להחלפת מסילת רכבת שבין דימונה לבאר שבע. על האיום פורסם היום לראשונה בחדשות הערב בכאן 11.

הפופולריים