גורם ישראלי: ישראל תמנה שגריר חדש בירדן

גורם ישראלי: ישראל תמנה שגריר חדש בירדן

הדיפלומט אמר לרויטרס כי בירושלים מסכימים לדרישת עמאן להחליף את השגרירה עינת שליין. היחסים בין המדינות התערערו לאחר הירי הקטלני בשגרירות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שוטרים ירנדים בכניסה למתחם השגרירות הישראלית בעמאן
צילום: צילום: אי-פי

דיפלומט ישראלי בכיר אמר היום (רביעי) כי ירושלים מתכננת למנות שגריר חדש בירדן, בצעד שנועד להפיג את המתיחות עם עמאן, לאחר הירי של המאבטח הישראלי, זיו מויאל, בשגרירות במדינה ביולי האחרון, ובה נהרגו שני אזרחים ירדנים - כך דווח בסוכנות הידיעות רויטרס. התקרית גרמה לפגיעה ביחסים הדיפלומטיים בין שתי המדינות.

המקור אמר כי שגרירת ישראל בירדן, עינת שליין, לא תוצב מחדש במדינה. "הירדנים אינם מעוניינים שהיא תחזור, וזה היה מכשול גדול בניסיון להסדרת היחסים, אנחנו מחפשים מחליף", הבהיר. דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, סרב להתייחס לסוגיה.

עד כה נמנעה ישראל מלהסכים לדרישות הממלכה ההאשמית תמורת החזרת היחסים לסדרם, שכללו פתיחת הליך פלילי נגד המאבטח והחלפת השגרירה. באוגוסט דווח בכלי תקשורת בירדן כי עמאן הגישה בקשה רשמית לישראל לדחות את חזרתו של הסגל הדיפלומטי לשגרירות בבירה. 

הרשויות בירדן טוענות כי ירי המאבטח הישראלי היה פרובוקציה, אך הן לא יכלו לחקור את היורה בשל חסינותו הדיפלומטית. קבלת הפנים החמה לה זכו המאבטח והשגרירה, עוררו עוד יותר את זעמם של הירדנים. מאז שעזה השגרירה שליין את ירדן, ב-24 ביולי, נותרה השגרירות הישראלית בעמאן סגורה, והטיפול בנושאים הקשורים במדינה הועבר לקונסוליות בטורקיה.

ישראל טוענת כי המאבטח פתח בירי לאחר שהותקף ונפצע קל בידי עובד ירדני במתחם השגרירות. גורמים בישראל אמרו כי הם מחפשים אפשרויות לפצות את משפחת ההרוג השני. למרות שבירושלים מתנגדים להעמיד לדין את המאבטח, הוא אינו צפוי לחזור לעבודתו, בשל חשיפת תמונתו ופרטיו בעיתון ירדני.

הפופולריים