"שגרירות ישראל בעמאן לא תיפתח עד שיינקטו צעדים נגד המאבטח"

"שגרירות ישראל בעמאן לא תיפתח עד שיינקטו צעדים נגד המאב

על רקע הדחת השגרירה בירדן, גורם רשמי בממלכה הדגיש כי מדינתו עומדת על הדרישה להעמיד לדין את המאבטח שירה למוות בשני אזרחים בעמאן
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שגרירות ישראל בירדן
צילום: צילום: אי-פי

גורם דיפלומטי ירדני הדגיש היום (חמישי) כי השגרירות הישראלית בבירה עמאן לא תוכל לשוב לפעילות, עד שישראל תנקוט צעדים משפטיים נגד המאבטח זיו מויאל, שירה למוות בשני ירדנים בחודש יולי האחרון. "ישראל תהיה מוכרחה לוודא שהצדק נעשה", הוסיף הגורם.

הדברים נאמרו על רק הפרסומים מהיממה האחרונה על החלפת השגרירה הישראלית בירדן, עינת שליין, כהיענות לדרישה הירדנית להדיחה."ישראל יכולה למנות שגריר חדש, אך הוא לא יתקבל בברכה בירדן עד שיחל הליך משפטי נגד המאבטח. עמדתנו לא השתנתה - השגרירות לא תיפתח עד שהתנאים הללו ימולאו".

השגרירות הישראלית בעמאן נותרה סגורה מאז תקרית הירי שבה היה מעורב מויאל. הממלכה ההאשמית דרשה להדיח את השגרירה ולהעמיד את המאבטח לדין כתנאי להשבת היחסים למסלולם התקין, אך עד כה בישראל נמנעו מלפתוח נגדו בהליך פלילי. ב-13 באוגוסט דווח בכלי תקשורת בירדן כי עמאן הגישה בקשה רשמית לישראל לדחות את חזרתו של הסגל הדיפלומטי לשגרירות בבירה.

הרשויות בעמאן טוענות כי ירי המאבטח הישראלי היה פרובוקציה, אך הן לא יכלו לחקור את היורה בשל חסינותו הדיפלומטית. קבלת הפנים החמה לה זכו המאבטח והשגרירה, עוררו עוד יותר את זעמם של הירדנים.

ישראל טוענת כי המאבטח פתח בירי לאחר שהותקף ונפצע קל בידי עובד ירדני במתחם השגרירות. גורמים בישראל אמרו כי הם מחפשים אפשרויות לפצות את משפחת ההרוג השני. למרות שבירושלים מתנגדים להעמיד לדין את המאבטח, הוא אינו צפוי לחזור לעבודתו, בשל חשיפת תמונתו ופרטיו בעיתון ירדני.

הפופולריים