אלפים הפגינו בתל אביב: "חוק ההמלצות = שחיתות"

אלפים הפגינו בתל אביב: "חוק ההמלצות = שחיתות"

מול הבניין בו הוכרזה עצמאות המדינה התאספו כ-20 אלף בני אדם, שמוחים על יוזמות החקיקה שמקדמת הממשלה. שדרות רוטשילד בתל אביב נחסמו לתנועה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מפגינים בשדרות רוטשילד, הערב
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

כ-20 אלף בני אדם הפגינו אמש (שבת) בתל אביב במחאה על יוזמות החקיקה שמקדמת הממשלה, בראשן חוק ההמלצות, תחת הכותרת "צעדת הבושה". הצעדה החלה למרגלות הבניין בו הוכרזה המדינה בשדרות רוטשילד בתל אביב ויצאה לכיכר הבימה. בהפגנה נאם פרופ' עוזי ארד, ששימש כיועץ המדיני לראש הממשלה, שאמר כי "המדינה נמצאת במשבר עמוק, שבו עצם המבנה של המדינה נתון לערעור חמור". גם האלוף במיל' עמירם לוין נאם בהפגנה. במקביל להפגנה בת"א, הגיעו מאות בני אדם להפגנות בחיפה ובראש פינה.

לצד חוק ההמלצות, המפגינים מחו נגד הצעת חוק ההקלטות, חוק מבקר המדינה וחוק התביעות היצוגיות. "חוק ההמלצות = שחיתות", נכתב בשלטים שנישאו באירוע.


עו"ד אלדד יניב, ממארגני המחאה, אמר ל"כאן": "הצעדה הפכה לתקווה גדולה, זה יהיה אחד הערבים המרגשים. הצעקה השבועה מכוונת גם נגד כחלון ומפלגת כולנו שצריכים להתעורר ולצאת נגד חוק ההמלצות״". מארגני ההפגנות הודיעו כי החל מהיום תהיה הפגנה כל מוצאי שבת בשדרות רוטשילד בתל אביב.


בשבוע שעבר אושרה בועדת הפנים של הכנסת הצעת חוק ההמלצות המתוקנת, שיאפשר למשטרה להגיש המלצות על העמדה לדין בכל תיק, אך מבלי לפרסמן בפומבי. תשעה ח"כים הצביעו בעד ההצעה מול שישה מתנגדים. החוק אושר בוועדה הודות לפשרה שהושגה קודם לכן בין הליכוד לבין כולנו, ושפרטיה פורסמו לראשונה בכאן רשת ב'. במפלגתו של משה כחלון דרשו תחילה כי החוק לא יחול על חקירותיו של ראש הממשלה בתיקים 1000 ו-2000, שכבר נפתחו, אך לבסוף התרצו. 

"דנו בנושא הזה במשך שעות", אמר יוזם החוק, ח"כ דודי אמסלם (הליכוד), בוועדה. לדבריו, "אני פתוח לשינויים, ושינינו את החוק משמעותית. החוק יעסוק רק בנושא הפרסום של המלצות המשטרה, זו תכליתו ולשם כיוונתי. למשטרה מותר להמליץ, אבל אסור לה לפרסם את ההמלצה".

הפופולריים