י-ם מאוחדת ולא לזכות השיבה: המתווה שהציגה סעודיה לפלסטינים

י-ם מאוחדת ולא לזכות השיבה: המתווה שהציגה סעודיה לפלסטי

בניו יורק טיימס דווח כי יורש העצר הסעודי הציג בפגישתו האחרונה עם אבו מאזן תכנית מדינית המתיישרת עם דרישות ישראל. רוב ההתנחלויות לא יפונו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן
צילום: צילום: אי-פי

על רקע הכרזתו האפשרית השבוע של נשיא ארצות הברית דונלד טרמאפ כי ירושלים היא בירת ישראל, מפרסם היום (שני) עיתון הניו יורק טיימס פרטים חדשים מהפגישה בין יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, לראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בחודש שעבר בריאד. על פי הדיווח, האיש החזק בסעודיה הציג לאבו מאזן מתווה מדיני שמתיישר כמעט אחד לאחד עם דרישות ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

על פי המתווה שהציג בן סלמאן, תוקם מדינה פלסטינית מוגבלת בריבונות בשטח לא רציף, רוב ההתנחלויות יישארו על כנן, לא תיכלל זכות שיבה לפליטים ולצאצאיהם הפלסטינים, וירושלים לא תוכר כבירה הפלסטינית, אלא אבו-דיס.

הדיווח בניו יורק טיימס מתבסס על בכירים פלסטינים, ערבים ואירופים שנחשפו לגרסתו של אבו מאזן לגבי תוכן הפגישה. הדברים הוכחשו הן על ידי הבית הלבן, הן על ידי שגריר סעודיה בוושינגטון, הן על ידי דוברו של אבו מאזן.

בין היתר הוזכר חבר הכנסת, אחמד טיבי, כמי שאישר לכאורה את פרטי המתווה שהוצג ליו"ר הרשות הפלסטינית. אלא שהיום הכחיש טיבי את הדיווח: "הטענה כי הסעודים העבירו הצעה לאבו מאזן להקים את עיר הבירה הפלסטינית באבו דיס, היא קשקוש ופייק ניוז". לדבריו, "מה שאמרתי הוא כי פקידים אמריקנים זרקו רעיונות באופן ישיר שלעולם לא יתקבלו על ידי ההנהגה הפלסטינית, כי אין בהם ריבונות שלמה או פירוק התנחלויות או סיום הכיבוש".

טיבי ציין גם כי אמר שהכרזה על ירושלים כבירת ישראל על ידיהנשיא טראמפ תביא לחיסול כל אפשרות להסדר ותהווה תכתיב שהפלסטינים יידחו על הסף. הוא  הוסיף כי הסעודים והירדנים הזהירו את ממשל טראמפ כי ההכרזה על ירושלים כבירת ישראל תרסק את התהליך המדיני כי ירושלים היא קו אדום.

טראמפ בפגישה עם אבו מאזן, בספטמבר האחרון (צילום: אי-פי)

כמה מהבכירים שעליהם מתבסס הדיווח בעיתון, ציינו כי יורש העצר הסעודי אף הציע סיוע כספי גדול לפלסטינים כדי לזכות בתמיכתם במתווה, כולל תשלום ישיר לאבו מאזן עצמו אך הוא סירב. שני בכירים לבנונים אחרים מסרו כי ניתנו לאבו מאזן חודשיים או לקבל את ההצעה, ולא – יופעל עליו לחץ להתפטר. בכיר פלסטיני בלבנון אמר כי אחד הרעיונות שהסעודים העלו היה לפצות את פלסטינים על אובדן קרקע בגדה, בקרקע חלופית בחצי האי סיני הסמוכה לרצועת עזה – רעיון שהמצרים דחו.

ביום שישי האחרון אמרו גורמים אמריקנים בכירים, כי טראמפ צפוי להכיר ביום רביעי בירושלים כבירת ישראל. המהלך ישנה עשרות שנים של מדיניות אמריקנית ויכול להפיג מתחים במזרח התיכון.

הגורמים הבכירים אמרו עוד כי טראמפ צפוי לדחות שוב את הבטחת קמפיין הבחירות שלו, ולא יעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב. הנשיא האמריקני אמור להכריע בעניין עד היום. בבית הלבן אמרו: "הנשיא תמיד אמר כי העברת השגרירות היא שאלה של מתי, לא של האם. הנשיא עדיין שוקל אפשרויות ואין לנו מה להכריז בנושא".

הפופולריים