ארדואן מאיים: "סוגיית ירושלים עלולה להוביל לניתוק יחסינו עם ישראל"

ארדואן: "עלולים לנתק יחסים עם ישראל בגלל י-ם"

נשיא טורקיה הגיב לאפשרות שארצות הברית תכיר בעיר כבירת ישראל: "קו אדום עבור המוסלמים". מזכ"ל הליגה הערבית: המהלך יסכן את הביטחון באזור
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ארדואן, בחודש שעבר (צילום: אי-פי)
צילום: צילום: אי-פי

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, איים היום (שלישי) כי ארצו תנתק את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל בגלל סוגיית ירושלים. זאת, על רקע הדיווחים השונים כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ יכיר רשמית בעיר כבירת ישראל. "מדובר בקו אדום עבור המוסלמים", הזהיר הנשיא הטורקי בנאום שנשא במטה מפלגתו באנקרה.

ארדואן התחייב כי "טורקיה תמשיך במאמצים למנוע את ההכרזה עד הרגע האחרון, אפילו במחיר ניתוק היחסים הדיפלומטיים עם ישראל", וזכה למחיאות כפיים של חברי מפלגתו. "אנחנו מזהירים את ארצות הברית לא לנקוט שום צעדים שיעמיקו את הבעיות באזור. אסור לעשות פעולה כזו".

גורמים מדיניים הגיבו כי "ירושלים היא בירת העם היהודי מזה 3,000 שנה ובירת ישראל מזה 70 שנה, בין אם ארדואן מכיר בזה או לא".

גם שר החוץ של גרמניה, זיגמר גבריאל, מתח ביקורת על המהלך ואמר כי העברת השגרירות האמריקנית לירושלים או הכרזה עליה כבירת ישראל לא תואמה עם אירופה. "כולנו יודעים אילו השלכות רחוקות לכת יכולות להיות לזה", הזהיר השר הגרמני. "העמדה הגרמנית היא שפתרון לסוגיית ירושלים יכול להיות מושג רק באמצעות שיחות ישירות בין הצדדים. כל דבר שיכול להעמיק את המשבר - ישיג את התוצאה ההפוכה".

שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט הגיב להצהרה של ארדואן ואמר כי "לצערנו, בשנים האחרונות ארדואן אינו מפספס הזדמנות לתקוף את ישראל. ישראל צריכה לקדם את יעדיה ובכללם את הכרת ירושלים המאוחדת כבירה של מדינת ישראל. תמיד יש מי שיבקר, אך בסופו של דבר מוטב ירושלים מאוחדת מאהבת ארדואן".

שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, אמר בתגובה כי "איננו מקבלים הוראות ואיומים מנשיא טורקיה. ישראל היא מדינה ריבונית וירושלים היא בירתה. אין מהלך צודק ונכון יותר היסטורית מאשר להכיר כעת בירושלים, בירת העם היהודי זה 3,000 שנה, כבירתה של מדינת ישראל. ימי הסולטאן והאימפריה העות'מאנית חלפו".

האפשרות להכרזה אמריקנית בנוגע לירושלים מעוררת חשש גדול ברחבי העולם הערבי. מזכ"ל הליגה הערבית אחמד אבו אל-רייט אמר הזהיר היום כי אם הממשל האמריקני יעביר את השגרירות לירושלים, או יכיר בה כבירת ישראל - הדבר יוביל לסיום תפקידה של ארצות הברית כמתווכת בין ישראל לפלסטינים. לדברי אבו אל-רייט, מהלך כזה "יחסל כל סיכוי אמיתי להחיות את התהליך המדיני". 

בנאום שנשא בכנס של הליגה הערבית בקהיר, קרא אבו אלרייט לממשל בוושינגטון להימנע מיוזמות שנוגעות לשינוי מעמדה החוקי או המדיני של ירושלים. "טועה מי שחושב שניתן לפגוע בנושא הפלסטיני – ובראשו סוגיית ירושלים – מבלי לסכן את הביטחון והיציבות באזור", הוא אמר.

בתחילת השבוע פורסם כי ירדן פועלת לכנס מפגש חירום של הליגה הערבית ושל הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי כדי לגבש אסטרטגיה בנושא. עמאן הזהירה באחרונה כי צעד כזה יפגע במשא ומתן בין הפלסטינים לישראל, ויגביר את המתח והאלימות באזור.

גם ברשות הפלסטינית הגיבו בחריפות להצהרת הכוונות מצד הממשל האמריקני. מחמוד אל האבש, מקורבו של יו"ר הרשות אבו מאזן, אמר לכאן חדשות כי "צעד כזה, מטרתו להחריב את התהליך המדיני, ולהותיר לאזור רק אפשרויות בעייתיות. לא ניתן לחזות מה יהיו התגובות לכך". 

דוברו של אבו מאזן, נביל שעת', אמר: "אם ההחלטה הזו תתקבל, טראמפ בחוץ. לא נחשיב אותו יותר לנותן חסות לתהליך השלום ולא נקבל את 'עסקת המאה' שלו". בתשובה לשאלה אם החלטה כזו תצית אינתיפאדה, אמר שעת': "אני והנשיא לא רוצים באלימות, אבל האם אנחנו נוכל למנוע אלימות שכזו? אני לא יודע".

שגריר ארצות הברית בישראל, דיוויד פרידמן,  נשאל אתמול לגבי מעבר השגרירות לירושלים. "אתם תהיו חייבים לחכות", השיב לשאלת כאן חדשות, "השבוע הזה תדעו כמו כולם". כאשר נשאל אם בירושלים יהיו מרוצים מההחלטה, ענה: "תצטרכו לחכות ואז תחליטו לעצמם אם להיות מרוצים".

בשבוע שעבר טענו גורמים אמריקנים בכירים כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צפוי להכיר ביום רביעי בירושלים כבירת ישראל. לדבריהם, טראמפ צפוי לדחות שוב את הבטחת קמפיין הבחירות שלו, ולא יעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב. הנשיא האמריקני אמור להכריע בעניין עד יום שני. בבית הלבן אמרו: "הנשיא תמיד אמר כי העברת השגרירות היא שאלה של מתי, לא של האם. הנשיא עדיין שוקל אפשרויות ואין לנו מה להכריז בנושא".

הפופולריים