רג'וב לחדשות כאן על מדיניות טראמפ: "פצצת אטום על כל האזור"

רג'וב על תכנית טראמפ: "פצצת אטום על האזור"

ההערכות הן כי נשיא ארצות הברית יכריז על ירושלים כבירת ישראל, אך יחתום על דחייה של העברת השגרירות בחצי שנה. מנהיגים באירופה ובמזרח התיכון הזהירו את טראמפ מפני הסלמה, ובמערכת הביטחון נערכים להפרות סדר בשטחים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ג'יבריל רג'וב ואבו מאזן, ארכיון
צילום: צילום: אי-פי

"פצצה גרעינית על כל האזור" - כך כינה הערב (שלישי) חבר הנהגת הפתח ג'יבריל רג'וב את תכניתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להכריז על ירושלים בירת ישראל ולהעביר אליה את השגרירות. "זה ישליך לרעה על הפלסטינים והישראלים ועל יציבות המזרח התיכון. זוהי הכרזת מלחמה נגד הנוצרים והמוסלמים. האיש הזה יהרוס את כל האזור", הזהיר רג'וב בשיחה עם חדשות הערב.

לפי מקורות ישראלים ואמריקנים, טראמפ צפוי להודיע מחר כי ירושלים היא בירת ישראל, אך לדחות את העברת השגרירות בחצי שנה. ככל הנראה הנשיא כבר קיבל את ההחלטה, אך בוושינגטון לא העריכו את הלחצים הבינלאומיים שיופעלו עליהם בעקבות ההחלטה.

מנהיגים אירופים הזהירו את טראמפ כי הוא מסכן את יוזמת השלום שלו, וכי המהלך עלול להביא להסלמה. ההערכות הן כי אחרי ההצהרה העקרונית תהיה חתימה על דחייה, כדי לאפשר לממשל זמן להתארגן למעבר. אם טראמפ לא יחתום על הדחייה, הוא יצטרך להציג בתוך חודש תמונת מצב בנוגע למהלך.

ברמאללה מתרשמים כי הפעם טראמפ רציני בכוונתו להעביר את השגרירות לירושלים, וכי לא מדובר בהצהרת שווא. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ערך היום סדרת שיחות טלפוניות עם מנהיגים באזור ובעולם, בהם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, עבדאללה מלך ירדן, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין והאפיפיור. הוא קרא להם להתערב ולעצור את התכנית, כשנשיא מצרים קרא מצדו לא לסבך את המצב, ומלך ירדן אמר כי הצעד יחסל את הסיכוי לחדש את תהליך השלום.

במערכת הביטחון נערכים ל"ימי זעם" בשטחים

בפתח ובארגונים פלסטיניים אחרים קוראים לימי זעם ממחר, ובחמאס קוראים להפוך את יום שישי הקרוב ליום זעם בעזה ובגדה. במערכת הביטחון נערכים להפרות סדר מקומיות במספר מוקדי חיכוך, אולם כרגע אין תגבור כוחות והכוונה היא להתמודד עם המצב על בסיס הכוחות הקיימים בשטח.

טראמפ הודיע היום בסדרת שיחות טלפון למנהיגים באזור, כי בכוונתו להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. הוא עדכן במהלך הצפוי את אבו מאזן, עבדאללה מלך ירדן, ונשיא מצרים א-סיסי. במקביל, שוחח טראמפ גם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ולאחר השיחה לשכתו ביקשה משרי הממשלה לא להתראיין בנושא השגרירות. לדברי מקור ששוחח עם כאן חדשות, מדובר בבקשה אמריקנית מפורשת, שנועדה להוריד פרופיל תקשורתי מהעיסוק בסוגיה. גורם מדיני-ביטחוני הוסיף: "אנחנו מקיימים הערכות מצב כל הזמן וערוכים לכל תרחיש".

ביום שישי האחרון אמרו גורמים אמריקנים בכירים כי טראמפ צפוי להכיר ביום רביעי בירושלים כבירת ישראל - מהלך שישנה עשרות שנים של מדיניות אמריקנית. הגורמים הבכירים אמרו עוד כי הנשיא האמריקני צפוי לדחות שוב את הבטחת קמפיין הבחירות שלו, ולא להעביר את השגרירות האמריקנית מתל אביב. בבית הלבן אמרו: "הנשיא תמיד אמר כי העברת השגרירות היא שאלה של מתי, לא של האם. הנשיא עדיין שוקל אפשרויות ואין לנו מה להכריז בנושא".

הפופולריים