טראמפ יכריז הערב: ירושלים בירת ישראל, השגרירות תעבור בתוך כמה שנים

טראמפ יכריז הערב: ירושלים בירת ישראל
הנשיא האמריקני צפוי להזכיר בנאומו גם את פתרון שתי המדינות. הפלסטינים מאיימים בימי זעם, במערכת הביטחון נערכים להסלמה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
צילום: צילום: אי-פי

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, צפוי להכריז הערב (רביעי) על ירושלים כבירת ישראל. לפי מקורות בבית הלבן, הנשיא האמריקני יורה גם על תחילת העבודות להעברת השגרירות לעיר, במהלך שיימשך כמה שנים. בעקבות כך, במערכת הביטחון נערכים להסלמה. 

טראמפ צפוי לחתום על צו הדוחה את ביצוע העברת השגרירות כדי להימנע מעיצומים של הקונגרס בתקופת ההעברה, ומכיוון שההעברה עלולה להימשך בין שלוש לארבע שנים. ״אנו לא נקבע לוח זמנים להעברה, אבל זה עניין של שנים, לא של חודשים״, אמר בכיר בממשל.

שגרירות ארצות הברית בתל אביב (צילום: פלאש 90)

נשיא ארצות הברית יישא נאום בשעה 20:00 (שעון ישראל), ובו יצהיר כי ממשלו יתמוך בפתרון של שתי מדינות אם הצדדים יסכימו לכך. זו תהיה הפעם הראשונה שבה טראמפ מאמץ את פתרון שתי המדינות בפומבי. גורמים בממשל הבהירו כי בעצם ההכרה בירושלים כבירת ישראל, אין קביעה לגבי גבולות הבירה העתידיים או הריבונות על העיר. עוד הודגש כי הסטטוס קוו בהר הבית לא ישתנה.

בממשל הבהירו כי הם אינם מאמינים שתהליך השלום יפגע כתוצאה מהכרזת הנשיא. ״ההודעה של הנשיא היא הכרה במציאות הקיימת בה ירושלים משמשת כבירה של מדינת ישראל״, אמרו בכירים, והוסיפו כי העמימות לגבי מעמדה של העיר לא סייעה עד כה לקידום השלום ב-20 השנים האחרונות.

שלט תמיכה בטראמפ - מודעה שהופקה על ידי מוזיאון ידידי ישראל

בתוך כך, במערכת הביטחון מקיימים הערכות מצב ובוחנים צעדי כוננות. "בשלב זה קיימת בכל מקרה כוננות שאינה מצריכה תגבור נוסף של כוחות גם בירושלים וגם בשטחי הגדה. מתקיימות הערכות מצב שוטפות ויש כוחות שהוגדרו בכוננות אם יהיה צורך בתגבור כוחות או בצעדים מיוחדים", אמר גורם ביטחוני.

הגורם הוסיף כי אמנם ההכרזה והעברת השגרירות אינן החלטות ישראליות, אך המשמעויות שלו יכולות לבוא לידי ביטוי בשטח: "ירושלים הייתה ונותרה סלע מחלוקת שעלול להצית את האזור ולהתפשט לשטחי הגדה. ההחלטה האמריקנית עלולה להוות עילה להתפרצות של הרחוב".

בשטח כבר רואים את השלכות ההכרזה הצפויה של טראמפ. ברחבת כנסיית המולד בבית לחם, בסמוך לעץ האשוח שהוצב במקום לרגל חגיגות לג המולד שיצוינו בעיר בהמשך, הציתו כמה פעילים פוליטיים פלסטינים תמונות של נשיא ארצות הברית. בתמונות נראה טראמפ ועליו איקס אדום כשבאחת מהן תמונת דגל ישראל לצדו.

על התמונות נכתב באנגלית: "ירושלים היא הלב של הפלסטינים והיא לא תלויה במשא ומתן", "טראמפ, הרחק את הפופוליזם שלך מירושלים" ו"העבר את השגרירות למדינה שלך, לא לזו שלנו".


נציג אש"ף בוושינגטון, חוסאם זומלוט, אמר היום כי המהלך האמריקני הוא דקירה בגב מצד ממשל טראמפ ובפרט בעיתוי הזה שבו הפלסטינים הביעו נכונות מלאה להשתלב במאמציו להשיג שלום קבע. "מדובר בקליע קטלני שנורה בלב פתרון שתי המדינות שירושלים נמצאת בלבו", אמר בראיון לטלוויזיה הפלסטינית.

יועצו של ראש הרשות הפלסטינית לענייני חוץ, נביל שעת', אמר לערוץ רוסיה אל-יום כי "הפלסטינים יפסיקו את הקשר עם ארצות הברית בכל סוגיה הקשורה בתהליך השלום, אם הנשיא טראמפ יודיע על הכרה בירושלים המאוחדת בירת ישראל, בין אם תועבר לשם השגרירות האמריקנית ובין אם לאו. הוא לא יוכל לשמש עוד מתווך הוגן. הוא יהרוס את התפקיד האמריקני בכל תיווך עתידי בין ישראל לפלסטינים".

בכיר חמאס בעזה, מחמוד א-זהאר, מתח ביקורת על העולם הערבי, על רקע המהלך האמריקני: "העמדה הערבית כיום היא מהגרועות בהיסטוריה ובתולדות הסוגיה הפלסטינית. הערבים קרובים היום ליישות הישראלית יותר מאשר לכל אדם פלסטיני, בין אם הוא מההתנגדות, ובין אם הוא נושא ונותן".

לדברי א-זהאר, "גם אם מיליון איש כמו טראמפ יכריזו שזוהי בירת הישות הישראלית זה לא יבטל את זכותנו".דובר חמאס בעזה, סאמי אבו זוהרי, מסר כי "לכיבוש הישראלי אין כלל אדמה בפלסטין כדי שתהיה לו בירה".

אתמול שוחח טראמפ עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בכיר פלסטיני סיפר לכאן חדשות כי הנשיא האמריקני אמר לאבו מאזן שמופעלים עליו לחצים גדולים מצד ישראל להכיר בירושלים כבירתה. טראמפ הוסיף כי אינו יכול להתעלם מלחצים אלה.

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן (צילום: אי-פי)

הבכיר אמר עוד כי כי אבו מאזן הבהיר לטראמפ כי הפלסטינים רואים בכך את סוף תהליך השלום ואת סוף התפקיד האמריקני בתהליך המדיני. "אני לא סבור שטראמפ יחזור בו. הוא ביטל בכך את עסקת המאה וסתם עליה את הגולל. זאת בעיה של היועצים שלו. אף אחד מהפלסטינים, הערבים או המוסלמים לא יסכים להיות חלק מהעסקה הזו", אמר הבכיר הפלסטיני.

דובר פתח אוסאמה קוואסמה אמר כי ההחלטה להכיר בירושלים בירת ישראל תבעיר את האזור ועל הבית הלבן להבין שזהו משחק באש שידחוף את האזור לאלימות ואל הלא נודע. "אם מישהו חושב שההחלטה הזאת תעבור בשקט הוא טועה. אם היועצים של טראמפ אמרו לו שההחלטה תעבור והפלסטינים ישובו למשא ומתן הם שוגים באשליות. אנחנו נילחם בהחלטה הזו ונתייצב מולה גם אם נישאר לבדנו. ירושלים היא לב הסכסוך והיא המפתח למלחמה ולשלום", אמר קוואסמה.

הפופולריים