נתניהו: "יום היסטורי", אבו מאזן: "ארה"ב סיבכה את מאמצי השלום"

נתניהו: "ההכרה בירושלים – יום היסטורי"
ראש הממשלה בירך על נאום ההכרה בירושלים של טראמפ, הנשיא ריבלין: "אין מתנה יפה מזו". בג'יהאד האסלאמי איימו: "זו הכרזת מלחמה"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא ארצות הברית דונלד ט
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הצהרתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על הכרה רשמית בירושלים כבירת ישראל עוררה הערב (רביעי) שורה של תגובות, הן בישראל והן ברחבי העולם. ראש הממשלה בנימין נתניהו כינה את ההצהרה "יום היסטורי", וקרא למדינות נוספות ללכת בעקבות ארצות הברית.

"ההצהרה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ היא אבן דרך חשובה בתולדות ירושלים", מסר נתניהו. "ירושלים היא בירתנו מזה 3,000 שנה. עכשיו באה הצהרתו ההיסטורית של הנשיא טראמפ המכירה בעובדות יסוד אלה".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בירך אף הוא על ההחלטה ואמר כי " אין מתנה יפה וראויה מזו בשנת ה-70 לישראל. ירושלים איננה ולעולם לא תהיה מכשול עבור החפצים בשלום".


מנגד, זמן קצר אחרי הצהרת טראמפ, נאם גם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ברמאללה ואמר כי "בהודעתו, הממשל האמריקני פועל בניגוד להחלטות האו"ם ולקונצנזוס הבינלאומי. צעדים אלה מסבכים את המאמצים להגשמת השלום. זה פרס לישראל על ההפרות שהיא מבצעת ועל מדיניות האפרטהייד שלה, ובא לשרת גורמים קיצוניים שרוצים לדרדר את האזור להסלמה".

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר לחדשות הערב בכאן 11 כי הצהרתו של טראמפ מעניקה סיכוי להסכם שלום אמיתי. "אולי בטווח הקצר יהיו חיכוכים, אבל בטווח הארוך זה צעד היסטורי שאחריו יבואו עוד ועוד מדינות", טען בנט. לדבריו, "לא ניתן היה להגיע להסכם שלום המבוסס על חלוקה של ירושלים. עכשיו יש סיכוי לשלום אמיתי בינינו לבין שכנינו".

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) מסר בעקבות הצהרת טראמפ: "נשיא ארצות הברית עשה הערב תיקון היסטורי וצדק היסטורי שחיכה 70 שנה, בהכירו בעובדה שכל ישראלי מכיר - שירושלים היא בירת ישראל. על כך מגיעה לו תודה גדולה".

חמאס: "טראמפ פתח את שערי הגיהנום"

בג'יהאד האסלאמי איימו הערב כי ההכרה בירושלים מהווה הכרזת מלחמה. "זה יום אבל לאומה. עלינו לקום נגד היהירות הזו", מסרו בארגון. בחמאס הכריזו כי הצהרת טראמפ "תפתח את שערי הגיהנום בפני אמריקה. לא נקבל את התוקפנות על ירושלים - בירת הנצח בעמנו. זוהי פגיעה ברגשות האומה".

בכיר פתח והאחראי על המשא ומתן סאיב עריקאת טען כי "זוהי הצהרה מסוכנת. הנשיא טראמפ החליט לבודד את ארצות הברית מכל תהליך שלום. תהליך השלום נהרס". "איך ייתכן שנשב עכשיו עם האמריקנים ונדבר איתם על שלום ועל עסקת המאה, בעוד שהם מנחיתים עלינו תכתיבים כשמכריזים רשמית על ירושלים בירת ישראל?", תהה עריקאת.


במקביל, גם מצרים פרסמה גינוי רשמי למהלך האמריקני. "החלטות חד-צדדיות כאלה מנוגדות להחלטות הבינלאומיות", נאמר בהודעת משרד החוץ בקהיר. משרד החוץ האיראני מסר כי "החלטת טראמפ להכיר בירושלים כבירת ישראל החלטה פרובוקטיבית וטיפשית. זו החלטה שפוגעת ברגשות המוסלמים ותבעיר אינתיפאדה חדשה".

מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש הגיב אף הוא: "מהיום הראשון כמזכיר הכללי של האומות המאוחדות, דיברתי בעקביות על צעדים חד-צדדיים העלולים לסכן את הסיכוי לשלום לישראלים ופלסטינים. ירושלים היא סוגיית הסדר קבע שיש לפתור באמצעות משא ומתן ישיר. ברגע זה של חרדה גדולה אני רוצה להבהיר: אין חלופה לפתרון שתי המדינות. אין תוכנית ב'".

נשיא צרפת עמנואל מקרון היה המנהיג האירופי הראשו להגיב להצהרה מוושינגטון, וחזר על הקריאה לקבוע את מעמדה של ירושלים במשא ומתן ישיר בין ישראל לפלסטינים. ״ההחלטה הזו היא החלטה מצערת שהולכת נגד החוק הבינלאומי ונגד מועצת הביטחון של האו״ם", מסר מקרון. "הסטטוס של ירושלים הוא עניין של ביטחון בינלאומי שישפיע על הקהילה הבינלאומית כולה".

הפופולריים