לאחר ההכרזה של טראמפ: ארצות הברית מבקשת מישראל להגיב באיפוק

לאחר הכרזת טראמפ: ארה"ב מבקשת תגובה מאופקת

במשרד החוץ האמריקני הסבירו, כי בוושינגטון מצפים לתגובות חריפות במזרח התיכון ובעולם כולו נגד ההכרה של הנשיא בירושלים כבירת ישראל. היערכות מוגברת בצה"ל, בשב"כ ובמשטרה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
חומות העיר העתיקה
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משרד החוץ של ארצות הברית פרסם הבוקר (חמישי) מסמך, שבו ישראל מתבקשת למתן את תגובותיה להכרזה של הנשיא דונלד טראמפ, שהודיע אתמול כי הוא מכיר בירושלים כבירת ישראל. בוושינגטון הסבירו, כי הם מצפים לתגובות נגד חריפות במזרח התיכון ובעולם כולו בעקבות המהלך הדרמטי.

"אנו מצפים להתנגדות לחדשות הללו במזרח התיכון וברחבי העולם, ואנו עדיין בוחנים את ההשפעה שתהיה להחלטה זו על המתקנים של ארצות הברית ועל אנשיה ברחבי העולם", נכתב במסמך שהפיץ משרד החוץ בוושינגטון לדיפלומטים האמריקנים בישראל.

במסמך נוסף שהוציאה מחלקת המדינה נכתב כי הוקם כוח משימה "כדי לעקוב אחר ההתפתחויות בעולם" בעקבות ההחלטה. גורם אמריקני, שדיבר בעילום שם, אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הקמת כוח משימה הוא נוהל סטנדרטי במקרים כאלה. "בכל עת יש חשש לגבי ביטחונם של אנשי ממשל או אזרחים אמריקנים".

המסמך הראשון נשלח הן לפקידים בקונסוליה הכללית בירושלים והן לשגרירויות של ארצות הברית בלונדון, בפריז, בברלין וברומא. כמו כן, המסמך נשלח גם למשלחת האמריקנית לאיחוד האירופי בבריסל.

בהודעה זו ביקשו האמריקנים מגורמים אירופים להדגיש בתגובתם כי החלטתו של טראמפ אינה מעמידה בסכנה את "הסטטוס הסופי" של ירושלים. לדבריהם, מעמדה של העיר צריך להיקבע על ידי  ישראל והפלסטינים במסגרת הסכם שלום בין הצדדים. 

"אתם נמצאים בעמדות מפתח להשפיע על התגובה הבינלאומית להכרזה. אנחנו מבקשים להדגיש כי מעמדה של ירושלים היא סוגיה שתיפתר בהסדר קבע בין ישראל לפלסטינים, וכי הצדדים צריכים להכריע איך תתחלק הריבונות באמצעות משא ומתן", נכתב במסמך לבירות האירופיות.

בתוך כך, תוקפים הבוקר עיתונים בעולם הערבי את ההכרזה של טראמפ, ומזהירים מפני גל אלימות. תגובה חריפה במיוחד ויוצאת דופן הופיעה הבוקר בעיתון הלבנוני "אל- אח'באר", המזוהה עם חיזבאללה. "מוות לאמריקה", נכתב בכותרתו. העיתון "א-שרק אל-אווסט" כתב כי "ההכרזה היא צעד בלתי מוצדק וחסר אחריות". בעיתון "אל-חיאת" נכתב כי "טראמפ קורא תיגר על העולם בהכרזתו".

היערכות מוגברת בעקבות ההכרזה של טראמפ

בעקבות הכרזתו של טראמפ אמש, נמשכת ההיערכות המוגברת בצה"ל, בשב"כ ובמשטרה, מחשש למהומות שעלולות לפרוץ. בשטח מורגשת מתיחות רבה. צה"ל הנחה את היחידות שנמצאות באימון להיערך לתגבור במקרה של הסלמה ועימותים, בעקבות הקריאות הפלסטיניות להפגין.

גורם ביטחוני אמר כי החשש הוא ממהומות שיפרצו סביב מסגד אל-אקצה ויתפשטו ליהודה ושומרון. "הפקנו לקחים מאירועים קודמים, והכוחות הונחו לשמור על דריכות רבה ואיפוק במקרה של הסלמה, ולא לגרום לנפגעים – מה שמביא להידרדרות בשטח", אמר הגורם.

טראמפ הכריז: "ירושלים - בירת ישראל", נתניהו בירך

טראמפ הכריז אמש בנאום בוושינגטון על הכרה של ארצות הברית בירושלים כבירת ישראל. "אנו מכירים היום במובן מאליו - ירושלים היא בירת ישראל. זו הכרה במציאות, משהו שמוכרחים לעשות", הצהיר טראמפ בהודעה שמסר בבית הלבן. "במשך 20 שנים נשיאים קודמים הבטיחו לעשות זאת אך לא קיימו. כעת, החלטתי שזה הזמן". בנוסף, טראמפ הודיע כי הוא הנחה את צוותי משרד החוץ האמריקני להתחיל בהליכים להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך על הצהרת טראמפ ואמר כי "זהו יום היסטורי". לדבריו, "ההצהרה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ היא אבן דרך חשובה בתולדות ירושלים. ירושלים היא בירתנו מזה 3,000 שנה. עכשיו באה הצהרתו ההיסטורית של הנשיא טראמפ המכירה בעובדות יסוד אלה".

מנגד, יו"ר הרשות הפלסטינית תקף את דברי את נשיא ארצות הברית ואמר כי "הממשל האמריקני פועל בניגוד להחלטות האו"ם ולקונצנזוס הבינלאומי. צעדים אלה מסבכים את המאמצים להגשמת השלום. זה פרס לישראל על ההפרות שהיא מבצעת ועל מדיניות האפרטהייד שלה, ובא לשרת גורמים קיצוניים שרוצים לדרדר את האזור להסלמה".

לאחר ההכרזה של טראמפ, מדינות נוספות העבירו מסרים למשרד החוץ, בהם הן הביעו רצון להעביר את השגרירויות שלהן לירושלים. כך פורסם אתמול לראשונה בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב'. נשיא הפיליפינים, רודריגו דוטרטה, העביר מסר לישראל כי הוא מעוניין להעביר את השגרירות הפיליפינית לעיר הבירה. בין המדינות שפנו למשרד החוץ גם מדינה ממזרח אירופה.

הפופולריים