ליברמן לכאן רשת ב': קורא להחרים את תושבי ואדי ערה, הם לא שייכים לפה

ליברמן לכאן רשת ב': להחרים את תושבי ואדי ערה

לדברי שר הביטחון, "אין מה להיכנס לחנויות שם, האנשים האלה לא חלק מישראל ופועלים לפגוע במדינה". ח"כ טיבי: הוא שכח את ההיסטוריה של עמו באירופה
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מתפרעים בוואדי ערה, אמש
צילום: צילום: באסל עווידאת, פלאש 90

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, קרא הבוקר (ראשון) בראיון לכאן רשת ב' להחרים את יישובי ואדי ערה בעקבות מה שהגדיר כתמיכתם בטרור נגד ישראל. "הם אזרחי ישראל (אבל) לא חלק מישראל. אין מה להיכנס לחנויות, אין מה להיכנס לקבל שם שירותים. האנשים האלה פועלים לפגיעה במדינת ישראל, פוגעים במדינה מתוכנו", אמר. 

האזינו לראיון 

לדברי ליברמן, שהתראיין לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה", "מי שראה את אותן מהומות ואלימות וכמעט לינץ' באחד העיתונאים מבין שלאנשים האלה אין מה לחפש במדינת ישראל. הם חייבים להיות חלק מהרשות הפלסטינית שם הם יקבלו דמי אבטלה, דמי הבראה ודמי בטלה. הם חלק מרמאללה. ראינו את אותם מחבלים יוצאים שיוצאים מוודאי ערה בפיגועי טרור בהר הבית וגם במרכז תל אביב. האנשים שם חייבים להבין שהם לא רצויים כאן".


אמש התפרעו בני אדם התפרעו בכביש ואדי ערה וזרקו אבנים לעבר מכוניות ועל אוטובוס "אגד" שהיה בדרכו לתל אביב. נהג האוטובוס נפצע קל, נזק נגרם לאוטובוס עצמו. כמו כן, צלם "ידיעות אחרונות" נאלץ לברוח לאחר שרעולי פנים רדפו אחריו וחיבלו באופנוע שלו. המשטרה עצרה שני בני אדם בחשד למעורבות במהומה.

כאשר נשאל אם קריאתו לחרם אינה הכללה, השיב ליברמן: "אני זוכר את הלוויית המחבלים באום אל פחם מהר הבית. אלפים השתתפו, אלפים הזדהו. בואו לא נברח מהמציאות. כל מה שהם לומדים בבתי הספר שלנו זה שנאה לישראל. צריך להעביר אותם לרשות הפלסטינית במסגרת חילופי שטחים".

שר הביטחון אמר בראיון כי הוא מעריך שהמחאה הפלסטינית והערבית נגד הכרזת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על ההכרה האמריקנית בירושלים, דועכת. "ככה זה נראה בשטח. נסעתי אתמול באזור יהודה, לא ראיתי מחאות או צמיגים בוערים... נראה לי שגל המחאות מאחורינו ובעיקר גל האלימות - אני מקווה – מאחורינו, ואני שמח שיש הרבה מאוזנים גם בשמאל הישראלי, גם בקרב ערביי ישראל וגם בקרב הפלסטינים".


עם זאת, ליברמן אמר: "ראיתי שבשמאל הזדהו יותר עם הפלסטינים מאשר עם ירושלים בנוגע להכרה של טראמפ. אני שמעתי את זהבה גלאון שמדברת בגנות הכרזת טראמפ, וכתבות שבהן נראה שהכתבים מזדהים יותר עם רמאללה ואבו מאזן". בנוגע להכרזה עצמה אמר: "אני חושב שהחלטת טראמפ הייתה חשובה, אפילו קריטית. אמרנו במשך הרבה שנים שירושלים לא נתונה למשא ומתן וטראמפ שם לזה סוף פסוק. קיבלנו לא רק הבהרה אלא חותמת לדרישה הישראלית".

על ירי הרקטות מעזה על שדרות אמר שר הביטחון כי "הגבנו בעוצמה, יש שני פעילי חמאס הרוגים. השמדנו מחסן לייצור רקטות... מיום שישי בערב ועד עתה לא שמעת שום ירייה".

ח״כ יוסף ג׳בארין מהרשימה המשותפת, תושב ואדי ערה, אמר בתגובה לדברי השר: "ליברמן לא מפספס שום הזדמנות כדי להמשיך את מסע ההסתה והדה לגיטמציה שלו נגד הציבור הערבי ונגד תושבי ואדי ערה. כנראה שגם הוא מריח בחירות. המחאה של האזרחים הערבים נגד החלטת טראמפ היא מחאה לגיטימית, ולא שמענו את השר קורא להחרים חרדים או אתיופים כשחסמו כבישים בהפגנות שהם קיימו״.

ח"כ אחמד טיבי, אף הוא מהרשימה המשותפת אמר: ‏"ליברמן לא זוכר היטב את ההיסטוריה של העם שלו וקריאות החרם נגד יהודים באירופה של פעם. הבעיה היא שמקורות ההשראה שלו לא מתמצים רק לברית המועצות הבולשיביקית אלא גולשים גם לטכניקות שיישמו בחלקים אחרים באירופה של אותן שנים".

ח"כ עמיר פרץ מהמחנה הציוני קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו להתנער מהדברים. ״תפקידם של מנהיגים להרגיע את השטח ולא להתסיס. צריך לפעול בנחישות כנגד כל המתפרעים ומפירי הסדר, אך אין מקום להכללה והפניית אצבע מאשימה נגד כלל ערביי ישראל, המתנהלים כמיעוט אחראי בתוך מדינה יהודית ודמוקרטית".

הפופולריים