מקרון: מתנגד להצהרת טראמפ; נתניהו: "ירושלים בירתנו כפי שפריז של צרפת"

נתניהו למקרון: י-ם בירתנו כפי שפריז בירתכם
ראש הממשלה דן עם נשיא צרפת בהכרזת הממשל האמריקני, והשיב לדברי ארדואן: "לא מקבל הטפות ממי שמפציץ כפרים כורדיים". בהמשך אמר לעיתונאים: "איראן מנסה לייצר בלבנון טילים מדוייקים נגד ישראל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו ומקרון בפגישתם בפריז
צילום: צילום: אבי אוחיון, לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (ראשון) בפריז עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, ודן עימו בן היתר בהצהרה האמריקנית בנוגע להכרה בירושלים כבירת ישראל. "כשם שפריז היא בירת צרפת, כך ירושלים היא בירת ישראל", הדגיש נתניהו במסיבת העיתונאים המשותפת של שני המנהיגים לאחר הפגישה. מנגד, מקרון הבהיר כי הוא מתנגד להכרזה של הנשיא טראמפ.


נתניהו התייחס במסיבת העיתונאים גם לחשיפת המנהרה של חמאס הבוקר, שנחפרה לתוך שטח ישראל, ואמר כי "אנו בדרך הנכונה. המלאכה בנוגע למנהרות עדיין לא הסתיימה, אבל אין ספק שאנחנו בכיוון הנכון - ונמשיך בו". בנוסף, ראש הממשלה שלח איחולי החלמה מהירה למאבטח שנפצע באורח קשה בפיגוע הדקירה בתחנה המרכזית בירושלים. "נמשיך להילחם בטרור הזה. זה לא טרור שזקוק לסיבה - הסיבה היא עצם קיומנו שם", אמר.

בהמשך, השיב נתניהו לדבריו של נשיא טורקיה ארדואן, שכינה היום את ישראל "מדינת טרור שרוצחת ילדים": "אני לא רגיל לקבל הרצאות בנוגע למוסר על ידי מישהו שכולא עיתונאים, שמסייע לאיראן לעקוף סנקציות בינלאומיות ומסייע לטרוריסטים לתקוף אנשים תמימים בעזה ובמקומות אחרים. ארדואן לא יטיף לנו שם הטפות. אדם שמפציץ כפרים כורדיים בטורקיה - שיטיף במקום אחר".

"יש מאמץ משמעותי של האמריקנים להשיג שלום", הצהיר ראש הממשלה במסיבת העיתונאים. "אך שלום יש לבנות על בסיס אמת ועובדות. למרות המאמץ של גורמים שונים למנוע את הקשר בין היהודים לבין ארץ ישראל, ניתן לראות את הקשר הזה גם בתנ"ך וגם לאורך ההיסטוריה. לעם היהודי אין בירה אחרת מלבד ירושלים, והיא מעולם לא הייתה הבירה של עם אחר". עוד אמר כי "ככל שהפלסטינים ימהרו להבין זאת, כך נתקדם לעבר השלום".

"מקרון הוא ידיד", הוסיף נתניהו. "אנו שותפים ברדיפה אחר שלום. קיימנו כבר שיתוף פעולה בנושאים רבים, בהם מודיעין, על מנת לעצור פיגועים". ראש הממשלה עדכן כי אמר לנשיא הצרפתי ש"יש לתת לשלום הזדמנות", והוסיף: "מקרון ואני מסכימים כי יש לעצור את הגורם התוקפני העיקרי באזור – איראן".

לאחר מסיבת העיתונאים, אמר ראש הממשלה לכלי התקשורת בפריז כי ישראל נחושה למנוע השתלטות צבאית של איראן בסוריה. "מצאנו כאן בצרפת אוזן קשבת וגישה תומכת בהתמודדות מול ההתפשטות האיראנית", אמר נתניהו. לדבריו, "איראן מנסה לייצר בלבנון עצמה טילים מדויקים נגד ישראל. שני הדברים האלה אינם מקובלים עלינו.

מהעבר השני, נשיא צרפת עמנואל מקרון הביע התנגדות להכרה של טראמפ בירושלים כבירת ישראל. "צרפת משוכנעת כ הפתרון היחיד הוא פתרון שתי המדינות, שאליו יש להגיע באמצעות משא ומתן", הסביר מקרון. יחד עם זאת, הוא הדגיש כי "ישראל היא ידידה של צרפת ואיננו יכולים לקבל שום מתקפה עליה. אנו רוצים לשמור על ביטחון ישראל".

מקרון פנה לנתניהו והפציר בו לעשות מחוות לפלסטינים לאחר הכרת הממשל בוושינגטון בירושלים. "השלום אינו נמצא בידי ארצות הברית, אלא בידי שני המנהיגים", הוסיף נשיא צרפת. "עליהם לתת לו הזדמנות".

הפופולריים