ארה"ב נגד הפלסטינים: "מחמיצים הזדמנות לדון בעתיד האזור"

ארה"ב: "הפלסטינים מחמיצים הזדמנות לדון בעתיד"

לאחר שאבו מאזן סירב להיפגש עם סגן הנשיא האמריקני מייק פנס, בשל ההכרה של טראמפ בירושלים כבירת ישראל, בוושינגטון אמרו: "זה צעד מצער"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ וסגנו מייק פנס
צילום: צילום: אי-פי

סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס הביע הלילה (ראשון) אכזבה מכך שברשות הפלסטינית מסרבים להיפגש עימו בביקורו הקרוב באזור שיחל בשבוע הבא. גורמים בסביבתו של יו"ר הרשות אבו מאזן הצהירו כי לא ייפגשו עם פנס, במחאה נגד הכרזת הנשיא טראמפ על הכרה בירושלים כבירת ישראל. "זה צעד מצער", נכתב בהודעה מטעם הדוברת של פנס.

"פנס מצפה מאוד לנסיעה למזרח התיכון כדי להיפגש עם ראש הממשלה נתניהו ונשיא (מצרים, ג.כ) א-סיסי. מצער שהרשות הפלסטינית בוחרת שוב להחמיץ הזדמנות לדון בעתיד האזור, אך הממשל לא מורתע במאמצים להשיג שלום בין ישראל לפלסטינים", נאמר  עוד בהודעה מוושינגטון. "צוות השלום שלנו עודנו נחוש לפעול כדי לגבש ביחד תכנית".

פנס אמור לנחות בישראל ביום ראשון הבא ולשהות בה עד יום שלישי. במהלך ביקורו, הוא צפוי לנאום בכנסת ולבקר ביד ושם בירושלים. לאחר מכן, ייפגש בקהיר גם עם נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי. בשל הסירוב מרמאללה, ביקורו של פנס לא יכלול פגישה עם אבו מאזן.

מוקדם יותר נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו בפריז עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, שהביע באוזניו התנגדות להכרזה של טראמפ בנוגע לירושלים. נתניהו השיב למקרון במסיבת העיתונאים המשותפת של השניים כי "כשם שפריז היא בירת צרפת, כך ירושלים היא בירת ישראל".

"יש מאמץ משמעותי של האמריקנים להשיג שלום", הצהיר ראש הממשלה במסיבת העיתונאים. "אך שלום יש לבנות על בסיס אמת ועובדות. למרות המאמץ של גורמים שונים למנוע את הקשר בין היהודים לבין ארץ ישראל, ניתן לראות את הקשר הזה גם בתנ"ך וגם לאורך ההיסטוריה. לעם היהודי אין בירה אחרת מלבד ירושלים, והיא מעולם לא הייתה הבירה של עם אחר". עוד אמר כי "ככל שהפלסטינים ימהרו להבין זאת, כך נתקדם לעבר השלום".

מפריז ממשיך נתניהו לביקור בבריסל בירת בלגיה, שם הוא צפוי לפגוש את 28 שרי החוץ של האיחוד האירופי לפגישה שהוגדרה כארוחת בוקר בלתי פורמלית. שרי החוץ מתכוונים לפנות לראש הממשלה ולהדגיש בפניו כי הם מצפים ממנו לשוב לקיים משא ומתן ומשמעותי עם הפלסטינים לאחר ההכרה האמריקנית בירושלים.

הפופולריים