חוק המרכולים אושר בכנסת בקריאה ראשונה

חוק המרכולים אושר בכנסת בקריאה ראשונה
בתום מסע שכנועים שנמשך לתוך הלילה, הצליחה הקואליציה להשיג את הרוב הדרוש כדי להעביר את החוק. סיעת ישראל ביתנו הצביעה נגד
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ גפני, ליצמן ודרעי
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הכנסת אישרה לפנות בוקר (שלישי) את חוק המרכולים בקריאה ראשונה, בתום מרתון שכנועים לילי שקיימו בקואליציה בקרב ח"כים שהתנגדו לחוק. 59 ח"כים הצביעו בעד החוק ו-54 התנגדו. ראש הממשלה בנימין נתניהו שב אמש מביקורו המדיני באירופה והגיע מנמל התעופה בן גוריון ישירות לכנסת, שם הפעיל מכבש לחצים על ח"כים ממפלגתו שהודיעו כי יתנגדו לחוק, בהם ח"כ שרן השכל וח"כ יהודה גליק -שהצביעו לבסוף בעד. חברי סיעת ישראל ביתנו הצביעו נגד והפרו את המשמעת הקואליציונית. 

אמש, בעקבות הקשיים לגייס רוב לחוק, איימו בקואלציה להכריז על ההצבעה כהצבעת אי-אמון בממשלה - מה שייאלץ את חברי הכנסת של ישראל ביתנו להיעדר ממנה. במקביל, ח"כים מהסיעות החרדיות בכנסת שכנעו את מקביליהם מהסיעות הערביות להיעדר גם כן מההצבעה על מנת לבסס רוב בעד החוק.

הסכם קיזוז יוצא דופן התקבל אמש לפני ההצבעה בכנסת. ח"כ אילן גילאון (מרצ) התקזז עם השר דוד אזולאי מש"ס, שמאושפז בבית חולים. "בניגוד להחלטתי המקורית - החלטתי להסכים ולהתקזז על חוק המרכולים עקב בקשתו של השר דוד אזולאי שמאושפז בבית החולים. זהו קיזוז על רקע הומינטרי, שנעשה כדי שעמיתיו של אזולאי לקואליציה, לא יאלצו אותו להפסיק הליך רפואי רק כדי להשתתף בהצבעה. היה לי קל יותר לעשות את מה שמצופה, לסרב להתקזז, ולהמשיך במשחק הפוליטי הרגיל והשחוק. אבל, דווקא במקום כמו הכנסת, נכון מתמיד המשפט: במקום בו אין אנשים - היה אתה בן אדם", אמר גילאון.

שר הביטחון ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן התבטא אתמול בתקיפות נגד הצעת החוק. "מי שמעלה את חוק המרכולים - שייקח אחריות על כך. אנחנו לא רוצים בחירות, אני מציע לחרדים לא להעלות את הצעת החוק הזו".

גם יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי תקף אתמול בישיבת הסיעה את חוק המרכולים, ומתח ביקורת נגד ראש הממשלה. "עם יד על הלב, הגיע זמן בחירות", אמר גבאי במסר לנתניהו. "היום פוגעים בציבור עם חוק המרכולים, במקום לקדם תחבורה ציבורית בשבת שרוב הציבור רוצה בה. רוב הציבור גם רוצה לעשות קניות בשבת. אתם מקבלים החלטות למען המיעוט ולא למען הרוב".

"במושב הנוכחי של הכנסת אנחנו לא רואים פעולה עבור הציבור", המשיך גבאי, "אלא חוקים שהמטרה שלהם לשמר קואליציה רופפת. כשיש ריח של בחירות - פשוט הולכים לבחירות".

הפופולריים