סקר פלסטיני: כמעט מחצית מהנשאלים תומכים באינתיפאדה חמושה

סקר פלסטיני: כמחצית מהנשאלים בעד אינתיפאדה

הפלסטינים סבורים כי פעילות מזויינת היא הדרך היעילה ביותר להקמת מדינה. 70% מהנשאלים מעוניינים בפיטוריו של אבו מאזן
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
התפרעויות של פלסטינים
צילום: צילום: רועי אלימה, פלאש 90

סקר פלסטיני חדש שהתפרסם היום (שלישי) מלמד כי כמעט מחצית מהנשאלים סבורים שהתגובה הראויה להכרזה של נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, בעניין ירושלים צריכה להיות אינתיפאדה חמושה. לדעתם, ניתוק היחסים עם וושינגטון ותלונה לבית הדין בהאג צריכים גם כן להיות חלק מהתגובה.

עוד פורסם בסקר, שנערך על ידי מכון הסקרים של חליל שקאקי, כי מעל 90% מהפלסטינים רואים בהכרה האמריקנית בירושלים איום על האינטרסים שלהם. 44% מהם סבורים כי הפעילות המזויינת היא הדרך היעילה ביותר להקמת מדינה פלסטינית. יותר משני שלישים מהפלסטינים - 72%, סבורים שטראמפ לא יציג תכנית שלום ושיעור גבוה יותר – 86%, חושבים כי גם אם יגיש היא לא תענה על הצורך הפלסטיני בסיום הכיבוש וכינון מדינה.

למרות התוצאות הפסימיות בעניין השלום עם ישראל, כמחצית מהנשאלים סבורים כי אבו מאזן עשוי להסכים לתכנית האמריקנית, אם תהיה כזו. לדעתם של 72% גם חלק ממדינות ערב יסכימו לפתרון אמריקני. שיעור דומה בקרב המשיבים חושב שישנה ברית ערבית סונית עם ישראל נגד איראן ולא בוטחים בתפקיד שממלאות מדינות ערב.

בעניין פנים ערבי והפיוס בין הפתח לחמאס ענו 70% מהנשאלים כי הם רוצים שראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, יתפטר מתפקידו. על פי הסקר, אם מנהיג חמאס, איסמעיל הנייה, היה מתמודד על הנשיאות הוא היה מנצח בפער גדול – 53% מול 41% בלבד לאבו מאזן. עם זה, פתח עדיין מוביל על חמאס בבחירות הארציות לפרלמנט, ובגדה לבדה הפער אף גדול יותר. רוב הנשאלים – 72%, תומכים גם בהשארת הזרועות הצבאיות בעזה על כנן במסגרת הפיוס בין פתח לחמאס.

הפופולריים