נתניהו מגיב לאבו מאזן: "מוטב לפלסטינים להכיר במציאות"

נתניהו לפלסטינים: "מוטב שתכירו במציאות"

ראש הממשלה אמר כי ישראל שומרת על חופש פולחן לכל הדתות: "סופה של האמת לנצח". בכיר בבית הלבן: "הרטוריקה מהסוג של אבו מאזן מנעה במשך עשורים להשיג שלום"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הגיב היום (רביעי) לדברי יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מכנס החירום של המדינות האסלאמיות באיסטנבול, ואמר כי "מוטב לפלסטינים להכיר במציאות ולפעול למען שלום ולא למען הקצנה". בדברים שנשא באירוע מצטייני המוסד בבית הנשיא, אמר נתניהו כי "ההצהרות הללו (שנאמרו בכינוס החירום באינסטבול) אינן מרשימות אותי".

ראש הממשלה אמר עוד כי על הפלסטינים "להכיר בעובדה נוספת ביחס לירושלים: לא רק שהיא בירת ישראל, אנחנו גם שומרים בירושלים על חופש הפולחן לכל הדתות ואנחנו אלה שמבטיחים במזרח התיכון את ההבטחה הזאת, כפי שאף אחד לא מבטיח אותה, ולעיתים קרובות גם נכשלים בכך באופן מחפיר". הוא הוסיף כי "סופה של האמת לנצח ויכירו גם יכירו מדינות רבות בירושלים כבירת ישראל וגם יעבירו את השגרירויות".

‏גם בוושינגטון הגיבו היום לדברי אבו מאזן. בכיר בבית הלבן מסר בעקבות דברי יו"ר הרשות הפלסטינית, כי "הרטוריקה מהסוג הזה מנעה במשך עשורים להשיג שלום". הבכיר הוסיף כי "הנשיא טראמפ הבהיר בנאומו שהגבולות של הריבונות הישראלית בירושלים ייקבעו במשא ומתן בין הצדדים, וארצות הברית תתמוך בשתי מדינות אם הצדדים יסכימו לכך". הוא אמר כי "אנחנו ממשיכים לעבוד על התוכנית שלנו לשלום, ואנחנו מחכים לחשוף אותה כשתהיה מוכנה וכשהזמן הנכון יגיע".

מוקדם יותר היום תקף יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בכנס חירום של המדינות האסלאמיות שנערך באיסטנבול, את הכרזת נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על הכרה בירושלים כבירת ישראל, ואמר כי בכך הפלסטינים קיבלו מטראמפ את "סטירת המאה" במקום את "עסקת המאה". הוא הצהיר כי בעקבות הצעד האמריקני לא יהיה עוד תפקיד לארצות הברית בתהליך השלום, וקרא למדינות העולם לבחון מחדש את ההכרה שלהן במדינת ישראל "כל עוד היא מתעקשת להפר את החוק הבינלאומי".

אבו מאזן השווה בין הצהרת בלפור להצהרת טראמפ, ואמר כי האחרון נתן את ירושלים במתנה לתנועה הציונית כאילו הייתה עיר בארצות הברית. "ההחלטה הזו עשויה לגרום לקיצוניים להפוך את המאבק באזור ממאבק פוליטי למאבק דתי", אמר. לדבריו, הצהרת טראמפ מנוגדת לחוק הבינלאומי, והגדיר אותה כ"פשע הגדול ביותר". הוא ציין כי כל המדינות מלבד ארצות הברית התנגדו לה. "ירושלים תהיה לעולם בירתה של פלסטין", הוסיף.

במקביל, המדינות האסלאמיות החברות בארגון לשיתוף פעולה אסלאמי (OIC) קראו לקהילייה הבינלאומית להכיר במזרח ירושלים כבירת פלסטין. בדברי הסיכום של חברות הארגון, הכולל 57 מדינות, נכתב כי על ארצות הברית לסגת מתפקיד המתווכת בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים.

הפופולריים