ארדואן מגיב לטראמפ: "טורקיה מעוניינת לפתוח שגרירות במזרח ירושלים"

ארדואן הודיע: טורקיה תפתח שגרירות במזרח י-ם

לדברי הנשיא הטורקי, מדינתו טרם עשתה זאת כי "ירושלים תחת כיבוש". על מועד ההכרזה: "בעזרת האל היום הזה קרוב"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן
צילום: צילום: אי-פי

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן הודיע היום (ראשון) כי מדינתו מעוניינת להכריז רשמית על פתיחת שגרירות במזרח ירושלים. "אם ירצה האל, קרוב היום שבו נפתח רשמית את השגרירות שלנו שם", הצהיר ארדואן בכינוס של מפלגתו במחוז כראמאן.

ההודעה הטורקית מגיעה כתגובה להכרה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בירושלים כבירת ישראל. בשבוע שעבר אירחה איסטנבול כינוס חירום של ועידת המדינות האסלאמיות, שבה קראו המשתתפות למדינות העולם להכיר בירושלים כבירת פלסטין.  בדברי הסיכום של חברות הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי (OIC), הכולל 57 מדינות, נכתב כי על ארצות הברית לסגת מתפקיד המתווכת בתהליך השלום בין ישראל לפלסטינים.

בשבועות האחרונים החריף ארדואן את הרטוריקה נגד ישראל, על רקע ההכרה בירושלים. בשבוע שעבר הוא נשא נאום תוקפני מול חברי מפלגתו, שבו הוא קבע כי ישראל היא "מדינת טרור שרוצחת ילדים", וכי "כל האמצעים כשרים להילחם נגד ההצהרה האמריקנית".

עוד לפני ההצהרה מהבית הלבן, איים נשיא טורקיה כי ארצו תנתק את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל בגלל סוגיית ירושלים. "מדובר בקו אדום עבור המוסלמים", הוא אמר אז. "אנחנו מזהירים את ארצות הברית לא לנקוט שום צעדים שיעמיקו את הבעיות באזור.

כצעד תגובה נוסף להכרזה של טראמפ, בשבוע שעבר הודיע יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן כי הפלסטינים יפנו לאו"ם בדרישה שפלסטין תצטרף לארגון חברה מלאה. בנוסף, אבו מאזן אמר כי הפלסטינים יפנו למועצת הביטחון לביטול ההכרה בירושלים כבירת ישראל.

הפופולריים