משרד החוץ: תמיכה בפלסטינים בנושא ירושלים תעודד אלימות

ישראל: תמיכה בפלסטינים באו"ם תעודד עוד אלימות

נציגויות ישראל בעולם התבקשו לפעול נגד ההצעה הפלסטינית באו"ם לביטול ההכרה של טראמפ בירושלים: "התקפה על ארה"ב תפגע בתהליך השלום"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
צילום: צילום: אי-פי

משרד החוץ פנה לנציגויות של ישראל ברחבי העולם, והורה להן לפעול נגד היוזמה של הפלסטינים ושל טורקיה בעצרת האו"ם שנועדה לבטל את ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל – כך פורסם הערב (שלישי) ביומן הערב בכאן רשת ב'. הנציגויות הישראליות התבקשו לשכנע את המדינות להצביע נגד ההחלטה, או לכל הפחות לא להבליט את תמיכתן בה.

במברק ששלח משרד החוץ לנציגויות הובאו הנימוקים שיש להציג נגד ההצעה הפלסטינית. בין היתר, נכתב במברק כי התקפה על ארצות הברית תגרור פגיעה בתהליך השלום, וכי תמיכה בעמדה הפלסטינית תעודד אלימות נוספת. נימוק נוסף אומר כי על האו"ם להימנע מפגיעה במעמדה של ירושלים, הקדושה לשלוש הדתות. למרות זאת, גורמים בישראל העריכו כי ליוזמה הפלסטינית-טורקית יהיה רוב משמעותי בעצרת הכללית של האו"ם, שתקיים כנס חירום בנושא ההכרה בירושלים ביום חמישי הקרוב.

מוקדם יותר הכריז הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן על כוונתו להצטרף ליוזמה הפלסטינית ולפנות לעצרת הכללית בגלל הכרת טראמפ בירושלים כבירת ישראל. זאת, לאחר שארצות הברית הטילה וטו על הצעת החלטה של מצרים נגד ההכרה. האמריקנים היו המתנגדים היחידים להצעה המצרית, מול 14 חברות שתמכו בה, אך היא נפלה בגלל הווטו.

השגריר באו"ם דני דנון מגיב בכאן רשת ב' על היוזמה הפלסטינית:

מנהיג חמאס, אסמאעיל הנייה, הגיב היום לווטו האמריקני ואמר כי הוא אינו מופתע ממדיניות הבית הלבן. "נפיל את 'החלטת המאה'. לא יהיה לה עתיד – לא בירושלים ולא באדמת פלסטין", הכריז הנייה בטקס קבלת פנים שנערך בעזה לכבוד נציג קטר המבקר ברצועה. "אנחנו אומרים לא להכרה בישראל, לא לנורמליזציה, לא לוויתור על ירושלים. הכל שייך לנו ואללה איתנו".

בנאום לאחר ההצבעה במועצת הביטחון, אמרה אמש שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, כי "מה שמפריע לאנשים מסוימים זה שלארצות הברית היה את האומץ להכיר במציאות: ירושלים היא בירת ישראל". היא הוסיפה כי "ארצות הברית היא מדינה ריבונית ותקבע בעצמה היכן תהיה השגרירות שלה. אני חושבת שרוב המדינות במועצת הביטחון לא יאהבו דיונים והחלטות של מועצת הביטחון לגבי החלטות ריבוניות שלהן".

בתחילת השבוע פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי הרשות הפלסטינית מתכוונת לדון בהצעה להחליף את ארצות הברית כמתווכת במשא ומתן עם ישראל במועצת הביטחון של האו"ם. ביום ראשון טענו מקורות פלסטיניים בשיחה עם העיתון "אל-חיאת" כי ההנהגה הפלסטינית תתנער מהסכמיה עם ישראל, לרבות הסכם אוסלו, בגלל הצהרת טראמפ.

הפופולריים