ברקע המתיחות סביב חוק ההמלצות: נדחה אירוע הצדעה למשטרה בכנסת

סערת חוק ההמלצות: אירוע הצדעה למשטרה נדחה

האירוע, שבו צפויים היו להשתתף המפכ"ל אלשיך והשר ארדן, תוכנן להתקיים במקביל לדיונים על החוק לקראת הצבעה שנייה ושלישית
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

אירוע הצדעה למשטרת ישראל שתוכנן להתקיים בכנסת בשבוע הבא נדחה היום (חמישי) בעקבות המתיחות בין הקואליציה לאופוזיציה סביב חוק ההמלצות. האירוע, שבו צפויים היו להשתתף מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, תוכנן להתקיים במקביל לדיונים על חוק ההמלצות, שגם בהם צפוי להשתתף אלשיך, לקראת הצבעה בקריאה שנייה ושלישית. אלשיך התייחס היום לדחייה ואמר כי זו נעשתה מסיבות טכניות, בשל הדיונים במליאה.

מפכ"ל המשטרה התייחס לסערה סביב המשטרה במענה לשאלות כתבים בטקס חילופי מפקד מחוז החוף בחיפה כי "הדיון הוא דיון ציבורי, לא פנימי, אנחנו לא צריכים להיות חלק מהשיח הזה". הוא הוסיף שהשיח שנוצר לא מפריע למשטרה לעשות את עבודתה."אני מזהה עסקים כרגיל. זה לא מפריע", אמר.

ארדן התייחס אתמול לנאום ראש הממשלה בנימין נתניהו בכפר המכביה, ובו תקף את שימוש המשטרה בהמלצות חקירה ברקע חקירותיו בפרשות 1000 ו-2000. לדברי השר לביטחון הפנים, יש צדק בדבריו של ראש הממשלה, גם אם אינו מסכים עם הסגנון. הוא אמר את הדברים במסגרת תשובה לשאילתא שהפנה אליו ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) במליאת הכנסת. מנגד, שר האוצר משה כחלון הביע תמיכה אמש באלשיך: "מגבים אותך ואת שלטון החוק".


בנאומו מול חברי הליכוד בכפר המכביה תקף נתניהו את המשטרה: "המכפישים בכיכרות ומהדורות ינסו לנפח את הבלון הזה, הם מנסים לייצר מתח. מה יהיה עם ההמלצות? אני עושה לכם ספוילר: בעוד שבועות ספורים ישבו כתבים חמורי סבר ויגידו בשידורים 'המלצות חמורות ביותר'. רוצה לומר, מן החמורות שידעה המדינה. אתם בטח שואלים את עצמכם: 'איך אני יודע את זה?' כבר לפני כמעט שנה הודלפה הידיעה הבאה: המשטרה תמליץ להגיש כתב אישום נגד נתניהו. הם ידעו כבר לפני שנה, כמה ימים לפני שנפתחה החקירה. אז למה היה צריך עוד חמש חקירות? אז יהיו המלצות, נו אז מה? רובן מושלכות לפח".

נאום ראש הממשלה בכפר המכביה: "אז מה אם יהיו המלצות נגדי, רובן מושלכות לפח"

חוק ההמלצות, שהגיש יו"ר הקואליציה הנכנס ח"כ דוד אמסלם, אושר בגרסתו המרוככת בחודש שעבר בקריאה ראשונה בכנסת. לפי הצעת החוק, שעבר בתום דיון סוער ברוב של 46 לעומת 37, המשטרה תוכל להמליץ בסיום חקירה אם יש תשתית ראייתית להגשת כתב אישום, כולל בחקירות ראש הממשלה - אך לא תוכל לפרסם את המלצתה ברבים בתום החקירה.

הפופולריים