חשיפה: נתניהו תרם את כתבי אביו - והספרייה הלאומית הקימה בונקר תת-קרקעי

חשיפה: ארכיון אביו של נתניהו יישמר בתוך בונקר
ראש הממשלה תרם אוספים של אביו למבנה החדש של הספרייה הלאומית – וביקש כי יוקם מקלט למיגון מפני טילים. תכניות הבנייה שונו, והארכיון יישמר בתוך אגף עם תקרה בעובי 3.5 מטרים. לשכת נתניהו: "הספרייה חשובה לו"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו עם אביו בנציון נתניהו
צילום: צילום: נתי שוחט, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שתרם את הכתבים של אביו פרופ' בן ציון נתניהו לספרייה הלאומית, ביקש לבנות בספרייה החדשה בונקר המוגן מפני התקפות של טילים ואיומים נוספים - כך פורסם הערב (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. לבקשת נתניהו, שונה התכנון כך שיוקם בונקר בעומק של 30 מטרים מתחת לפני הקרקע. בבונקר בן שתי הקומות יאוחסנו אוצרות הספרייה, כולל כתבי נתניהו האב.

תקרת הבונקר תהיה בעובי 3.5 מטרים בטון, והדפנות בעובי שנע בין מטר ל-1.8 מטרים - כולל זיון בברזלים בעובי פי שלושה מהרגיל וחיזוק הבטון בסיבי פלדה. "העניין הזה נכנס בשלב די מאוחר", הודה גורם המעורב בתכנון. לדברי אותו גורם, "הייתה דרישה מסויימת שהגיעה מגורמי ממשלה. הם אמרו שצריך להבטיח את האזור הזה נגד כל דבר אפשרי - ועשינו את זה".

הקמת הבונקר הובילה גם לעיכוב עבודות ההקמה של הספרייה ולייקור העלויות. בין היתר, הוזעקו אדריכלים מהמשרד בשוויץ כדי לסייע בתכנון בישראל. הדבר גם אילץ את הספריה לוותר על תכניות אחרות במסגרת הפרויקט, על מנת שלא לחרוג ממסגרת התקציב. בית הספרייה החדש מוקם בימים אלה סמוך למשרדו של ראש הממשלה. מתכנניו הם האדריכלים הבינלאומיים הרצוג ודה-מרון, ובנייתו צפויה להסתיים במהלך שנת 2020. 

תכניות הבנייה של הבונקר

מלשכתו של ראש הממשלה נתניהו נמסר בתגובה כי "הספרייה הלאומית היא נכס חשוב ויקר של מדינת ישראל. הספרייה, על כל נכסיה, חשובה מאוד גם לראש הממשלה".

מהספרייה הלאומית נמסר: "בתכנון משכנה החדש של הספרייה הלאומית, הובאו בחשבון כל צרכי הבטיחות, המיגון והאבטחה הנדרשים לשמירת נכסי התרבות הלאומיים של ישראל. כמו בכל הליך תכנון מורכב וגדול, נעשים לאורך הבנייה שינויים והתאמות - אך הפרויקט כולו עומד בתקציב ובלוח הזמנים שנקבעו מלכתחילה".

הפופולריים