שגריר ארה"ב למשרד החוץ האמריקני: "הפסיקו להשתמש במונח כיבוש"

שגריר ארה"ב בישראל: הפסיקו להשתמש במונח כיבוש

פרסום ראשון: דיוויד פרידמן דורש להפסיק להשתמש במונח "שטחים כבושים" בכל הנוגע ליהודה ושומרון, ובמקום זאת לומר "שטחי הגדה המערבית". במשרד החוץ האמריקני התנגדו
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דיוויד פרידמן עם נתניהו
צילום: צילום: אי-פי

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן פנה בדרישה למשרד החוץ האמריקני להפסיק להשתמש במונח ״כיבוש״ בכל הנוגע לנוכחות הישראלית בשטחי יהודה ושומרון - כך פורסם הערב (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. לפי פרידמן, במשרד החוץ האמריקני צריכים להשתמש במסמכים רשמיים במונחים ניטרליים יותר כמו "שטחי הגדה המערבית", במקום "השטחים הכבושים".

בעבר כינה פרידמן את הנוכחות הישראלית בשטחי יהודה ושומרון כ"כיבוש כביכול", ואמר כי "ישראל מחזיקה רק ב-2% מהשטחים בגדה המערבית". במשרד החוץ אמרו אז כי "אין להבין את הערות השגריר בנושא כניסיון לחזות את תוצאותיו של כל משא ומתן שארצות הברית תנהל בין ישראל לפלסטינים".

לאחר פנייתו הישירה של פרידמן בנושא, במשרד החוץ האמריקני הביעו התנגדות ואמרו שמדובר במדיניות ארוכת שנים, וכי הם אינם כפופים לדרישות השגריר. בעקבות לחץ מלמעלה הוסכם כי הנושא יידון בעתיד.

המבחן האמיתי יהיה כאשר יפורסם הדו"ח השנתי של משרד החוץ האמריקני על מצב זכויות האדם בעולם. בעבר הופיעה בדו"ח המילה "כיבוש" שוב ושוב. גורם רשמי במשרד החוץ האמריקני אמר כי בשלב זה אין כל שינוי במדיניות ארצות הברית כלפי שטחי הגדה המערבית.

משגרירות ארצות הברית בתל אביב נמסר בתגובה כי הדיווח מטעה ומעוות, וכי הנשיא טראמפ מנסה למצוא פתרון שישביע את רצון שני הצדדים.

בתחילת החודש הכריז נשיא ארצות הברית על הכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל. "אנו מכירים היום במובן מאליו - ירושלים היא בירת ישראל", אמר טראמפ. בנוסף, טראמפ הודיע כי הוא הנחה את צוותי משרד החוץ האמריקני להתחיל בהליכים להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים.

הכרזתו של הנשיא האמריקני גררה ביקורת קשה מצד מדינות רבות, ובפרט ממדינות ערב ומהפלסטינים. בהצבעה שנערכה בשבוע שעבר בדיון מיוחד של העצרת הכללית של האו"ם, 128 מדינות הצביעו בעד החלטה המתנגדת להכרזתו של טראמפ.

הפופולריים