גואטמלה מבהירה: לא נחזור בנו מהעברת השגרירות לירושלים

גואטמלה: לא נחזור בנו מהעברת השגרירות לי-ם

שרת החוץ של המדינה המרכז-אמריקנית הצהירה כי ההחלטה בנוגע לשגרירות לא תשתנה למרות הגינויים: "זו החלטה ריבונית שנוגעת למדיניות החוץ שלנו"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שרת החוץ של גואטמלה סנדרה חובל
צילום: צילום: אי-פי

שרת החוץ של גואטמלה סנדרה חובל הבהירה הלילה (רביעי) כי מדינתה לא מתכוונת לשנות את ההחלטה להעביר את השגרירות בישראל לשטח ירושלים. "זו החלטה שקיבלנו במסגרת מדיניות החוץ של גואטמלה, ולכן היא החלטה ריבונית", אמרה חובל לעיתונאים בארצה.

אף על פי שהודעתו של נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס גררה ביקורות וגינויים של מדינות שונות, שרת החוץ הסבירה כי "מה שאנחנו עושים הוא להיות עקביים בנוגע למדיניות החוץ שלנו ובנוגע להיותנו בעלת ברית של ישראל".

ביום שני הורה הנשיא מוראלס להעביר את השגרירות של גואטמלה לירושלים, זאת בעקבות הכרזת מקבילו האמריקני דונלד טראמפ על הכרה בבירת ישראל והעברת השגרירות. מוראלס עדכן בחשבון הפייסבוק שלו כי הוא שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, בין היתר על העברת השגרירות.

בעבר הייתה ממוקמת שגרירות גואטמלה בירושלים, למשך כמה עשורים, עד שעברה לתל אביב ב-1980. דובר משרד החוץ עמנואל נחשון צייץ בטוויטר כי מדובר בהחלטה חשובה של גואטמלה, ושהמדינה היא ידידת אמת. גואטמלה היא אחת מתשע המדינות שהצביעו נגד החלטת האו"ם ביום חמישי האחרון - כלומר, נגד היוזמה הפלסטינית ובעד ארה"ב וישראל. בשבוע שעבר הכריז נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ כי "נפסיק את הסיוע הכלכלי למדינות שיצביעו נגד ההכרה בירושלים". 

בסוף השבוע אמר ראש הממשלה נתניהו בראיון לרשת CNN כי מספר מדינות נוספות שוקלות להכיר בירושלים כבירת ישראל. ״ירושלים בירתה של ישראל כבר 3,000 שנה, מאז ימי דוד המלך. היא בירתה של מדינת ישראל 70 שנה. אני חושב שבעקבותיה של ארצות הברית יעשו זאת מדינות נוספות. אנו מדברים כעת עם מספר מדינות ששוקלות ברצינות לומר בדיוק את מה שאמרה ארצות הברית, ולהעביר את שגרירויותיהן לירושלים", אמר נתניהו.

הפופולריים