ח"כ זוהר: "חוק ההמלצות מצוין, צר לי שלא יחול על ראש הממשלה"

ח"כ זוהר: צר לי שחוק ההמלצות לא יחול על רה"מ
לקראת ההצבעה הצפויה, אמר הח"כ מהליכוד לכאן רשת ב' כי "נתניהו נרדף ללא הרף, החוק יכול היה להגן על שמו הטוב". השופט בדימוס רובינשטיין: "עיתוי החוק אומלל"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ מיקי זוהר וראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"זה חוק מצוין וחבל שהוא לא חל גם על ראש הממשלה. זה יכול היה לשמור על שמו הטוב לעוד תקופה ארוכה" – כך אמר הבוקר (רביעי) ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) בראיון ל"הבוקר הזה" בכאן רשת ב', לקראת ההצבעה על חוק ההמלצות שצפויה להיערך בכנסת. ח"כ זןהר הוסיף כי "בשמאל מוטרדים רק בלנגח את נתניהו".

"אנחנו מחכים להצבעה וכשהיא תקרה כולנו נגיע ונתמוך", אמר ח"כ זוהר, והאשים את האופוזיציה כי "היא זו שגרמה לכמות השעות של הדיון בחוק". לטענתו, "חברי האופוזיציה מנסים להדביק לנו עננת שחיתות כזו או אחרת. הצעת החוק הזו חשובה לזכויות הפרט ומגנה על זכויות חשודים, אבל האופוזיציה מנסה להציג אותה כאילו אנחנו בליכוד ובימין מחזקים את השחיתות".

הח"כ מהליכוד הוסיף: "צר לי שהצעת החוק לא תקפה גם לגבי ראש הממשלה. זה היה מצוין אם זה יהיה תקף לגביו, כי שמו הטוב כנבחר ציבור שנרדף פוליטית ללא הרף יכול היה להישמר עד להחלטת היועץ המשפטי לממשלה. באופן אישי, צר לי שהוא החליט להסיר את עצמו מהחוק והייתי שמח אם זה היה מגן גם עליו".

זוהר יצא במתקפה נגד נאומו של ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) בכנסת, שבו ביקר את ראש הממשלה: "יצא המרצע מהשק. זה מה שמטריד את יש עתיד וחבריהם בשמאל – איך אפשר לנגח את ראש הממשלה. לא מעניין אותם אם זה חוק מושחת, מעניין אותם לפגוע אישית בראש הממשלה, להביא לבחירות, להפוך את כל המזרח התיכון ולפגוע בביטחון המדינה – הכל בלבד שיאיר לפיד, איש הטלוויזיה לשעבר, יהפוך לראש ממשלה".

"לא ברור אם זה מושב ממליצים או מושב לצים"

מנגד, השופט בדימוס אליקים רובינשטיין תקף בראיון לקלמן-ליברמן את חוק ההמלצות. "בין אם זה חוק ראוי ובין אם לאו - העיתוי שלו באמת נראה אומלל. עוצמת ההתעסקות של הכנסת בנושא הזה, לעשות מזה מרכז הבריאה שמתעסקים בזה יום ולילה כשלמדינה יש כל כך הרבה בעיות - זו הגזמה", קבע רובינשטיין. "לא ברור אם הכנסת היא מושב ממליצים או מושב לצים".

המשנה לנשיאת בית המשפט העליון לשעבר הסביר: "אדם מהרחוב ששומע על זה קושר ואומר - הנה, יש חקירות ופתאום באים עם חוק כזה. בזמנו גם אני כיועץ משפטי ביקשתי לתת סיכום חקירה בלי המלצות, כי היו אז הדלפות כל הזמן. כל החוקים האלה הם הצהרה טובה - אבל מעשים הם לא".

"כמו הרבה דברים, העניין הזה הוא תלוי נסיבות", המשיך השופט בדימוס. "כשהחקירה מלווה על ידי פרקליט כמו במקרה של אישי ציבור, לא כל כך חשוב אם ההמלצות מפורסמות או לא - כי בסופו של דבר ההחלטה היא של היועץ המשפטי ופרקליט המדינה. אלה תיקים כבדים וקשים מבחינה ציבורית וראייתית, ואני אישית מאוד מאמין בהם שיעשו עבודה הגונה וישרה בתיק הזה ובתיקים אחרים. צריך לסמוך עליהם וכל היתר הוא משני".

ביום שני פורסמו בכאן רשת ב' דבריו של יועץ המשטרה לשעבר, ליאור חורב, שבהם העריך כי ההמלצות בנוגע לראש הממשלה יפורסמו בתוך שבועיים-שלושה. בנאום בכנס יועצי התקשורת באילת בסוף השבוע, אמר חורב למשתתפים כי  כי המסקנות על נתניהו "יביאו הרבה מאוד מידע שלא ידוע לנו, והדבר הזה יהיה כאן רעידת אדמה". עם זאת, במשטרה טענו בתגובה כי חורב כלל לא נחשף לחומרי חקירה, כפי ששום יועץ לא מעורה בפרטים אלו.

בדבריו בכנס, אמר היועץ האסטרטגי של המשטרה לשעבר כי המסקנות בנוגע לנתניהו יובילו לתרחיש של בחירות בסוף חודש מאי הקרוב - וכי הליכוד יגיע אליהן עם הנהגה אחרת. "כשההמלצות יתפרסמו הן יכללו מידע שלא ידוע, כמו סעיפי האישום, פרטים מתוך הסעיפים ורשימת המעורבים המלאה", הוסיף. "נתניהו לא מנהל מערכה על חפותו, אלא מערכה על שלמות הקואליציה. זו מערכה פוליטית ולא משפטית, ועד עכשיו הוא מצליח בה. הוא מתחזק קואליציה למרות חקירות מורכבות מאוד". למרות זאת, לטענתו, "נתניהו חצה את הרוביקון שבו הוא התחיל להיות נטל על הליכוד".

"מי שמייחס לראש הממשלה ולו גרם אחד של חוסר תכנון עושה לו עוול. אין יצור פוליטי מתוכנן יותר, מהודק יותר ומבושל יותר מאשר בנימין נתניהו", המשיך חורב. הוא אמר למשתתפי הכנס כי "האיום המרכזי שנשקף היום לליכוד הוא קמפיין 'מושחתים נמאסתם'. הקמפיין הזה הוא כמעט היחיד בפוליטיקה הישראלית שיכול לגשר על שמאל וימין".

הפופולריים