אחרי דיונים מרתוניים: החלה ההצבעה על חוק ההמלצות

אחרי הפיליבסטר: החלה ההצבעה על חוק ההמלצות
החוק שמונע מהמשטרה לפרסם סיכומי חקירות עולה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. חברות הכנסת רחל עזריה ומירב בן ארי מכולנו החליטו שלא להשתתף בהצבעה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מליאת הכנסת
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

ההצבעה בקריאה שנייה ושלישית על חוק ההמלצות החלה הערב (רביעי), לאחר יומיים של פיליבסטר. חוק ההמלצות יאסור על המשטרה לפרסם סיכומי חקירות. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין איים כי אם תוגש עתירה נגד החוק לבג"ץ יודיע ליו"ר ועדת הכנסת ולשר המקשר כי הם רשאים להפעיל את סעיף 98, שמסמיך את ועדת הכנסת לקבוע סדרי דיון שונים מהקבועים בתקנון. המשמעות - צמצום דיונים עם הסתייגויות רבות של האופוזיציה.

יותר מ-40 שעות התנהל הדיון שכלל נאומים רבים של חברי האופוזיציה, שהגישו למעלה מ-500 הסתייגויות נגד החוק שיזם יו"ר הקואליציה דודי אמסלם (הליכוד). חברות הכנסת רחל עזריה ומירב בן ארי מסיעת כולנו החליטו שלא להשתתף בהצבעה ועזבו את מליאת הכנסת. עזריה הצביעה נגד החוק בקריאה ראשונה ואילו בן ארי נמנעה.

יו"ר מפלגת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, הודיע מעל דוכן הכנסת כי אם חוק ההמלצות יעבור, מפלגתו תגיש מחר בבוקר עתירה לבג"ץ. "יש עתיד תהיה בבית המשפט העליון ותגיש בג"ץ נגד החוק הזה, הוא כתוב, הוא מוכן והוא יוגש", אמר לפיד.

במהלך דבריו פנה לפיד לחברי הקואליציה ואמר: "איך אתם תומכים בכך שהדיון הלך לוועדת הפנים ולא לחוקה למרות שאתם יודעים שזה לא נכון, איך אתם תומכים בכך שיהדות התורה, בהזדמנות חגיגית זו כבר מעבירה על הראש שלכם את חוק השבת את חוק המרכולים, כל הסחטנות הרגילה כי הם יודעים שאתם בני ערובה, כי הם יודעים שראש הממשלה מבוהל ומבועת וייתן להם כל מה שהם רוצים. איך אתם חיים עם נאום החמוצים ונאום הגבות ועם זה שהדלקת נרות חנוכה זו הזדמנות להסתה".

במהלך הדיונים נרשם עימות חריף בין חברת הכנסת חנין זועבי (הרשימה המשותפת) לבין חבר הכנסת אורן חזן (הליכוד). זועבי קראה לעבר חזן "סרסור". חזן לא נשאר חייב וצעק לעברה: "לא היו נותנים בעדך עז עם שתי רגליים". יו"ר הכנסת הרחיק את שניהם מהמליאה. חברי הכנסת המורחקים זעמו על אדלשטיין והתעמתו עם המאבטחים.
הפופולריים