בקואליציה מתכוונים למנוע דיונים של כמה ימים לקראת חוק המרכולים

מאמץ לקצר דיונים מרתוניים לקראת חוק המרכולים
יו"ר הקואליציה אמסלם ויו"ר ועדת הכנסת קיש מתכוונים להפעיל סעיף באמצעות הצבעה בוועדת הכנסת ובכך לקצר משמעותית את הפיליבסטר. נמשכות השיחות בין הליכוד לחרדים כדי להגיע לפשרה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אמסלם במליאת הכנסת, בשבוע שעבר
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בקואליציה מתכוונים להשתמש בסעיף 98 על מנת למנוע מהאופוזיציה לקיים פיליבסטר של כמה ימים סביב חוק המרכולים שצפוי להגיע להצבעה הלילה (שני) בכנסת בקריאה שנייה ושלישית – כך פורסם ביומן הבוקר בכאן רשת ב'. במקביל, נמשכות מאז אמש השיחות המרתוניות בין הליכוד למפלגות החרדיות, בניסיון להגיע לפשרה סביב הנוסח של החוק, במטרה לייצר רוב בכנסת לאישורו.

יו"ר הקואליציה דוד אמסלם ויו"ר ועדת הכנסת יואב קיש מתכוונים להפעיל את הסעיף המדובר באמצעות הצבעה בוועדת הכנסת ובכך לקצר משמעותית את משך הדיונים. יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין אינו מתכוון הפעם להתערב ולמנוע את המהלך. זאת, לאחר שהצהיר בשבוע שעבר שאם יוגש בג"ץ נגד חוק ההמלצות על ידי האופוזיציה, הוא לא ימנע בעתיד שימוש בסעיף החריג.

סגן שר האוצר, יצחק כהן (ש"ס), אמר בראיון לאריה גולן בכאן רשת ב' כי "לא נוותר על ההצבעה על חוק המרכולים עוד היום. גם אנחנו התפשרנו בעבר למען שלמות הקואליציה". לדבריו, מטרת חוק המרכולים אינה להפר את הסטטוס קוו אלא לייצבו.

אתמול הודיע יו"ר הקואליציה אמסלם, הודיע לראשי המפלגות החרדיות כי בשל קושי לגייס קולות לתמיכה בחוק המרכולים בקריאה שנייה ושלישית, עליהם לרכך את הנוסח הסופי לקראת ההצבעה. אלו בתגובה הודיעו כי הדבר אינו מקובל עליהם. 

במהלך ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה, פנה ח"כ אמסלם מהליכוד לראשי הסיעות החרדיות ואמר להם כי יש בעיות בגיוס הקולות במליאת הכנסת, ולכן ביקש שיסכימו להחריג מהחוק פיצוציות. משמעות המהלך היא כי שר הפנים, אריה דרעי, לא יוכל לסגור פיצוציות בשבת, אלא רק מרכולים גדולים יותר. "אם נחריג את פיצוציות, אדע לגייס את הרוב במליאה", הודיע אמסלם לחרדים.

בתגובה, התפתח עימות בין אמסלם, השר דרעי והח"כים משה גפני וסגן שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה). השלושה הבהירו כי הדבר לא מקובל עליהם ויכול לגרום לזעזוע. הם החליטו בנוסף להביא את הנושא בפני מועצות הרבנים של שתי המפלגות.

במקביל, אמש אישרה מועצת העיר גבעתיים את תיקון חוק העזר העירוני העוסק בפתיחת מרכולים בשבת. על פי החוק החדש, ניתן יהיה לפתוח בעיר מרכולים בשבת, בכפוף לנוהל רישוי עסקים עירוני. הדבר אשר יאפשר שליטה בכמות בתי העסק שיפתחו בשבת, במטרה להמשיך ולשמור על צביון העיר והסטטוס קוו, כפי שהיו עד עתה.

הפופולריים