ההצבעה על חוק המרכולים נדחתה בשבוע; חוק הפריימריז אושר

חוק המרכולים נדחה בשבוע; חוק הפריימריז אושר

הקואליציה לא הצליחה לגבש רוב בשל התאוששות השר אזולאי מטיפול רפואי ונבצרותו של ח״כ גליק בעקבות מות אשתו. חוק מימון הפריימריז עבר בקריאה שנייה ושלישית
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מליאת הכנסת
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הקואליציה החליטה הלילה (שני) לדחות את ההצבעה על חוק המרכולים ועל חוק סגן השר לשבוע הבא, זאת בשל חוסר הצלחה לגבש רוב מובטח שיאפשר את העברת החוקים. בעקבות איסור הרופאים לשחרר את השר אזולאי הנמצא לאחר טיפול רפואי מורכב, ובעקבות נבצרותו של ח״כ גליק שנמצא לאחר לווית אשתו, ובהיעדר כל אפשרות לקיזוז מצד האופוזיציה ובייחוד מצד ישראל ביתנו, הוחלט בעצה אחת של ש״ס ויהדות התורה להעלות את החוקים להצבעה רק בשבוע הבא.

במקביל, מליאת הכנסת אישרה את חוק מימון הפריימריז בקריאה שנייה ושלישית, שיזם יו"ר הקואליציה, דודי אמסלם. על פי הצעת החוק, ייאסר על מועמדים בפריימריז של מפלגות לקבל תרומות במסגרת הבחירות הפנימיות מגורמים פרטיים. כיום, רשאי כל אדם לתרום עד 11 אלף שקלים למועמד שמתמודד בבחירות פנימיות.


במקום קבלת תרומות, המדינה תממן בעצמה את עלויות הפריימריז של המועמדים באמצעות הלוואה, על פי מגבלה של תקרת מימון לכל מועמד. כשמדובר במועמדים חדשים, ההלוואה תהפוך בהמשך למענק אם המועמד ייבחר לכנסת. אם הוא לא ייבחר הוא יידרש להחזיר את הכסף. לגבי חברי כנסת מכהנים מדובר יהיה במענק ולא בהלוואה, גם אם אותו חבר כנסת לא נבחר לכנסת הבאה.

יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני), אמר לאחר דחיית חוק המרכולים כי "זו בפירוש דרמה. הסדק בחומת הקואליציה הולך ומתרחב. המשבר הפנימי גדל. בסוף בסוף דינם של חוקים מיותרים שלא משרתים את הציבור בכלום, שהם יביאו להתמוטטות הקואליציה. זה רק עניין של זמן".


ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר כי "‏אני שמח שהקואליציה דחתה את ההצבעה בשבוע, ואני מקווה שבשבוע הזה יחזרו לשפיות ויורידו בכלל את החוק הזה מסדר היום. אין שום סיבה לקדם חוק שפוגע במרקם החיים והיחסים בין דתיים לחילונים".

יו״ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, אמר בעקבות החלטת הקואליציה כי "המאבק הנחוש שהובלנו, יחד עם חברינו לאופוזיציה, הביא לדחייה בשבוע של חוק המרכולים הדורסני והפוגע. יחד איתו נדחה החוק המופרך שאמור להחזיר את ליצמן לממשלה כסגן שר. זה נצחון אדיר במאבק נגד הממשלה הגרועה הזו, והחוקים המופרכים והמושחתים שהיא מעלה למען ההישרדות הפוליטית שלה. נמשיך להיאבק נגד היוזמות האלה בכל הכח".


הבוקר תקפו בחריפות חברי כנסת מהקואליציה את הודעתו של ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני), לפיה באופוזיציה לא מתכוונים להתקזז בהצבעה על חוק המרכולים עם ח"כ יהודה גליק (הליכוד), לאחר מות אשתו הבוקר. יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, קרא לאופוזיציה "לחזור בה מההחלטה חסרת הרגישות הזו, לטובת כולנו".

בתגובה, תקף שר התיירות יריב לוין את הודעתו של חסון. "זהו שפל מוסרי חסר תקדים בכנסת", קבע לוין. "בדמוקרטיה, ההצבעות בכנסת צריכות לשקף את רצון הבוחר ולא לעוות את יחסי הכוחות על ידי גילוי חוסר רגישות וחוסר אנושיות מוחלט במקרים בהם אדם נמצא באבלו, או במיטת חוליו.

"חברי האופוזיציה שמרבים לדבר על זכויות אדם ומתהדרים כביכול בייצוג ההומניות עלי אדמות, מתנהגים כאחרוני העסקנים כאשר הודיעו שלא יקזזו את השר אזולאי ואת ח״כ גליק, לאחר שבשבוע שעבר השמיצו באופן בוטה את חברם ח״כ גילאון שגילה חמלה וסייע לשר אזולאי. בושה וחרפה".

מאוחר יותר הגיב גם ח"כ גליק עצמו להודעה שחברי האופוזיציה לא יתקזזו עימו, וצייץ: "מתחנן בכל לשון של בקשה שלווייתה של רעייתי היקרה לא תהפוך בשום אופן לנושא למריבה".


הפופולריים