המשבר עם ירדן: נתניהו שקל למנות את עמוס גלעד לשגריר

נתניהו שקל למנות את עמוס גלעד לשגריר בירדן

בניסיון לגשר על המשבר נעשה גישוש עם האלוף במילואים, אך היוזמה לא יצאה אל הפועל. גורם מדיני לחדשות כאן: המשבר בין המדינות עדיין בתוקף
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עמוס גלעד
צילום: צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו שקל למנות את האלוף במילואים עמוס גלעד לתפקיד שגריר ישראל בירדן - כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. גורם מדיני אמר לחדשות כאן כי המשבר בין המדינות עדיין בתוקף. ירדן, כך לפי הצהרותיה, מתעקשת כי יש להעמיד לדין את המאבטח הישראלי, זיו מויאל, לאחר תקרית הירי בשגרירות במדינה ביולי האחרון, שבה נהרגו שני אזרחים ירדנים.

בעקבות המשבר בין המדינות שהחל בירי המאבטח, הבינו בישראל שהשגרירה לא תחזור למדינה. לכן, חשבו על דרך לפתור את המשבר ואחת ההצעות הייתה למנות את איש בעל רקורד והיכרות עם הממלכה ההאשמית - האלוף במילואים עמוס גלעד שהיה בעבר ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון. כך, נטען, יהיה ניתן לגשר על המשבר ולהחזיר את השגרירות לפעולה. נעשה גם גישוש עם גלעד, אך לבסוף היוזמה לא יצאה אל הפועל.

הרשויות בירדן טוענות כי ירי המאבטח הישראלי היה פרובוקציה, אך הן לא יכלו לחקור את היורה בשל חסינותו הדיפלומטית. קבלת הפנים החמה לה זכו המאבטח והשגרירה, עוררו עוד יותר את זעמם של הירדנים. מאז שעזה השגרירה שליין את ירדן, ב-24 ביולי, נותרה השגרירות הישראלית בעמאן סגורה, והטיפול בנושאים הקשורים במדינה הועבר לקונסוליות בטורקיה.

הן בלשכת ראש הממשלה והן האלוף במילואים גלעד סרבו למסור התייחסות לסוגיה.

הפופולריים