בליכוד מבקשים להדיח את ח"כ השכל: "מתנגדת לחוק המרכולים"

בליכוד מבקשים להדיח את השכל בשל התנגדותה לחוק
בעתירה שהגישה המפלגה לבית הדין העליון של התנועה, נטען כי כוונתה של הח"כית שלא להצביע עם המפלגה מהווה סיוע למפלגות המתחרות. השכל: "אמסלם חצה קו אדום בהתנהגותו הבריונית"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ שרן השכל
צילום: צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

תנועת הליכוד ויו"ר הסיעה והקואליציה, ח"כ דוד אמסלם, עתרו היום (ראשון) לבית הדין העליון של המפלגה בדרישה להפסיק את חברותה של ח"כ שרן השכל במפלגה. הדרישה מגיעה בעקבות הודעתה של השכל כי אין בכוונתה להצביע בכנסת על חוק המרכולים. ח"כ השכל תקפה את הגשת העתירה  ומסרה בתגובה כי אמסלם " חצה קו אדום בהתנהגותו הבריונית,  שלא מתאימה לרוח הליכוד וההדר הבית״רי".

בליכוד הסבירו כי הצהרת השכל כי היא אינה מתכוונת לקיים את החלטת הסיעה בכנסת, שלפיה על חברי הכנסת מטעם הליכוד להצביע על חוק המרכולים, מהווה סיוע של ממש למפלגות המתחרות בליכוד. "נסיבות אלה מהוות עילה להפסקת חברות של המשיבה בתנועה לפי סעיפים 21א(ו) ו- 4 לחוקת תנועת הליכוד", נכתב בעתירה.

ח"כ אמסלם מסר כי "היועץ המשפטי של הליכוד שוחח עם ח״כ שרן השכל, לפני כשבוע, והבהיר לה כי בנסיבות המיוחדות שנוצרו, אם היא לא תצביע בהתאם להחלטת סיעת הליכוד בכנסת בעד החוק, זו  עילה להפסקת חברותה בליכוד. אי הצבעתה עלולה לפגוע ביציבותה של הקואליציה ובהמשך קיומה של הממשלה. בהתנהגותה זו היא מסייעת למפלגות המתחרות בליכוד ומחדל זה מהווה הפרה של הוראות חוקת התנועה, מטרותיה והחלטותיה.

"השכל לא נבחרה לכנסת בבחירות ישירות, אלא בבחירות יחסיות, כלומר, בבחירות שבהן האזרחים הצביעו  בעד 'מח״ל בראשות בנימין נתניהו' ולא בעד 'שרן השכל'. לכן יש לה חובת נאמנות לליכוד שהיא מכהנת מטעמו בכנסת. אני מצפה ממנה לקיים את  התנאי הבסיסי - לכבד את החלטת הסיעה ולהצביע בעד הצעת החוק".

היועץ המשפטי של תנועת הליכוד, עו״ד אבי הלוי, ציין בעתירה כי השכל היא חברת תנועת הליכוד המכהנת מטעמה בכנסת, ולכן היא חייבת בהתאם לחוקת הליכוד לקיים את החלטות התנועה, ביניהן את החלטות סיעת הליכוד בכנסת ולסייע לקידומן. לכן הוא "מבקש מבית הדין לזמן אותה בהקדם עוד בטרם ההצבעה על הצעת החוק בקריאה שנייה ושלישית ולהורות על הפסקת חברותה בתנועה".

בתגובה לעתירה נגדה אמרה היום השכל כי "הליכוד היא תנועה מגוונת ומורכבת משומרי מסורת, דתיים וחילוניים. אנשים שהולכים בשבת בבוקר לבית הכנסת ובצהריים יושבים בבית קפה. רוב מצביעי הליכוד מתנגדים לחוק המרכולים.

"יו״ר הקואליציה החדש חצה קו אדום בהתנהגותו הבריונית, שלא מתאימה לרוח הליכוד וההדר הבית״רי. הערכים הליברלים-רוויזיונסטים שהנחילו אבות התנועה, זאב ז׳בוטינסקי ומנחם בגין, הם הערכים עליהם נשבעתי להגן, ולא על גחמות של שר כזה או אחר, שיוצרות קרע בעם ישראל. אני לא אתן לזה לקרות. שבירת הכלים בשבועות האחרונים גורמת לנזק אלקטורלי חמור לתנועה שלי".

מאוחר יותר אמרה חברת הכנסת לכאן חדשות: "אם היתה לי דילמה, פתרו לי אותה אחרי הודעה כל כך מפורשת שאין לי כוונה לחזור בי. הליכוד נפגע אלקטורלית מהחוק הזה. גם לי היו חקיקות בנושאי דת ומדינה והקואליציה פסלה אותן".

עתירת הליכוד נגד השכל מגיעה לאחר שחברת הכנסת תקפה אתמול את החוק שמקדמת ש"ס. באירוע שבתרבות בבאר שבע אמרה השכל כי "חוק המרכולים שייך למפלגה שבקושי עוברת את אחוז החסימה וכופה אורח חיים על ציבור שלם. זה חוק שמפלה בין עיר לעיר ומעמיק את השסע החילוני-חרדי. נמנעתי בהצבעה עליו בקריאה ראשונה וכך אעשה בקריאות הבאות".

אחד מראשי תנועת "הליכודניקים החדשים", ליאור מאירי, תקף בחריפות את הניסיון להדיח את השכל מהליכוד ואמר: "הארדואניזציה שלכם עלתה שלב היום. זה מתחיל בניסיון לגרוע מתפקדים שלא מוצאים חן בעיני נתניהו מהמפלגה, וזה ממשיך באיומים לגרוע חברת כנסת, נבחרת ציבור, אם תצביע נגד חוק הכפייה הדתית לפי חוקת הליכוד הליברלית ולא כפי שביבי מצווה. בשני המקרים זה לא חוקי ולא חוקתי, בשני המקרים המוציא והמביא הוא אבי הלוי, יועמ"ש הליכוד שלוקח לעצמו סמכויות אנטי דמוקרטיות, ובשני המקרים הם יפסידו - אם נתעורר ונילחם".

יו״ר סיעת המחנה הציוני ח״כ יואל חסון אמר על מהלך הליכוד נגד השכל כי ״לפני יותר מ-20 שנה הצביע חבר כנסת אלמוני בשם בנימין נתניהו נגד עמדת הליכוד בחוק להצבעה ישירה של ראש הממשלה. בזמנו נתניהו לא גורש על ידי שמיר שידע להכיל דעות שונות, אך בקיסרות נתניהו כולם חייבים להיות ממושמעים.

"מסתבר שהבוקר התעוררנו למדינת איראן - סיימנו את שלב האיומים ועברנו לשלב הטיהורים הפוליטיים. לאור המאבק האופוזיציוני ושיתוף פעולה עם ח״כים ישרים מהקואליציה, נראה שגם השבוע חוק המרכולים המיותר לא יובא להצבעה וטוב שכך".

הפופולריים