עימות בליכוד סביב חוק המרכולים; נתניהו: "חייבים לעבור את ההצבעה"

עימות על חוק המרכולים; נתניהו: יש לאשרו השבוע

השרים גילה גמליאל וצחי הנגבי דרשו להסיר את העתירה להדחת ח"כ שרן השכל בגלל התנגדותה לחוק, ומתחו ביקורת: "יש רבים שחושבים כמוה, החוק יביא לליכוד נזק כבד"
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ח"כ שרן השכל
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עימות פרץ הבוקר (ראשון) בישיבת השרים השבועית של הליכוד בשל הסערה סביב חוק המרכולים. במהלך הישיבה, השמיעו שרים במפלגת השלטון ביקורת נגד החוק שיובא השבוע להצבעה, וקראו גם להסיר את העתירה להדחת ח"כ שרן השכל מהליכוד בשל התנגדותה אליו. מנגד, ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר כי החוק צריך לעבור השבוע בקריאה שנייה ושלישית בכנסת.

מי שיצאו להגנת ח"כ השכל הם השרים גילה גמליאל וצחי הנגבי, שהתעמתו עם נתניהו וטענו בפניו כי הצעדים להדחתה מהכנסת בגלל ההתנגדות לחוק "אינם מידתיים", לדבריהם. עוד אמרה גמליאל כי "יש רבים בליכוד שחושבים אותו הדבר כמו השכל. החוק יביא לליכוד נזק כבד".

בדבריו שאמר בפתח הישיבה, הבהיר נתניהו כי "יש לנו שלוש הצבעות קואליציונית שחייבים לעבור אותן: חוק המרכולים, חוק עונש מוות למחבלים והתקציב".

הבוקר עתרו תנועת הליכוד ויו"ר הקואליציה, ח"כ דוד אמסלם לבית הדין העליון של המפלגה בדרישה להפסיק את חברותה בשל ההתנגדות לחוק המרכולים. בליכוד הסבירו כי הצהרת השכל כי היא אינה מתכוונת להצביע ביחד עם חבריה בעד החוק, מהווה "סיוע של ממש למפלגות המתחרות בליכוד".

ח"כ אמסלם מסר כי "היועץ המשפטי של הליכוד שוחח עם ח״כ שרן השכל לפני כשבוע והבהיר לה כי בנסיבות המיוחדות שנוצרו, אם היא לא תצביע בהתאם להחלטת סיעת הליכוד בכנסת בעד החוק - זו  עילה להפסקת חברותה בליכוד. אי-הצבעתה עלולה לפגוע ביציבותה של הקואליציה ובהמשך קיומה של הממשלה. בהתנהגותה זו היא מסייעת למפלגות המתחרות בליכוד ומחדל זה מהווה הפרה של הוראות חוקת התנועה, מטרותיה והחלטותיה.

"השכל לא נבחרה לכנסת בבחירות ישירות, אלא בבחירות יחסיות, כלומר, בבחירות שבהן האזרחים הצביעו  בעד 'מח״ל בראשות בנימין נתניהו' ולא בעד 'שרן השכל'. לכן יש לה חובת נאמנות לליכוד שהיא מכהנת מטעמו בכנסת. אני מצפה ממנה לקיים את  התנאי הבסיסי - לכבד את החלטת הסיעה ולהצביע בעד הצעת החוק".

בתגובה לעתירה נגדה אמרה היום השכל כי "הליכוד היא תנועה מגוונת ומורכבת משומרי מסורת, דתיים וחילוניים. אנשים שהולכים בשבת בבוקר לבית הכנסת ובצהריים יושבים בבית קפה. רוב מצביעי הליכוד מתנגדים לחוק המרכולים.

"יו״ר הקואליציה החדש חצה קו אדום בהתנהגותו הבריונית, שלא מתאימה לרוח הליכוד וההדר הבית״רי. הערכים הליברלים-רוויזיונסטים שהנחילו אבות התנועה, זאב ז׳בוטינסקי ומנחם בגין, הם הערכים עליהם נשבעתי להגן, ולא על גחמות של שר כזה או אחר, שיוצרות קרע בעם ישראל. אני לא אתן לזה לקרות. שבירת הכלים בשבועות האחרונים גורמת לנזק אלקטורלי חמור לתנועה שלי".

חברת הכנסת אמרה עוד לכאן חדשות כי "אם היתה לי דילמה, פתרו לי אותה אחרי הודעה כל כך מפורשת שאין לי כוונה לחזור בי. הליכוד נפגע אלקטורלית מהחוק הזה. גם לי היו חקיקות בנושאי דת ומדינה והקואליציה פסלה אותן".

גם בחודש שעבר התחוללה סערה סביב סירובה של השכל, כמו גם של ח"כ יהודה גליק, לתמוך בחוק המרכולים לקראת ההצבעה בקריאה ראשונה בכנסת. ראש הממשלה בנימין נתניהו, ששב מביקור מדיני באירופה והגיע ישירות להצבעה, הפעיל על השניים מכבש לחצים, והם הצביעו בסופו של דבר בעד החוק. 

הפופולריים