משבר החשמל: ישראל תחדש את האספקה הסדירה לעזה

משבר החשמל: ישראל תחדש את האספקה לעזה

שר האנרגיה שטייניץ הורה לחברת חשמל להחזיר את האספקה כפי שהיה לפני פרוץ המשבר ביוני, אז הודיעה הרשות כי היא מפחיתה את התשלומים
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ילדים פלסטינים לומדים לאור נרות ברפיח, מאי 2016
צילום: צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, הנחה היום (ראשון) את חברת החשמל להחזיר את אספקת החשמל לעזה החל ממחר בבוקר. החלטת שטייניץ התקבלה בתיאום עם מערכת הביטחון.

בחודש יוני האחרון ביקשה הרשות הפלסטינית לצמצם את האספקה לעזה והפחיתה את התשלום החודשי בהתאם. ישראל צמצה את אספקת החשמל בכ-40% ומאז יש ברצועה חשמל במשך ארבע-שש שעות ואחר כך הפסקה של כ-12 שעות.

עוד קודם לכן, תחנת הכוח המרכזית ברצועה הושבתה, בין היתר בגלל ויכוח בין פתח לחמאס על המס על הדלק וקווי המתח ממצרים שובשו. "לא יכול להיות שחמאס גובה מסים מתושבי עזה והמסים האלו הולכים עוד פעם למנהרות או לרקטות ולא לפיתוח עזה, לא לפיתוח החשמל", אמר אז שר הביטחון אביגדור ליברמן. כעת, עם נכונות הרשות לחדש את התשלום, הנחה שטייניץ את החברה להשיב את המצב לקדמותו.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, כתב הערב בדף הפייסבוק שלו: "לאחרונה פנתה הרשות הפלסטינית בבקשה להשיב את החשמל, שהחליטה לצמצם את אספקתו ביוני 2017, והתחייבה לשלם את עלותו. ישראל דנה בבקשה, ולאחר התלבטות והתחבטות, ומשיקולים הומניטריים בלבד ולאור המצוקות העמוקות, קיבלה את פניית הרשות ובימים הקרובים אספקת החשמל, שעודנה מצומצמת, תחזור להיקף של 120 מגה-וואט באמצעות 10 קווי מתח חשמל גבוה המגיעים מישראל לרצועת עזה, כפי שהיה עד יוני 2017.

"זה המקום להזכיר כי הקבינט של מדינת ישראל אישר עקרונית לפני למעלה משנה תוספת של 100 מגה-וואט לרצועה, מעבר ל-120 מגה-וואט, אך הנושא ההומניטרי הוא לא חד צדדי, וגופות חיילי צה"ל, הדר גולדין ואורון שאול, שמוחזקות ברצועת עזה, הן נושא הומניטרי מובהק. על כן, מדינת ישראל לא תפעל בחיפזון ולא תאשר באופן סופי את ה-100 מגה-וואט תוספת חשמל בטרם הסוגייה ההומניטרית הישראלית של השבת גופותיהם של הדר גולדין ואורון שאול וכן החזרת האזרחים הישראלים המוחזקים בעזה - תידון ותעמוד על סדר היום".

אל הפוסט של מרדכי צורפה פנייה של לאה גולדין, אמו של החייל הדר גולדין שגופתו מוחזקת בעזה: "חטיפת גופות זה דבר לא קביל, לא אנושי ולא הומניטרי. כל אמא רוצה לפקוד את קבר בנה ואי השבת הדר גולדין לקבורה נחשבת לפשע באסלאם".

קודם לכן מתחו הוריו של גולדין ביקורת על החלטת ישראל: "ממשלת ישראל בראשות נתניהו ושרי הקבינט בחרו היום להיכנע שוב לחמאס, ולא התנו את אספקת החשמל הסדירה לעזה בהשבת החיילים אורון שאול והדר גולדין. זו איוולת שמדינת ישראל מפקירה פעם אחר פעם את החיילים ששלחה לקרב. עמדתנו ברורה, יש להתנות ולהעמיד תנאים לכל מהלך הומניטרי שישראל והקהילה הבינלאומית מקדמים מול רצועת עזה בפתרון מיידי של השבתם של אורון והדר הביתה".

מנגד, ראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר, בירך על ההחלטה: "מסיבות שאינן תלויות רק במדינת ישראל, שכנינו העזתים מתמודדים עם משבר תשתיות שמוביל למשבר הומניטרי חמור ביותר. אני שמח כי השר שטייניץ ומערכת הביטחון החליטו לסייע למצב האבסורדי הזה. מדובר בהחלטה ערכית ומוסרית בראש ובראשונה, אך גם חשובה ברמה האסטרטגית, שכן משבר התשתיות המתמשך עלול להוביל להתפרצות אלימה כלפי מדינת ישראל".

הפופולריים