הממשלה דנה באישור תקציב 2019, שצפוי לעבור ללא התנגדויות

הממשלה דנה באישור תקציב 2019

עד עתה רק השרים חיים כץ ומירי רגב הודיעו שיתנגדו לתקציב אם לא יקבלו תוספות. מנכ"ל משרד האוצר לכאן רשת ב': התקציב הזה חברתי
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו וכחלון במשרד ראש הממשלה, בשנה שעברה
צילום: צילום: אוליביה פיטוסי

הממשלה דנה היום (חמישי) בתקציב המדינה לשנה הבאה. תקציב המדינה ל-2019 מסתכם ב-479 מיליארד שקלים, והוא צפוי להיות מאושר בממשלה הלילה או מחר בבוקר בלא התנגדויות מיוחדות. 

לפני תחילת הישיבה, ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיע לסיכומים עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, והמתנגדים העיקריים כעת הם משרד החוץ -שאמור לסגור 22 שגרירויות ולבטל 140 תקנים, ומשרד התרבות - עם הקרב על העברת סמכויות הטוטו ועם קיצוץ רחב בסל המדע. עם זאת, נתניהו ושר האוצר משה כחלון אמרו שהם מאמינים שיצליחו ליישב את הדברים והתקציב יעבור היום. 

עד עתה רק השרים חיים כץ ומירי רגב הודיעו שיתנגדו לתקציב אם לא יקבלו תוספות תקציביות, ואולם לפי הערכות התנגדויות האלה ואחרות יתרככו עד תום הדיון. לאחר אישורו בממשלה יובא תקציב המדינה, ואיתו חוק ההסדרים, לאישור הכנסת. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר, משה כחלון, התחייבו כי ינסו לאשר את התקציב בכנסת בשלוש קריאות עד לתום המושב בסוף מרץ.

נתניהו שוחח הלילה עם שר הרווחה כץ, שהתנגד לתקציב עקב מחלוקת עם האוצר על הצעת החוק להעלאת קצבות הנכות. השניים ייפגשו הבוקר בפתח ישיבת הממשלה.

בתוך כך הודיעו פעילי מאבק הנכים כי יחדשו את מחאתם בימים הקרובים, מאחר שהצעת החוק אינה מצמידה את קצבות הנכים לשכר הממוצע במשק. ראש מטה מאבק הנכים, נעמי מורביה, אמרה כי מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, התייחס באופן מזלזל לציבור הנכים, וכי אגף התקציבים סיכל את הטיפול הראוי בהעלאת הקצבאות.

האזינו לראיון עם באב"ד כאן רשת ב'

באב"ד אמר בתגובה כי קצבות הנכים יעלו ביותר מ-20% בפעימה אחת. בראיון למוטי גילת ושלום קיטל בכאן רשת ב' הוסיף באב"ד כי תקציב 2019 הוא חברתי, שרובו יוקדש למשרדי החינוך, הבריאות והרווחה. לדבריו האוצר הגיע להבנות עם משרד הביטחון וימשיך לפעול לפי ההסכם שחתם עם השר לשעבר משה יעלון. "אף שר לא עושה צרות, הם מנסים לעבוד למען המשרד שלהם וזה בסדר", אמר. "עם רובם יש כבר הסכמות ואני מניח שעד סוף היום נגיע להסכמה מלאה".

יושב ראש ועדת הכספים, חבר הכנסת משה גפני, העריך בשיחה בכאן רשת ב' כי המחלוקות עם השרים בנוגע לתקציב ייפתרו במהלך היום. עם זה הוא מתח ביקורת על כוונת האוצר לקצץ בכספים לציבור החרדי ואמר כי המפלגות החרדיות ייאבקו על כל פרט שקשור בהן.

"התקציב יאושר אך האוצר ממשיך בתעלולים": האזינו לח"כ גפני

הפופולריים