הממשלה אישרה את תקציב המדינה לשנת 2019

הממשלה אישרה את תקציב המדינה לשנת 2019
התקציב אושר פה אחד, בתום כמעט יממה של דיונים. בחודש פברואר הוא יובא לכנסת, וצפוי להיות מאושר בקריאה שנייה ושלישית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כחלון
צילום: צילום: הדס פרוש, פלאש 90

הממשלה אישרה הבוקר (שישי) פה אחד את תקציב המדינה לשנת 2019, המסתכם בכ-400 מיליארד שקל, זאת בתום כמעט יממה של דיונים. בחודש פברואר יובא התקציב לכנסת, והוא צפוי להיות מאושר בקריאה שנייה ושלישית עד ל-18 במרץ.

שאול אמסטרדמסקי: איך עושים תקציב

479 מיליארד שקלים – זה הסכום שממנו יורכב תקציב המדינה. אתם בטח מדמיינים שסביב הנושא הזה מתקיים דיון רציני, אבל בפועל זה דומה יותר למה שקרה בשוק. אז איך עושים תקציב?
#כאן_כלכלי Shaul Amsterdamski

‎Posted by ‎כאן חדשות‎ on‎ חמישי 11 ינואר 2018

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך על אישור התקציב ואמר: "הממשלה אישרה תקציב מצוין וחוק הסדרים מצוין שמבטא את המדיניות העקבית והאחראית שלנו: תקציב שמצד אחד שומר על צמיחה וחוסן כלכלי, ומצד שני דואג לצרכים החברתיים של כל אזרחי ישראל".

לפני ישיבת הממשלה נותרו מספר שרים שהתנגדו לתקציב. בין המתנגדים העיקריים היו משרד החוץ -שאמור לסגור 22 שגרירויות ולבטל 140 תקנים, ומשרד התרבות - עם הקרב על העברת סמכויות הטוטו ועם קיצוץ רחב בסל המדע. עם זאת, נתניהו ושר האוצר משה כחלון כבר אמרו שהם מאמינים שיצליחו ליישב את הדברים. בתום מו"מ בין משרד החוץ לבין האוצר, סוכם על סגירת שבע נציגויות של משרד החוץ על פני שלוש שנים. בשנת 2019 ייסגרו שתי נציגויות, שנה לאחר מכן שתיים נוספות ובשנה השלישית שלוש נציגויות. הכסף שייחסך מהמהלך יחזור למשרד החוץ. בוטלה הכוונה לקצץ בתקנים של המשרד.

בסביבות השעה ארבע לפנות בוקר ראש הממשלה נתניהו פרש למעונו הרשמי לכמה שעות שינה, ובינתיים פקידי האוצר המשיכו להגיע לסיכומים תקציביים עם השרים שעדיין נותרו איתם מחלוקות. נתניהו גם שוחח במהלך הלילה עם שר הרווחה חיים כץ, שהתנגד לתקציב עקב מחלוקת עם האוצר על הצעת החוק להעלאת קצבאות הנכות.

בנוסף, נתניהו סיכם עם ראשי המפלגות החרדיות שכל תקציבי הישיבות ועולם התורה ייכללו בבסיס התקציב לשנה הבאה, ולא יוחרגו ממנו כפי שהתכוונו לעשות במשרד אוצר. במטרה להגן על צרכי הציבור החרדי ועל מה שנחתם בהסכמים הקואליציוניים, החליטו ראשי הסיעות החרדיות להצטרף לסיכום עם כל ראשי סיעות הקואליציה לפיו לא יועלו דרישות תקציב נוספות מעבר למה שסוכם.

בכך בוטל הקיצוץ שהוצע בתקציבי הישיבות, ותקציב המדינה יכלול את כל התחייבויות הממשלה כפי שנקבע בהסכמים הקואליציוניים עם הסיעות החרדיות.

שר האוצר כחלון אמר הבוקר כי "מדובר על תקציב שמצד אחד מצמיח את המשק ומצד שני מעביר הרבה כספים לאוכלוסיות שרצינו לעזור להם כמו נכים, קשישים, ניצולי שואה ועוד. יש לנו כלכלה חזקה, ואנחנו מוודאים שהפירות של הכלכלה החזקה הזאת יגיעו לאוכלוסיות שנזנחו בשנים האחרונות".

גורמים באופוזיציה הביעו את התנגדותם לתקציב. יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון אמר כי מדובר בהכרזת מלחמה על 1.8 מיליון אזרחי ישראל ושלילת זכויותיהם הבסיסיות.  "תקציב המדינה משקף בדיוק את סדרי העדיפויות של הממשלה הרעה הזאת. 1.8 מיליון אנשים עם מוגבלויות החיים בישראל פשוט לא מעניינים אותה", אמר גילאון.

הפופולריים